Předkolo LM: Žilina může vyzvat Spartu, dále jde i Pospěchova Kodaň

23:37
PRAHA - Trenér Pavel Hapal a útočník Emil Rilke dovedli Žilinu do závěrečného předkola Ligy mistrů. Slovenský mistr ve 3. předkole vyřadil Litex Loveč zásluhou domácí výhry 3:1. Hlavní zásluhu na tom má Rilke, který v úvodu druhé půle srovnával na 1:1.

Žilina - Litex Loveč. foto: Reuters

Žilina na začátku druhé půle čelila hrozbě vyřazení, když se dostala Loveč do vedení, jenže již za dvě minuty srovnal Rilke a stal se tak hrdinou slovenského celku. Hapalovi svěřenci totiž poté využili snahy soupeře o další gól a dokráčeli k postupové výhře.

DÁLE ČTĚTE

O Ligu mistrů si zahraje i reprezentant Zdeněk Pospěch a jeho Kodaň. Dánský celek vyřadil BATE Borisov zásluhou dnešní vydřené domácí výhry 3:2. Kodaň v úvodním utkání s Borisovem uhrála jen bezbrankovou remízu, a tak potřebovala dnes vyhrát.

K tomu měla brzy nakročeno, když po gólech Santina a Kvista měla dvoubrankový náskok, Bělorusové však v závěru půle srovnali. Kodaň tak zachránil až N'Doye, který po hodině hry rozhodl. Borisov ze závěrečného tlaku postupové srovnání nevytěžil. Pospěch u toho byl po celý zápas.

Podobně dramatický postup má za sebou i Zenit Petrohrad. Tým Radka Šírla rovněž potřeboval po bezbrankové remíze porazit rumunskou Unireu Urziceni. Jediný gól zápasu dal po půlhodině hry portugalský reprezentant Danny.

Jen kvalifikace o Evropskou ligu čeká na Miroslava Slepičku a jeho Dinamo Záhřeb. Chorvatský celek nezvládl penaltový rozstřel se Šeriffem Tiraspol, když se oba týmy předháněly v zahazovaní penalt a musela rozhodnout až devátá série. Slepička penaltu nekopal.

Vypadl i slavný Celtic Glasgow, který sice v odvetě porazil Bragu 2:1, ovšem po úvodní porážce 0:3 vypadl. Znovu u toho chyběl Milan Mišůn, který se nevešel ani na lavičku. Ještě větším překvapením je vyřazení tureckého vicemistra Fenerbahce.

Čtvrtfinalista Ligy mistrů z roku 2008 nestačil na švýcarské Young Boys Bern. Po úvodní remíze 2:2 dnes prohrál 0:1 i kvůli vyloučení slovenského reprezentanta Miroslava Stocha. Již v úterý si postup zajistil Anderlecht se čtveřicí Čechů Lukáš Mareček, Jan Lecjaks, Ondřej Mazuch a Jan Polák.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů

Mistrovská část

HJK Helsinky - FK Partizan 1:2 (1:1)
Branky: 39. Kamara - 9. a 90. Cleo. První zápas 0:3, postoupil Partizan.

FC Kodaň - BATE Borisov 3:2 (2:2)
Branky: 2. Santin, 27. Kvist, 59. N'Doye - 40. Kontsevoj, 44. Nechajčik. ČK: 90.+2 Sosnovski (BATE). První zápas 0:0, postoupila Kodaň.

Žilina - Litex Loveč 3:1 (0:0)
Branky: 52. Rilke, 70. Oravec, 84. Ceesay - 50. Sandrinho. ČK: 54. Popov (Litex). První zápas: 1:1, postoupila Žilina.

Basilej - Debrecín 3:1 (1:0)
Branky: 26. Atan, 59. Chipperfield, 64. Shaqiri - 74. Coulibaly. První zápas 2:0, postoupila Basilej.

Salcburk - Omonia Nikósie 4:1 (3:0)
Branky: 37. a 40. Schiemer, 21. Švento, 58. Boghossian - 90. Rengifo. První zápas 1:1, postoupil Salcburk.

Rosenborg Trondheim - AIK Stockholm 3:0 (0:0)
Branky: 54. Prica, 63. Demidov, 75. Lustig. První zápas 1:0, postoupil Rosenborg.

Dinamo Záhřeb - Šeriff Tiraspol 1:1 (1:1, 1:1) na pen. 5:6
Branky: 55. Sammir z pen. - 16. Volkov. První zápas 1:1, postoupil Šeriff.

Nemistrovská část

Paok Soluň - Ajax Amsterodam 3:3 (1:0)
Branky: 16. Vieirinha, 56. Salpingidis, 90. Ivič - 48. Suárez, 50. De Jong, 55. Lidgren. První zápas 1:1, postoupil Ajax.

Celtic Glasgow - Braga 2:1 (0:1)
Branky: 52. Hooper, 79. Juárez - 20. César. První zápas 0:3, postoupila Braga.

Fenerbahce - Young Boys Bern 0:1 (0:1)
Branka: 40. Bienvenu. ČK: 54. Stoch (Fenerbahce). První zápas 2:2, postoupil Bern.

Gent - Dynamo Kyjev 1:3 (0:1)
Branky: 85. Coulibaly - 32. Garmaš, 55. Milevskij, 90. Gusev. První zápas 0:3, postoupilo Dynamo.

Zenit Petrohrad - Unirea Urziceni 1:0 (1:0)
Branka: 33. Danny. První zápas 0:0, postoupil Petrohrad.

Účastníci 4. předkola (losování v pátek 6. srpna v Nyonu): Mistrovská část: Sparta Praha, Salcburk, FC Kodaň, Rosenborg Trondheim, FK Partizan, Šeriff Tiraspol, Žilina, Basilej, Anderlecht Brusel, Hapoel Tel Aviv.

Nemistrovská část: Tottenham, Werder Brémy, Sampdorie Janov, Auxerre, Sevilla, Zenit Petrohrad, Dynamo Kyjev, Young Boys Bern, Ajax Amsterodam, Braga.