Pro Rachůnky zůstal start extraligy jen smutný

18:04
PRAHA - Před jedenenácti dny přišli o bratra, teď už zase hrají hokej. Nový ročník české extraligy začal ve smutné náladě, fanoušci na všech stadionech si připomínali oběti leteckého neštěstí týmu Jaroslavle, při kterém zahynuli i tři čeští reprezentanti. Pro bratry Rachůnky to byl ale trpký start, protože jejich Sparta prohrála v Kladně 2:3.

Kladno - Sparta (Jaroslav Kalla z Kladna v šanci před brankářem Sparty Tomášem Pöpperlem). foto: ČTK

Původně měla sezona odstartovat už v pátek, ale první kolo bylo nakonec přeloženo na neurčito. Důvodem byl pohřeb Jana Marka v Jindřichově Hradci, kterého se zúčastnila i řada hráčů.

Hodně smutno bylo na Kladně, kam přijela Sparta. Ta byla z českých klubů pádem letadla zasažena asi nejvíce. V týmu Pražanů hrají Ivan a Tomáš Rachůnkové, bratři zesnulého Karla. A také je ve Spartě řada kamarádů Jana Marka, který také přišel o život.

Zaplněný stadion uctil oběti neštěstí minutou ticha, většina hráčů stála na modrých čarách se sklopenými hlavami. Pak už se Ivan Rachůnek postavil na středový kruh a zápas odstartoval...

Jenže Pražané začali neúspěchem. Nepomohly ani dvě přesilovkové branky Jana Hanzlíka, Rytíři totiž dokázali ve třetí třetině otočit stav zápasu z 1:2 na 3:2. Autorem vítězné branky byl obránce Pavel Skrbek. "O osudu utkání rozhodla skutečnost, že na přelomu druhé a třetí třetiny jsme udělali několik osobních chyb a na druhé straně z celé řady přesilovek jsme dokázali pouze dvakrát skórovat," krčil rameny trenér Sparty Richard Žemlička.

První zápas sezony přilákal do kladenského hlediště téměř šest tisíc diváků, kteří byli svědky zajímavého utkání. V sestavách obou celků byla celá řada hráčů, kteří v nedávné době oblékali dresy soupeře, na straně domácích například Hlaváč, Dragoun nebo Kafka, v dresu Sparty Ton nebo Tenkrát.

První body vybojoval Zlín

První extraligové body v nové sezoně si připsal Zlín, který zvítězili na ledě Mladé Boleslavi 4:3. Nové posile Středočechů Jaroslavu Balaštíkovi se tak utkání proti svému bývalému klubu příliš nevydařil.

Gólem se na výhře Beranů podílel i kapitán Petr Čajánek, který se do extraligy vrátil po šesti letech. "Byl to kvalitní první mistrovský zápas v nové sezoně. Chtěl bych pochválit všechny čtyři pětky i gólmana Sedláčka, který zachytal velice dobře," radoval se zlínský trenér Josef Turek.

Pražská Slavia zdolala Karlovy Vary 2:1, když výsledek otočila ve třetí třetině. Na trefu Davida Zuckera z druhé části odpověděli Jakub Sklenář a v 53. minutě v přesilovce Tomáš Svoboda. "Bohužel jsme na body nedosáhli a bylo to vinou našich zbytečných vyloučení na útočné polovině. Slavia se v přesilovkách dostala do tlaku a nakonec díky nim zápas otočili," zlobil se karlovarský trenér Václav Baďouček.

Stejně jako na ostatních stadionech předcházela utkání minuta ticha za oběti leteckého neštěstí hokejistů Jaroslavle. Fanoušci Slavie na památku českých obětí Karla Rachůnka, Jana Marka a exslávisty Josefa Vašíčka rozprostřeli českou vlajku s čísly 4, 15 a 63. V průběhu první třetiny ještě rozvinuli transparent s ruským nápisem Jsme s vámi, znakem Jaroslavli a jmény všech tragicky zesnulých.

Úřadujícím mistrům z Třince premiéra zhořkla

Mistrům z Třince první zápas nové sezony zhořkl, doma podlehli Brnu 1:3. Napínavý duel rozhodl čtyři minuty před koncem Hynek Zohorna, který svůj extraligový debut okořenil vítěznou brankou. "Premiéra a hnedka gól. Je to skutečně velká paráda. Kluci už mi říkali, že to budu mít pěkně drahé," radoval se po utkání Zohorna, jehož starší bratr Tomáš v extralize nastupuje za Pardubice.

