Překvapivým králem sjezdařů se stal po skvělé jízdě Kanaďan Guay

13:00
GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Nečekaným vítězem sjezdu na mistrovství světa v německém Garmisch-Partenkirchenu se stal kanadský lyžař Erik Guay. Královskou disciplínu dnes vyhrál o 32 setin před jedním z favoritů Švýcarem Didierem Cuchem. Na třetím místě skončil čerstvý mistr světa v superobřím slalomu Ital Christof Innerhofer se ztrátou 76 setin na vítěze.

Erik Guay foto: Reuters

Ondřej Bank předvedl kvalitní jízdu, za vítězem zaostal o 3,36 sekundy a obsadil 21. pozici. Druhý český závodník na startu Martin Vráblík do cíle nedojel.

Devětadvacetiletý Guay první závod šampionátu super-G nedokončil, ale dnes překvapil dravou jízdou zejména v druhé části trati. Ve své kariéře získal vůbec první medaili z vrcholných soutěží, dosud byl nejlépe čtvrtý na MS ve sjezdu v roce 2005 ve švédském Aare.

Ve Světovém poháru má Guay na kontě jediné vítězství ve sjezdu, a to právě v Ga-Pa před čtyřmi lety. Dnes navázal na triumf svého krajana Johna Kucery před dvěma lety ve Val d'Isere. Kucera se letos zotavuje ze zlomeniny levé nohy z loňské sezony.

"Je to skvělé, že jsem navázal na Johnovo vítězství a titul zůstal v Kanadě. On měl velkou smůlu a celý náš tým decimují zranění, takže tohle je velká satisfakce," prohlásil Guay. "A dnes bude velká party, budeme slavit," slíbil s úsměvem.

Šestatřicetiletý Cuche jako jediný z favoritů předvedl skvělou jízdu, v první části dokonce vedl, ale náskok na Guaye neudržel. Přesto vylepšil nepopulární čtvrté místo ze superobřího slalomu. Ve špičkové formě jezdí na MS Innerhofer, který na čtvrté místo odsunul nejlepšího z Rakušanů Romeda Baumanna.

Cuche by mohl hovořit o zklamání, ale opak byl pravdou. "Mám radost, protože jsem věděl, že to bude hodně těžké," prohlásil. Navíc si na startu prožil horkou chvilku, protože musel kvůli přerušení závodu dlouho čekat.

"Kdybych věděl, že to tak dlouho potrvá, odskočil bych si na záchod," smál se. "Erik (Guay) měl jako jeden z posledních lepší podmínky na trati, proto mě jeho vítězství moc nepřekvapilo," dodal.

Zklamáním skončil závod pro Američana Bodeho Millera, jenž nabral na vítěze manko 2,42 sekundy. Spokojen nebyl ani pětatřicetiletý Rakušan Michael Walchhofer, který jel svůj poslední sjezd na mistrovství světa v kariéře a obsadil sedmé místo. Pátý byl Nor Aksel Lund Svindal.

Náročná, hrbolatá a i přes teplé počasí zmrzlá trať lyžaře vyčerpávala a přiváděla až na pokraj sil. Řada závodníků dokonce kvůli bolesti ve stehnech nedokázala v cíli v klidu zastavit a upadla včetně Svindala, který se ze sněhu jen těžko zvedal.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...