Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Plzeňský hrdina Bolek čaroval, Plzni vychytal senzační postup

22:12
DONĚCK (Od našeho zpravodaje) - Nejlepší muž plzeňských fotbalistů v odvetě prvního kola vyřazovací části Evropské ligy proti Šachtaru Doněck (2:1)? Jednoznačně brankář Petr Bolek, který výborně nahradil zraněného Matúše Kozáčika.

Brankář Petr Bolek se raduje se spoluhráči z Plzně z výhry a postupu do osmifinále. foto: ČTK

Plivnul si do rukavic, podíval se po oranžových sedačkách nad sebou a zadoufal: "Snad to dobře dopadne."

Plzeňský brankář Bolek půldruhého roku nechytal ostrý zápas a najednou stál v kotli Donbass Areny, ve které se klidně mohl usmažit. Kdyby měl proti Šachtaru Doněck špatný den. Kdyby se k němu štěstí obrátilo zády.

"Nic z toho si nepřipouštěj. Bude to tvůj zápas," pošeptal mu kapitán Pavel Horváth před výkopem.

Bolek to zvládl s bravurou a s Plzní postoupil do osmifinále Evropské ligy. Pokud si kolega Kozáčik stačí vyléčit břišní svaly, možná se 29letý Bolek znovu posadí mezi náhradníky, ale na čtvrteční večer určitě nezapomene. Za svůj výkon si zasloužil podtrženou jedničku.

"V nadsázce jsme si někteří dělali legraci, že sem jedeme postoupit. Když jsem viděl ke konci, jak to bylo těžké, musím přiznat, že to bylo hodně se štěstím," říkal po zápase.

Za úvodní čtvrthodinu kopal soupeř pět rohů, to jen tak na zahřátí. Ve 32. minutě se na pravé straně utrhl doněcký kapitán Srna a poslal parádní přihrávku. Kdyby balon prošel přes Bolka, byl by to jistý gól. Chlapík v zeleném dresu sebou však mrskl a nadvakrát míč stáhl.

Trenér Uhrin: Všichni hráli výborně

Za další dvě minuty holohlavý brankář čaroval opět. Tentokrát nohou, kterou reflexivně vykopl proti nádherné Teixeirově patičce. Byly to klíčové zákroky, protože Plzeň je orámovala dvěma góly!

"Když se na to podívám zpětně, tak jsem před utkáním byl takový napjatý. Ale jakmile jsem chytil první balon, byl to nějaký polocentr, tak jsem se celkem uklidnil," popisoval Bolek.

Nejlepší moment si schoval na 83. minutu, kdy Stěpaněnkovu hlavičku vyrazil na břevno. Fantazie!

"Všichni hráči byli výborní, protože chtěli a dřeli. Bolek chytal výborně. Co víc si přát, když mužstvo dělá všechno pro to, aby vyhrálo, a brankář tým podrží," chválil trenér Dušan Uhrin mladší.

A záložník Daniel Kolář dodal: "Klobouk dolů před Petrem. Ukázal, že je tu právem."

Muž, který byl před lety dvakrát po sobě vyhlášen nejlepším brankářem slovenské ligy, přitom ostrý soutěžní zápas chytal naposledy v srpnu 2012. Tehdy pokazil utkání s Brnem a na další šanci musel čekat. Chytal jen v přípravných zápasech nebo v domácím poháru.

"Nezbylo mi než trénovat a rvát se s tím," přiznal.

Čekal až do čtvrtka. Pak číslo 13, které Bolek nosí na dresu, přineslo Plzni štěstí. A nečekaný postup do osmifinále.