Druhým hrdinou Komety byl gólman Sasu Hovi. Obhájci titulu měli takřka celé utkání velký tlak i spoustu šancí, ale právě finský gólman řadu šancí chytil. "Největší náš nedostatek byla koncovka. Měli jsme převahu, větší tlak a hodně času jsme trávili v útočné třetině. Ale bohužel nám tam dneska nepadaly branky. Druhá věc jsou naše přesilové hry, ty se nám dneska nedařily, tam jsme měli rozhodnout," litoval třinecký kouč Břetislav Kopřiva.

Pardubice vstoupili do extraligové výhrou nad Libercem 5:2. Mezi střelce se zapsali i dvě zámořské posily Corey Elkins a Jonathan Sim. I v Pardubicích začal zápas minutou ticha k uctění památky tragicky zahynulých reprezentantů Marka, Vašíčka a Karla Rachůnka. V úvodní třetině dominovali domácí hráči, které do tempa dostaly hned zkraje zápasu dvě přesilovky.

Plzně vyhrála 4:3 po samostatných nájezdech nad Vítkovicemi. Hosté si sice záhy zajistili dvoubrankový náskok, ale domácí i díky trefám nových posil Mrni a Kaberleho dokázali do druhé přestávky skóre zvrátit. Ve třetí třetině však poslal utkání do prodloužení přesnou střelou Burger. V nastavení branka nepadla a druhý bod pro Západočechy zajistil Ondřej Kratěna.

Litvínov vyhrál nad Českými Budějovicemi 3:2, dvěma góly se na vítězství podílel nově složený elitní útok Kubinčák, Viktor Hübl, Lukeš. "První zápas je lepší začínat venku, protože domácí prostředí svazuje nohy a ruce, to ale naštěstí nebyl náš případ. Hráli jsme aktivně, to, co jsme chtěli hrát," smál se lodivod Litvínova Vladimír Kýhos.

Výsledky extraligy

Mladá Boleslav - Zlín 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 17. D. Vrbata (Plodek), 35. Bahenský (Mikulík), 54. Čutta (D. Výborný) - 3. Honejsek (F. Čech, T. Sýkora), 31. Čajánek (Důras, Veselý), 32. Kubiš (Roman Vlach, Zámorský), 44. Köhler (Leška). Rozhodčí: Homola, Fraňo - Bejček, Charvát. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 3520.

Třinec - Kometa Brno 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 38. Lojek (Kohn) - 6. Koreis (H. Zohorna, Jankovič), 56. H. Zohorna (Jankovič, Žižka), 57. Pospíšil (Podkonický). Rozhodčí: Hradil, Trombík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:10. Bez využití. Diváci: 4481.

Pardubice - Bílí Tygři Liberec 4:2 (2:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 17. Nakládal (Kolář II, Koukal), 17. Elkins (Somík), 36. Starý (Kolář II, Koukal), 39. Bartek (Sičák), 44. Sim (Rákos, T. Zohorna) - 38. Bárta (Dušek), 40. Kudrna (P. Nedvěd, Čakájík). Rozhodčí: A. Jeřábek, R. Polák - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 8640.

Slavia Praha - Karlovy Vary 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 44. Sklenář (Krenželok), 53. T. Svoboda (Roth, Kůrka) - 28. Zucker (Mensator). Rozhodčí: Kalivoda, Lacina - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 3124.

Rytíři Kladno - Sparta Praha 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 28. Hlaváč (Skrbek, M. Látal), 47. Dragoun (Hovorka, Kalla), 48. Skrbek (M. Látal) - 36. Jan Hanzlík (Tenkrát), 41. Jan Hanzlík (Tenkrát, Krstev). Rozhodčí: Smitka, Souček - Kis, J. Svoboda. Vyloučení: 9:5. Využití: 0:2. Diváci: 5618.

Litvínov - České Budějovice 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. V. Hübl (Kubinčák, Lukeš), 33. Kubinčák (Lukeš, V. Hübl), 36. Hanzl (Kubát, Hujsa) - 20. Vydarený (Novák, Langhammer), 39. Ptáček (Martynek, Šimánek). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:1. Diváci: 5065.

Plzeň - Vítkovice Steel 4:3 po sam. náj. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Mrňa (St. Pierre, Kaberle), 22. Jan Kovář (J. Hlinka, Kratěna), 29. Kaberle (Jan Kovář), rozhodující nájezd Kratěna - 1. Ovčačík, 2. Húževka (M. Hlinka), 51. Burger (Kudělka). Rozhodčí: Minář, Turčan - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. Diváci: 6461.