Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proč? Ptají se Egypťané po masakru a zuří v Káhiře

Sport

  11:29
PORT SAÍD/KÁHIRA - V Egyptě budou držet tři dny státního smutku za oběti fotbalové tragédie. Na mistrovství Afriky, kam se Egypt neprobojoval a které zrovna pořádá Gabon a Rovníková Guinea, se bude o víkendu držet minuta ticha. Krvavé řádění fanoušků po včerejším zápase Al Masrí proti Al Ahlí stálo život nejméně 74 návštěvníků utkání v Port Saídu a další stovky jsou zraněné.

Davy Egypťanů čekají na hlavním nádraží v Káhiře na své zraněné či zdravé příbuzné, kteří se účastnili krvavé fotbalové tragédie foto: ČTK

Parlament svolal krizové jednání. Zasedání rovněž začalo minutou ticha. Mohamed Saad al-Katatni v úvodní řeči řekl, že rozbroje jsou dílem ďábla a že mohou ohrozit stále probíhající revoluci. Šéf bezpečnosti v Port Saíd byl s okamžitou platností propuštěn, guvernér města sám rezignoval.

Nejvyšší egyptská soutěž byla na neurčito zrušena, celé vedení tamní fotbalové federace odvoláno. Její členové budou vyslýcháni.

Lidé už protestují v ulicích. Ptají se, proč policie nedokázala nešťastné události zabránit. Dokonce už se jim podařilo pomocí vozidel a železných zábran uzavřít náměstí Tahrír v Káhiře, kde se loni odehrálo také svrhnutí Hosniho Mubaraka, a přístup do státní televize. Vládne chaos.

Jeden z příznivců Al Ahlí řekl BBC, že fanoušci v Káhiře pochodují od sídliště klubu k ministerstvu vnitra. "Lidé se zlobí na současný režim. Už z jejich očí můžete vyčíst, jak moc jsou naštvaní," popsal atmosféru Mohammed Abdelhamid.

Pohřby a smuteční akce jsou plánovány na dnešní odpoledne. Davy se shromažďují na káhirském hlavním nádraží, aby vyzvedly své mrtvé či zraněné příbuzné. Někteří z nich přitom slovně napadají militantní vládu. "Všichni nás mlátili. Čelil jsem ranám ze všech stran, létaly dýmovnice i kameny. Bili mě kovovými trubkami a přísahám, že jsem viděl i nože," vyprávěl pro lokální televizní stanici svědek incidentu.

Vojenské jednotky mezitím zaplavily Port Saíd a připojily se k řadám policie. Hlídají především márnice i nemocnice, ale v ulicích je jich k vidění minimum. Armáda vytvořila několik kontrolních stanovišť u strategických přístupových bodů do města.

Polní maršál Hussein Tantawi odcestoval na leteckou základnu poblíž Káhiry, kde se měl setkat s fotbalisty Al Ahlí, kteří z místa činu prchli vládním speciálem. "Tohle Egypt nepoloží. Podobné tragédie se stávají všude po světě. Nenecháme zodpovědné lidi, aby utekli spravedlnosti," řekl Tantawi americké tisková agentuře Associated Press. Policie podle posledních zpráv zatkla 52 lidí.

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Heshama Sheiha jde o největší tragédii v egyptském fotbale. "Je to strašně smutné," litoval Sheih v rozhovoru pro státní televizi. Mnoho fanoušků podle něj přišlo o život, protože je ušlapal prchající dav. Ráno zůstaly na stadionu zaschlé krvavé skvrny, kusy oblečení i boty.  

Můžou za to následovníci Mubaraka, míní islamisté

Reportéři BBC míní, že pořadatelé možná zanedbali bezpečnost. Policie je prý benevolentnější od doby, kdy byl loni z prezidentského křesla sesazen Mubarak. "Egyptští fotbaloví fanoušci jsou velmi násilní, skalní příznivci Al Ahlí obzvlášť," vysvětlil dopisovatel BBC Jon Leyne. Dokonce je známo, že ultras Al Ahlí mocně podporují současné politické a protivládní protesty. Proto se teď v severoafrické zemi spekuluje, že policie možná podcenila bezpečnost záměrně.

Úterní masakr vypukl poté, co domácí klub nečekaně porazil mnohem slavnější Al Ahlí 3:1. Svědkové přitom tvrdí, že napjatá atmosféra vládla na stadionu už od začátku utkání. Příznivci Al Ahlí měli transparenty, které urážely domácí.

Zhasla světla, únikové dvěře byly zavřené řetězy

Ti vtrhli na trávník, když bitva na hřišti skončila, a pustili se do svých úhlavních rivalů. Část tribuny vzplála ohněm. Malá skupina přítomných strážců zákony se tomu marně snažila zabránit. Někteří svědci ale přísahají, že část policistů jen přihlížela masakru. "Byl to účelový čin ministersva vnitra a ozbrojených složek," řekl anglickému serveru The Guardian fanoušek Khaled Gad. 

Další divák a příznivec Al Ahlí Mohamed Saeed Mohamed Ali popisuje pro agentutu Reuters svou verzi událostí na stadionu. "Vrhli se na nás a řvali, že nás zabijou a že nám přinesli pohřební rubáše. Utíkali jsme do únikového tunelu. Dveře byly zavřené na řetězy, světla zhasla. Policie začla střílet gumové projektily. Sedmnáctiletý kluk Islam byl se mnou, ale najednou ležel na zemi s dírou v hlavě," vyprávěl.

Pověřené orgány prozradily, že většina úmrtí byla způsobená údery do hlavy, hlubokými řeznými ranami a ubodáním. Polní maršál vyslal na pomoc dva vrtulníky. Počet zraněných šplhá k čísle tisíc, nemocnice vítají každého dárce krve. "Tohle není fotbal, ale válka. Lidé mi umírali před očima," neskrýval šok bývalý reprezentant Mohammed Abútrika. "Už nikdy nebudu hrát fotbal," dodal.

Stejně reagoval také kouč Al Ahlí Manuel José. Požádal vedení klubu o ukončení smlouvy, aby se mohl vrátit domů. "Tohle se nemohlo stát jen tak. To musel někdo naplánovat," zlobil se jeden z představitelů klubu Al Ahlí Hanan Zeini, že šlo o politicky motivovaný čin.

Muslimské bratrstvo, které vyhrálo nedávné parlamentní volby, viní z násilí následovníky bývalého prezidenta Mubaraka. "Události v Port Saíd jsou dopředu plánovaným poselstvím předchozího režimu," řekl zákonodárce islamistického Muslimského bratrstva Essam al-Erian. Dokonce dodal, že za celým incidentem stojí armáda a policie, protože chtějí umlčet kritiky.

FIFA požádala ráno Egypt, aby o celém incidentu podal podrobnou zprávu.  "Je to černý den pro fotbal, takové věci by se němely stávat," napsal v prohlášení šéf FIFA Sepp Blatter.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!