Před branami finále. Češi prohráli se Švédskem 5:2

15:50aktualizováno  22:59
BRATISLAVA/PRAHA - Zlaté medaile v nedohlednu. Čeští hokejisté prohráli v semifinále s výběrem Švédska 5:2. Hokejisté Tre Kronur rozhodli o výhře ve třetí třetině, kdy během čtyř minut zvýšili na 4:1. Eliáš vykřesal naději v 55. minutě, ovšem do prázdné branky korunoval postup Švédů Berglund.

Zklamaná česká střídačka. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Bez Martina Havláta začalo semifinále mezi Českem a Švédskem. Křídelního útočníka trápí naražené rameno, které si pochroumal v utkání s Německem. "Člověk by chtěl hrát, ale na druhou stranu kdyby nebyl platný, tak by týmu spíš mohl ublížit," řekl před semifinále Havlát.

Před semifinále se dlouho spekulovalo, kdo bude hrát osobní obranu na Jaromíra Jágra. Prognózy o hlídání české osmašedesátky se ale nevyplnily.

I když hokejisté Tre Kronur do utkání vstoupili aktivně, brankář Pavelec musel několikrát zasáhnout proti nebezpečným střelám soupeře. Postupem času převzal iniciativu elitní český útok. Proti Plekancovi, Červenkovi a Jágrovi švédský gólman Fasth úspěšně zasáhl.

VÍCE O UTKÁNÍ ČESKO - ŠVÉDSKO:

V závěru první části Švédové vyklidili pozice z české třetiny a dostali se pod souvislý tlak. Fasth ovšem neinkasoval, a tak po dvaceti minutách byl stav nerozhodný 0:0. "První třetina byla z našeho pohledu dobrá. Kromě prvních čtyř minut jsme byli myslím si lepší," hodnotil po utkání kouč Hadamczik.

Češi si aktivitu přenesli i do druhé třetiny a po šestačtyřiceti vteřinách se dočkali vedoucí branky. Milan Michálek nabral na pravém křídle rychlost, od mantinelu naservíroval puk před branku Eliášovi, který kotouč tečoval do sítě - 1:0.

Eliáš dává první gól do švédské sítě.

Švédové se nezalekli a zařadili vyšší rychlostní stupeň. Proti střele Thörnerga Pavelec ještě předvedl efektivní zákrok lapačkou, ve 25. minutě už Berglund vymetl horní roh české svatyně a český brankář se natahoval marně.

Prakticky ihned po vyrovnání Židlický vyslal na zteč Eliáše, útočník New Jersey Devils ale samostatný únik nepřetavil ve vedoucí branku.

A udeřili Švédové. Po vyloučení Červenky měli hokejisté ze Skandinávie početní výhodu. Na modré čáře nadvakrát vypálil Backlund a Pavelce překonal podruhé. A Hadamczik se rozhodl k překvapivému tahu. Ze hry Červenku stáhl. "Udělal faul v útočném pásmu za brankou soupeře. Nebruslil a dal tam hůl. Myslím si, že Roman dostal u tak velkých hráčů, jako je Jarda Jágr a Plekanec, dost prostoru, tak jsme chtěli zkusit to oživit," uvedl Hadamczik na adresu nejlepšího střelce KHL.

Na konci druhé třetiny sudí nařídili sporné trestné střílení ve prospěch Švédů, když v brankovišti zahrál puk rukavicí Rachůnek. K nájezdu se postavil Eriksson, bekhendovou kličkou českého gólmana nepřekvapil.

Nájez Erikssona.

Ve třetí třetině tak museli čeští hokejisté dotahovat jednobrankovou ztrátu. Při důsledné obraně Švédů se na hokejky českých reprezentantů vkrádala nervozita. A soupeř zaváhání využil.

Ve 49. minutě po vhazování v útočném pásmu propadli hned dva Češi a Švédové se ve třech řítili na jediného obránce. Po přihrávce Backlunda přesně k tyči zamířil Ericsson a zvýšil na 3:1. "Byl to ten vůbec nejdůležitější gól, který jsem kdy dal," konstatoval šťastný střelec Jimmie Ericsson.

"Do té doby jsme byli pořád ve hře. Pak už jsme improvizovali, zkoušeli jsme různé varianty útočných formací, ale už to nepomohlo," přiznal. "Dělali jsme hodně individuálních chyb. Pak žádný systém nefunguje," zdůraznil Hadamczik.

O čtyři minuty později česká obrana opět "zaspala" a soupeř udeřil počtvrté. Krüger objel českou svatyni a přes Pavelce propasíroval puk do sítě počtvrté.

V 55. minutě ještě Patrik Eliáš vykřesal naději, když snížil na 2:4, ale gólem při power play pečetil postup švédské reprezentace Berglund.

Český tým si zahraje utkání o třetí místo proti Rusku v neděli od 16:00. "Věřím, že hráči budou chtít uhrát medaili. Určitě se připravíme tak, abychom ji získali," uzavřel Hadamczik.

Švédové nastoupí v nedělním finále proti Finsku ve 20:30.

Mistrovství světa v hokeji - semifinále v Bratislavě:

Česká republika - Švédsko 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 21. Eliáš (M. Michálek, Židlický), 53. Eliáš (Voráček) - 25. Berglund (Ekman Larsson), 36. Backlund (Sjögren), 49. Ericsson (Backlund), 53. Krüger (Tedenby), 60. Berglund (Petrasek). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Reiber (Švýc.) - Šeljanin (Rus.), Terko (Fin.). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 9300.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka (26. Vampola) - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko: Fasth - Petrasek, Gunnarsson, Rundblad, S. Kronwall, Erixon, Fernholm, Ekman Larsson - Pääjärvi-Svensson, Berglund, Thörnberg - Nilsson, Eriksson, Persson - Silfverberg, Krüger, Tedenby - Sjögren, Wallin, Backlund - Ericsson. Trenér: Pär Marts.