Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Pro české házenkářky MS končí. V osmifinále podlehly Norkám 21:31

22:01aktualizováno  22:48
NOVI SAD (Srbsko) - Pro české házenkářky skončilo mistrovství světa v Srbsku vysokou osmifinálovou porážkou 21:31 s Norskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného držely s obhájkyněmi titulu a olympijskými vítězkami krok pouze v úvodní čtvrthodině, poté je favoritky neúprosně semlely drtivou ofenzivní sílou. České hráčky na turnaji zakončily své účinkování s bilancí dvou výher a čtyř proher.

Česká házenkářka Iveta Luzumová foto: ČTK

Osmifinále mistrovství světa v házené žen v Srbsku

Norsko - Česká republika 31:21 (19:10)
Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková, Keclíková 1, Chrenková 1, Poznarová, Salčáková 2, Růčková, Kutlvašrová 2, Černá 1, Vítková 1, Luzumová 6/4, Hrbková 4, Šterbová 2, Cerhová 1, Selucká. Rozhodčí: Marina, Minore (oba Arg.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 5/4. Vyloučení: 2:4. Nejvíce branek Norska: Mörková a Lökeová po 5, Nöstvoldová 4/1.

Maďarsko - Španělsko 28:21 (17:12)
Brazílie - Nizozemsko 29:23 (16:14)
Korea - Srbsko 27:28 (12:13)

Český celek do zápasu vstoupil slibně. Hrbková se Štěrbovou z prvních dvou útoků zavěsily ze spojek a po dvou minutách z toho bylo vedení 2:0. Horkého aspiranta na celkové vítězství v turnaji tím ale z rovnováhy nevyvedly. Seveřanky brzo roztočily svůj ofenzivní kolotoč na plné obrátky a soupeř v defenzivě nevěděl, kde mu hlava stojí. Norsko se v osmé minutě ujalo vedení 4:3 a jeho psychická pohoda letěla s každou povedenou akcí nahoru. Češky vypadaly chvilkami bezbranně. Obhájkyně titulu rozkládaly jejich obranu s neúprosnou pravidelností ze spojek, přes pivota i z křídel. Na kreativní útok Seveřanek nezabíralo nic.

Na konci jejich akcí se nejčastěji zjevovaly Lökeová s Mörkovou. Mezi 12. a 21. minutou narostl stav z 6:5 na 12:6, po norském uragánu v závěru půle bylo činil český deficit už devět gólů. "Vydrželi jsme s nimi hrát rovnocenně možná deset minut, potom se bohužel projevila jejich síla v rychlosti. Nebyli jsme schopni zareagovat na jejich rychlou hru. Prostě jsme na ně neměli," řekl trenér Bašný. "S takovým soupeřem můžeme hrát vyrovnaně, když jsou všechny hráčky na sto procentech svých herních možností. To bohužel dneska nebylo," doplnil.

Dílo zkázy favorit dokonal v začátku druhého poločasu. Výtečně chytající Solbergová sedm minut Češkám nepustila gól, zatímco norské spojky si na protější straně otevřely střelnici a po šňůře čtyř gólů se za stavu 23:10 řešila už jen otázka skóre. Rodící se katastrofu přibrzdil střelecký výpadek Norska. I díky střídající brankářce Satrapové dlouhých třináct minut neskórovalo a Češky toho využily alespoň ke snížení. Po šňůře čtyř branek stáhly dokonce na 18:26, ale závěr už byl znovu v režii soupeře.

Češky tak po předchozích třech vyrovnaných soubojích s Norkami během posledního roku tentokrát na favorita jednoznačně nestačily. "Norky byly ve všech herních aspektech lepší. Po těch přípravných zápasech jsem cítila, že bychom s nimi mohly hrát aspoň trochu vyrovnaně. Bohužel jsme vybouchly v obraně a to nás stálo výsledek," mínila nejzkušenější česká hráčka Petra Vítková, jediná pamětnice předešlé české účasti na MS před deseti lety.

Tehdy reprezentantky ze základní skupiny nepostoupily, letos svůj základní cíl splnily. "Ale musím říct, že po těch posledních zápasech v kvalifikacích jsem myslela na lepší umístění," řekla Vítková. "Jestli chceme hrát se silnými evropskými týmy vyrovnané partie, musíme být v top formě. Ne jedna dvě hráčky, ale osm deset. Jinak zaostáváme. Takové zápasy se nám dařily, bohužel tenhle šampionát nás z různých důvodů nezastihl v plné formě. Neměli jsme možnost z důvodů různých opakovaných zranění se na něj připravit," doplnil Bašný.