Přímou záchranářskou bitvu ovládlo Brno, Ústí zůstává poslední

17:26
TEPLICE - Fotbalisté Ústí nad Labem se propadají stále hlouběji do sestupových starostí. V 16. ligovém kole podlehli v přímém souboji o poslední místo Brnu 2:3 a svého soupeře si nechali odskočit na tříbodový rozdíl. Ze sestupového pásma nevybředlo ani Brno, na čtrnáctou Ostravu ztrácí ještě jeden bod. Výhru zajistil hostům dvacet minut před koncem Hodek. Nedělní program ligy nabídl celkem čtyři zápasy.

Ústí nad Labem - Brno (Andrej Hodek, uprostřed, a Zdeněk Volek, vpravo) foto: ČTK

Brněnský kouč Karel Večeřa do možná klíčového duelu o záchranu postavil prakticky totožnou sestavu, která v poháru rozstřílela čtyřmi góly Karvinou. A sázka na promíchaný tým se dvěma osmnáctiletými mladíky se mu celkem vyplácela, protože Brno od začátku dokázalo kouskovat akce domácích a nepustit je k jejich ofenzivní hře.

Přesto to po šesti minutách hry vypadalo s Brnem všelijak. Ústecký Veverka pláchl po pravé straně, ve vápně udělal kličku Trousilovi a vzápětí přes jeho nohu upadl. Rozhodčí Damková situaci vyhodnotila jako faul a za pár desítek sekund se mohli domácí radovat z vedení - penaltu proměnil s přehledem Vrtělka. Ústí bylo na koni a za minutu mohl vedení potvrdit Veverka, který po rohu jen těsně minul.

Rohy byly ve vyrovnaném prvním poločase vůbec nejlepší zbraní. Pomáhal tomu i povrch teplického stadionu, který byl po 15 podzimních ligových zápasech pořádně rozbitý, kombinaci rozhodně nepomáhal. Ve 27. minutě si na Poláchův centr z levé strany naběhl mladý Simerský, domácí brankář Buček se na mazlavé hmotě prakticky neodrazil a míč zaplul do sítě.

Úspěšný recept Brňané opakovali při každé příležitosti a ještě před pauzou z něj vytěžili druhý gól. Poláchův centr tentokrát propadl před branku do skrumáže, z níž ho do branky nasměroval Kalabiška.

Ústečtí přitom nebyli horší a dál hrozili hlavně z brejků, jenže přeměnit je v gól prostě nedokázali. Nejlépe to ilustrovala 40. minuta: Martykán šel sám na brankáře, jenže napálil břevno a dorážející Volek trefil jen stínujícího Michálka.

Tlak domácích ovšem po přestávce dál rostl a vyvrcholil v 67. minutě. Veverka prošel středem přes dva beky a uklidil míč k tyči. Ani to Ústeckým k bodovému zisku nepomohlo. V euforii z vyrovnání se tlačili za třetím gólem, ovšem hned vzápětí jim utekl po pravé straně Kalabiška a jeho přízemní centr dotlačil do sítě Hodek. Trochu bezradný tlak domácích už Brno i díky rozbitému trávníku ubránilo.

Výsledky fotbalové ligy - 16. kolo

FK Ústí nad Labem - Zbrojovka Brno 2:3 (1:2)
Branky: 7. Vrtělka z pen., 67. Veverka - 27. Simerský, 38. Kalabiška, 70. Hodek.
Rozhodčí: Damková - Gallo, Lakomý. ŽK: Bureš, Rýdel (oba Brno). Diváci: 1674.

1. FK Příbram - FK Teplice 1:1 (0:1)
Branky: 85. Videgla - 17. Mareš.
Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, T. Kovařík. ŽK: Macek, Videgla, Pleško - Matula, Ljevakovič, Smejkal. Diváci: 2628.

FK Baumit Jablonec - Sigma Olomouc 3:2 (1:0)
Branka: 5. a 53. obě z pen. Lafata, 55. Pekhart - 90. Hubník, 90.+1 Šultes.
Rozhodčí: Kocourek - Filípek, Moudrý. ŽK: Pekhart, Zábojník - Dreksa, Škerle, Vepřek, Bajer. Diváci: 3215.

Bohemians 1905 - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)
Branka: 62. Škoda. Rozhodčí: Adámek - Wilczek, Szarowski. ŽK: Trubila, Cseh, Hartig - Hájovský, Kocourek. ČK: 75. Hartig. Diváci: 3916.