Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Profesionální boxeři na OH? Federace zatím sbírá jen urážky a odmítnutí hvězd

Sport

  18:15
PRAHA - Minulý týden to byla boxerská zpravodajská bomba. Na sjezdu komisí AIBA (Mezinárodní boxerská federace) v Manchesteru prohlásil její předseda Dr. Wu Ching-Kuo, že vedení organizace je pro povolení startu profesionálních boxerů bez omezení už na olympijských hrách v Riu. Vše musí ještě posvětit Výkonný výbor AIBA, což by ale měla být pouze formalita.

Manny Pacquiao se v Riu určitě nepředstaví. foto: Reuters

„Je politikou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) mít pod pěti kruhy ty nejlepší sportovce ze všech federací, AIBA je pravděpodobně jediná, která toto neumožňuje.Chceme, aby mohli ti nejlepší boxeři startoval pod pěti olympijskými kruhy. AIBA letos slaví 70. narozeniny a toto je náš dárek pro ni,“ zaznělo z úst Dr. Wua.

Reakce na sebe nenechaly pochopitelně dlouho čekat. Že by ale amatéři či profesionálové sdíleli nadšení představitelů AIBA, to se rozhodně říct nedá. Spíše naopak. „Působí to na mě jako reklamní kousek, jde o politiku. Nějak nechápu, co tím AIBA sleduje. Je to ale od ní čiré bláznovství,“ nechal se slyšet Brit Barry McGuigan, elitní to bývalý profesionální boxer a nyní manažer mimo jiné nejlepšího bojovníka super bantamové váhy Carla Framptona.

Dle Lewise jde o absurdní nápad

„Je to absurdní, oba světy mají naprosto odlišná pravidla. Navíc mi to nepřijde úplně férové. Vladimir Kličko má sedmdesát profesionálních zápasů, k tomu velké amatérské zkušenosti a nyní by měl jít třeba proti klukovi, který boxuje dva, tři roky?“ okomentoval nápad Dr. Wua olympijský vítěz ze Soulu 1988 a bývalý absolutní král těžké váhy mezi profíky Lennox Lewis.

Mimochodem, když už je řeč o Kličkovi. Loni v listopadu sesazený vládce nejtěžší váhové divize je vlastně jediným elitním boxerem profesionálního ringu, který projevil už několikrát zájem o návrat do toho amatérského. Ostatně právě hvězdná jména jsou ta, která Dr. Wu potřebuje případně do Ria dostat. Kvalitními, leč „bezejmennými“ bijci profi-ringu rozhodně nikoho (fanoušky, televize i sponzory) neuchvátí. Naopak.

Plán AIBA ale dostává už nyní velké trhliny. „Vždycky jsem říkal, že bych se ještě rád vrátil do amatérského ringu, nyní ale mám jiný cíl – odvetu s Tysonem Furym,“ řekl ukrajinský obr, o kterého ale ani příliš nestojí jeho vlast. Respektive vedení domácí boxerské federace.

„Box je ve zvláštní situaci. Ani ve fotbale, nebo někdy v tenise nestartují na olympiádě ti nejlepší z nejlepších, na druhou stranu náš sport je v tomto hodně jiný. Jde o peníze, jiné světy. Myslím, že by i nadále měl být box rozdělený,“ přidal se Eddie Hearn, jeden z nejvlivnějších promotérů současnosti. Jeho slova jsou pochopitelná: zatímco v amatérském ringu vše zastřešuje AIBA, v tom profesionálním jsou boxeři de facto majetkem manažerů, promotérů a federací.

Profesionální federace jsou ještě ostřejší

A jedna z nich a hned ta nejvlivnější – WBC – si k nápadu amatérské federace prostřednictvím svého prezidenta Mauricia Sulejmana řekla také své. A milá slova to rozhodně nebyla. „WBC je hluboce znepokojená ostudnou etapou, kterou AIBA v historii olympijského boxu momentálně prožívá. Je to hluboké nepochopení a nedostatek informací o tom, co se v posledních letech v amatérském boxu děje,“ řekl Sulejman.

„AIBA ohlásila, že chce povolit start profesionálních boxerů na olympiádě v Riu, která začíná za čtyři měsíce. Jde o velkou chybu AIBA v procesu kvalifikací a snaha zastrašit a zneužít svoji moc tak, aby si zřídila monopol nejen v amatérském, ale hlavně profesionálním boxu. Snaží se vyřadit slovo ‚amatérské‘ ze svého názvu což tyto kroky potvrzuje a zároveň značí, co si o svém vlastním produktu vedení AIBA myslí,“ dodal mexický funkcionář.

Jeho pobouření je pochopitelné. Pokud by se skutečně box „sjednotil“, ztratily by profesionální organizace, především pak čtyřlístek nejprestižnějších – WBC, WBA, WBO a IBF – svoji moc a vliv na veškeré dění. Ostatně už loni na podzim všechny čtyři vydaly společné komuniké, kde jsou důrazně proti účasti profesionálních boxerů pod pěti olympijskými kruhy.

AIBA tak zbývá vlastně už jen jedno skutečně světové jméno – Floyd Mayweather. Poté, co nejspíše kvůli zmíněné odvetě s Furym padly šance na jakékoliv námluvy s Kličkem, poslal skrze média zamítavou odpověď také hvězdný Filipínec Manny Pacquiao. Respektive jeho manažer Bob Arum.

„Vím, že je olympiáda prestižní pro každého sportovce, ale Manny se jí zúčastnit nemůže. Jeho příprava je velmi nákladná a dlouhá, nyní se chystá na svůj duel s Timothym Bradleym. Navíc jeho smlouva se mnou mu účast v Riu nedovoluje,“ pronesl Arum.

Jedinou možností tak je, že by Filipínec oznámil po dubnovém souboji s Bradleym konec kariéry a ze smlouvy, která mu vyprší v prosinci, se vykoupil. Otázkou je, proč by to dělal. „Účast na olympiádě je dobrá jedině k tomu, aby si přivodil nějaké zranění, nevidím v tom žádný smysl,“ přidal se k Arumovi osobní Pacquiaův poradce Michael Koncz.

Amatérští boxeři cítí hořkost a nespravedlnost

Proti účasti profesionálů v Riu jsou také oslovení čeští boxeři či trenéři v čele s Rudolfem Krajem a Lukášem Konečným. Nadšeni nejsou ani amatérští boxeři. A to jak tuzemští, tak zahraniční. Jako například Brit Anthony Fowler.

„Myslím, že by to velmi nespravedlivé. O olympiádě usiluji poslední tři roky, dělám pro ni všechno, odložil jsem svůj odchod do profesionálního ringu právě kvůli snu na zlatou olympijskou medaili. Nevěřím, že se náš britský tým vydá cestou angažování profesionálních boxerů,“ řekl Daily Mail bratranec slavného útočníka Robbieho Fowlera.

Kromě vlastní cesty naráží i na další záludnosti nápadu AIBA. Ta je schopna a ochotna změnit svá kvalifikační kritéria pro Rio ve chvíli, kdy už má 60 boxerů start v Riu zajištěn od prosince loňského roku. Posledními dvěma olympijskými kvalifikacemi jsou pak ta evropská a světová, které se uskuteční v polovině dubna, respektive června.

Ihned po jejím konci musí AIBA nahlásit všechny boxery a boxerky, kteří budou v Brazílii bojovat celkem o třináct sad medailí (na olympiádě je deset mužských a tři ženské váhové kategorie). Budou mezi jmény i profesionální boxeři, nebo zůstane přání vedení AIBA pouze otcem myšlenky?