Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Překážkář Svoboda ulil start, ale po úspěšném protestu semifinále MS poběží

Sport

  9:28aktualizováno  10:25
PEKING (Od našeho zpravodaje) - Snad byl až příliš natěšený na svůj první start na mistrovství světa po šesti letech. Snad Petra Svobodu v rozběhu závodu na 110 metrů překážek vykolejil Američan Ronnie Ash, který o chvíli dřív ulil start a musel ven. Český atlet zopakoval stejnou chybu, původně ho rozhodčí vyloučili, ale česká výprava nakonec uspěla s protestem.

Překážkář Petr Svoboda (vlevo) na startu závodu na mistrovství světa v Pekingu. foto: Reuters

Ash, desátý muž světových tabulek, sice zřetelně start neulil, ale jeho zhoupnutí zaznamenaly startovací bloky a Američan dostal červenou kartu. Dlouho pak debatoval s rozhodčími, ale marně.

Druhý start už se odehrál jen v sedmi mužích, ovšem ani ten se nepovedl.

Třicetiletý Svoboda, halový mistr Evropy z roku 2011, se na mistrovství světa představil naposledy v Berlíně 2009. Série zranění nohy ho pak na dlouho vyřadila z atletiky a komplikace v léčbě ho málem o nohu připravily. Šampionát v Ptačím hnízdě měl být odměnou.

Jenže za startovním výstřelem zazněl hned další, Svoboda neudržel nervy. Jeho startovní reakce byla -0,048 a následoval verdikt DQ - diskvalifikace, což se Svobodovi stalo na mítinku v Lausanne v červenci 2010.

„Nezvedl jsem ruce, bylo to podle regulí,“ zlobil se Svoboda. „Dám protest a zkusím to změnit, ať mě dodají do semifinále, třeba do první lajny.“

Pravidla hovoří o tom, že se atlet v blocích smí pohnout, nesmí však ztratit rukama či nohama kontakt s podložkou. Není v nich však jasně uvedené, kdo a jak určuje, zda atlet v případě ulitého startu podle zátěžových bloků kontakt rukama či nohama s podložkou ztratil.

Překážkáře Petra Svobodu odvádí za ulitý start,

Reprezentační trenér Tomáš Dvořák vyrazil za jury zhlédnout záběry a následně podal protest. Po dvouhodinovém čekání se Svoboda dočkal verdiktu: postoupil do čtvrtečního semifinále jako pětadvacátý.

„Vyhrála pravidla a jsem šťastný,“ oddechl si překážkář. „Zkusím běžet tak, abych všem dokázal, že bych šel do semifinále tak jako tak. Přiznám se, že mi srdce mlátilo 200 tepů, měl jsem strach, že mě nechají běžet samotného. Jsem psychicky vyšťavený.“

Králová znovu skončila v kvalifikaci

Podobně smutné vystoupení předvedla Tereza Králová v sektoru kladivářek. Limit pro postup do finále byl 72,5 metru, ale Češka se mu ani nepřiblížila. V kvalifikaci byla s nejhorším výkonem za posledních pět let (61,39 m) předposlední.

Nejlepší výkon (75,01) předvedla Polka Wlodarczyková, světová šampionka z Berlína 2009.

„Spoléhala jsem na jeden hod a vyšel mi až ten poslední. Bohužel letěl do sítě,“ řekla Králová, která nezvládla kvalifikaci ani na minulém MS v Moskvě. „Už půl sezony bojuju se zraněním a manko je tak velké, že trénovanost postupně odcházela. Šampionát je bohužel až na konci srpna a nevydržela jsem.“

Mistrovství světa v atletice v Pekingu

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

  • 110 m př.: 1. Oliver (USA) 13,15, ...Svoboda byl diskvalifikován, ale uspěl s protestem - postup do semifinále.
  • 5 000 m: 1. Kejelcha (Et.) 13:19,38.
  • Trojskok: 1. Pichardo (Kuba) 17,43.

Ženy:

  • 800 m: 1. Arzamasovová (Běl.) 1:58,69.
  • Kladivo: 1. Wlodarczyková (Pol.) 75,01, ...30. Králová 61,39 - vyřazena.
Autoři: ,