Přišel, viděl, zvítězil! Osmnáctiletý pilot Verstappen ovládl závod v Barceloně

15:45aktualizováno  16:15
BARCELONA - Nizozemský pilot Max Verstappen vyhrál Velkou cenu Španělska a ve věku 18 let a 228 dnů se stal nejmladším vítězem v historii formule 1. Dokázal to hned v prvním startu po přestupu z Tora Rosso do úspěšnější sesterské stáje Red Bull, ve které nahradil nespolehlivého Daniila Kvjata z Ruska.

Slavící Max Verstappen. foto: ČTK/AP

„Obrovské překvapení i pro mě, tohle jsem nečekal. Nechtělo se mi ani věřit, že vedu závod. Všechno to dneska vyšlo, neuvěřitelné,“ radoval se Verstappen. „Jsme v šoku jako vy všichni,“ řekl šéf stáje Red Bull Christian Horner novinářům. „Pro formuli 1 je fantastické, že je tu nový vítěz. V osmnácti na nejvyšším stupínku... Vždyť on sotva může pít šampaňské,“ dodal.

Verstappen zvítězil před jezdci Ferrari Kimim Räikkönenem z Finska a Sebastianem Vettelem z Německa. Právě Vettel dosud držel rekord coby nejmladší vítěz, když v roce 2008 vyhrál italskou Grand Prix jako jednadvacetiletý.

Max Verstappen na Red Bullu před Kimim Räikkönenem.
Nico Rosberg (vpravo) na startu GP Španělska.

V Barceloně zároveň skončila vítězná série Nica Rosberga a týmu Mercedes. Německý suverén šampionátu odstoupil hned v prvním kole po kolizi s britským týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem, který rovněž nemohl pokračovat.

Rosberg vyhrál předchozích sedm závodů. Třemi triumfy zakončil minulou sezonu a letos usiloval už o páté vítězství, kterým mohl vyrovnat rekordní vstup do MS Michaela Schumachera (2004) a Nigela Mansella (1992).

Ke vzájemné kolizi došlo několik stovek metrů po startu. Hamilton se po odjezdu z pole position nechal Rosbergem v první zatáčce zvnějšku předjet. Když se pokusil o návrat do čela, Rosberg mu „zavřel“ při pravé straně vozovky prostor na manévr. Brit se ocitl na trávě, ztratil kontrolu nad monopostem a po smyku strhl mimo trať i před ním jedoucího soupeře.

Prakticky okamžitě se uskutečnila schůzka vedení stáje s piloty, po níž týmový šéf Toto Wolff prohlásil, že nelze jednoznačně svalit vinu na jednoho či druhého jezdce. To předseda týmové dozorčí rady Niki Lauda měl za jednoznačného viníka Hamiltona.

Předjížděcí manévr v této fázi závodu byl podle něj nesmyslný. „A ten, kdo je vepředu, se brání. Lewis se v žádném případě neměl tady pokoušet předjíždět,“ konstatoval Lauda v první reakci pro stanici RTL.

Bez favorizovaných mercedesů se v čele dlouho drželi piloti Red Bullu, kteří v sobotní kvalifikaci obsadili druhou řadu na startovním roštu před oběma ferrari. Pořadí se měnilo jen při zastávkách v boxech a při rozdílné strategii se ve finále vytvořily na trati „slepené“ dvojice Verstappen - Räikkönen a Vettel - Ricciardo.

Nico Rosberg se vrací do boxů.

Verstappen nemusel za celou dobu čelit jedinému vážnějšímu útoku zkušeného Fina a senzačně udržel první místo. Předčil tím i svého otce Jose Verstappena, který v roce 1994 vybojoval jako pilot Benettonu dvě třetí místa a byl dosud jediným Nizozemcem na stupních vítězů.

„Neuvěřitelné, ale zasloužil si to. Úžasné, jak jel,“ řekl na okruhu Verstappen starší a neskrýval slzy dojetí. „Nemám slov, kromě těchto: ‚klobouk dolů‘. Tohle je talent století,“ přidal pochvalu slavný Lauda.

Vettel naopak čelil několika atakům Ricciarda, kterému pak dvě kola před koncem praskla zadní pneumatika. Ani dlouhá cesta do depa a výměna kola jej ale o čtvrté místo nepřipravila a uhájil je těsně před Finem Valtterim Bottasem z Williamsu.

FORMULE 1 VE VÝSLEDCÍCH

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně: 1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:41:40,017 (průměrná rychlost: 181,241 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,616, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -5,581, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -43,950, 5. Bottas (Fin./Williams) -45,271, 6. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1:01,395, 7. Pérez (Mex./Force India) -1:19,538, 8. Massa (Braz./Williams) -1:20,707, 9. Button (Brit./McLaren), 10. Kvjat (Rus./Toro Rosso) oba -1 kolo.

Pořadí MS (po 5 z 21 závodů): 1. Rosberg (Něm./Mercedes) 100 b., 2. Räikkönen 61, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) 57, 4. Vettel 48, 5. Ricciardo 48, 6. Verstappen 38, 7. Massa 36, 8. Bottas 29, 9. Kvjat 22, 10. Grosjean (Fr./Haas) 22.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 157, 2. Ferrari 109, 3. Red Bull 94, 4. Williams 65, 5. Toro Rosso 26, 6. Haas 22, 7. Force India 14, 8. McLaren 12, 9. Renault 6.