Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Proč grandslamy zvyšují prémie? Diplomatická síla tenistů roste

Sport

  15:25
PRAHA - Na dvou frontách už tenisté uspěli, na dalších dvou je ostrá vyjednávání ještě čekají. Nejlepší hráči i hráčky světa dlouho neměli dostatek diplomatické moci, aby mohli úspěšně vytvářet nátlak na šéfy prestižních grandslamů a klást si požadavky. Ale v čele se švýcarskou legendou Rogerem Federem, držitelem rekordních sedmnácti titulů z turnajů velké čtyřky, se situace mění.

Švýcarský velikán Roger Federer, jenž zástává nejvyšší pozici v hráčském tribunálu foto: Reuters

Tenisté si nejprve vydobyli zvýšení prémií na Australian a US Open. A podobný krok by mohli v následujících týdnech ohlásit i představitelé French Open a Wimbledonu. "Míříme stejným směrem," přiznává v rozhovoru pro The New York Times ředitel pařížského Roland Garros Gilbert Ysern. K rozhodnutí by mělo dojít během dubna. Hrozba vynechání některých důležitých podniků v náročném kalendáři už nenechává šéfy turnajů klidnými. Proto podnik v Melbourne letos zvýšil odměny na 31 milionů dolarů. A stejně se zachoval i minulý týden i newyorský grandslam.

V roce 2017 by měly prémie ve Flushing Meadows dosáhnout hranice 50 milionů dolarů, tedy skoro dvojnásobku stávající částky. Velkou zásluhu na rozhodnutí ale měla i Americká tenisová asociace (USTA). "Chtěli jsme, aby tenisté viděli, že si jich vážíme," říká její ředitel Gordon Smith. Všichni si totiž uvědomují, že je potřeba zvětšit okruh hráčů, kteří se dokáží tenisem dobře uživit. Velká částka z navýšených prémií proto půjde hlavně tenistům, kteří na grandslamech vypadnou v úvodních kolech.

"Všechna vyjednávání byla stresující a často přešla až do osobní roviny"

"Je to logické, protože mezi tenisty, kteří hrají finálová kola a těmi, jenž se neprobojují do druhého týdne turnaje, je obrovská propast. My ji musíme zmenšit," vysvětluje Ysern. Prémie na French Open byli naposledy navýšeny na v přepočtu 23 milionů dolarů a na 25 milionů ve Wimbledonu, jehož výdělky stouply o 47 procent od roku 2008. Tenistům se vůbec nelíbí, že francouzský grandslam chce přidat patnáctý hrací den a také sledují vývoj situace kolem zastřešení hlavního dvorce Phillipa Chattriera, což by umožnilo pořádání nočních zápasů.  Jenže plán zatím nenašel v Paříži podporu.

French Open, Roland Garros.

"Kvůli všem těm problém existuje riziko, že French Open brzy ztratí část prestiže a nebude mít takovou váhu jako ostatní grandslamy," varuje Justin Gimelstob, bývalý hráč a zástupce tenistů ve správní radě mužského okruhu ATP. A tenisté si poslední dobou vybojovali právo klást si podmínky, Za posledních dvanáct měsíců jejich vliv totiž značně posílil. "Šéfové grandslamů najednou berou hráče jako dlouhodobé obchodní partnery, což dřív vůbec neplatilo. Musíme si uvědomit, že se tady odehrává výrazná změna v rozložení sil," vysvětluje výkonný předseda ATP Brad Drewett.

"Všechna ta vyjednávání byla velmi stresující a často přešla až do osobní roviny. Nakonec jsme ale našli společnou cestu, která bude výhodná pro hráče i grandslamy," vypráví Gimelstob. A velký podíl na tom měl švýcarský velikán Federer, jenž zastává nejvyšší pozici v hráčském tribunálu. "Choval se jako opravdový státník a jeho role v posledních úspěších je obrovská," přiznává Smith.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!