Překážkář Svoboda ve finále vedl. Klopýtnutí jej připravilo o zlato

20:00
BARCELONA - Petr Svoboda skončil na mistrovství Evropy šestý v běhu na 110 metrů překážek. Držitel nejlepšího evropského času sezony dnes ve finále šampionátu v Barceloně dlouho vedl, pak ale klopýtl o sedmou překážku a vypadl z rytmu. Zuzaně Hejnové chybělo k medaili z běhu na 400 metrů překážek dvanáct setin sekundy, tyčkařka Jiřina Ptáčníková a čtvrtkařka Denisa Rosolová skončily páté, půlkařka Lenka Masná byla šestá.

Smutný Svoboda. foto: ČTK

Překážky vyhrál Brit Andy Turner časem 13,28 sekundy, další medaile získali Francouz Garfield Darien a Maďar Dániel Kiss. Svoboda doběhl v čase 13,57. "Je to strašné zklamání, skoro se bojím vylézt ven," prohlásil Svoboda.

Důvodem kolize byla zřejmě chvilková ztráta koncentrace. "Možná jsem se už viděl v cíli, měl jsem vyhrát," litoval.

Hejnová ještě na začátku cílové rovinky mohla pomýšlet i na stříbro, ale nejprve se přes ni přehnala Bulharka Vanja Stambolovová a pak i Britka Perri Shakesová-Draytonová. Za tou Hejnová, česká rekordmanka a čtvrtá žena letošních světových tabulek, zaostala o 12 setin. S téměř vteřinovým náskokem suverénně zvítězila favorizovaná Ruska Natalja Anťuchová.

Velká česká naděje na medaili a dosud druhá žena evropských tabulek byla na medailové pozici ještě kousek před cílem, ale pak ji soupeřky předběhly. "Moc rychle jsem to rozběhla a na konci mi došly síly," přiznala v cíli Hejnová. "Zkazila jsem si to sama, moc mě to mrzí," uvedla. Na medaili si prý věřila. "Vybrala jsem si Černýho Petra," uvedla.

Rosolová s Ptáčníkovou braly páté místa
Rosolová doběhla ve finále čtyřstovky pátá v čase 50,90 sekundy, jímž za osobním rekordem zaostala jen o pět setin. Všechny medaile získaly Rusky, zvítězila Taťjana Firovová (49,89). "Proti nim se nedá běhat," řekla v cíli Rosolová. Přesto zářila spokojeností. "Ještě jsem chtěla na čtvrté místo, ale už to nešlo," uvedla.

Tyčkařka Ptáčníková skočila 465 centimetrů na třetí pokus a průběžné páté místo pak už na další postupné výšce 470 cm nevylepšila. Zvítězila Ruska Světlana Feofanovová, která jako jediná zdolala 475 cm. "Věděla jsem, že všechny holky mají fazonu, že budou skákat vysoko. Dneska byly úplně perfektní podmínky, pak se ale začal točit vítr," řekla Ptáčníková. Litovala dvou chyb na 465 cm. "Na konci už mi došly síly," prohlásila.

Masná si doběhla pro šesté místo
Masná i ve finále osmistovky běžela pod dvě minuty, čas 1:59,91 jí stačil na šesté místo. Zlato získala Ruska Maria Savinovová. "Nechtěla jsem být poslední," prohlásila Masná po svém prvním ME. Zářila z ní spokojenost. "Super," prohlásila, i když chvíli před cílem byla i na čtvrtém a pátém místě. "Doufala jsem, že to udržím nebo ještě trochu zrychlím, ale už to nešlo," uvedla.

Barcelonské ME je pro pětadvacetiletou brněnskou běžkyni motivací. "K medaili moc nechybělo," upozornila na rozdíl 52 setin. Rovněž ji potěšilo, že potvrdila výkonnost pod dvě minuty. "Že to nebyla žádná náhoda," řekla.

"Bylo to i super rozběhnuté, maximálně mi to dneska vyhovovalo i jsem neudělala žádnou taktickou chybu," pochválila se. Věří, že by se mohla nyní podívat i na některý mítink Diamantové ligy.

Vnímala dnešní české nezdary, byla poslední finálovou nadějí. Zatímco ale překážkářští favorité Svoboda a Hejnová byli pod tlakem a medaili nevybojovali, ona byla v klidu. "Ve finále jsem neměla co ztratit, šla jsem tam s nejhorším časem ze všech finalistek," upozornila.

Do finále postoupil dálkař Roman Novotný. V kvalifikaci splnil posledním pokusem limit 800 centimetrů. "Vypadá to, jako že jsem mazák, limit na centimetr přesně. Ale opravdu mazák bych byl, kdybych to skočil napoprvé," prohlásil s úsměvem dálkař. "Ale samozřejmě jsem za to moc rád," uvedl.

Po čtyřech disciplínách sedmiboje je na tom z české dvojice lépe třináctá Eliška Klučinová. Kateřina Cachová nasbírala o 128 bodů méně a patří jí 17. místo. Vede britská mistryně světa Jessica Ennisová před olympijskou vítězkou Natalií Dobryňskou z Ukrajiny.