Pražský maraton vyhrál Keňan Kiptanui v traťovém rekordu

11:41
PRAHA - Překvapivým vítězem šestnáctého ročníku Pražského mezinárodního maratonu se dnes stal keňský běžec Eliud Kiptanui, jenž vyhrál v novém traťovém rekordu 2:05:39. Šestadvacetiletý vytrvalec překonal loňský nejlepší čas svého krajana Patricka Ivutiho o více než dvě minuty.

Šestnáctý ročník Pražského mezinárodního maratonu vyhrál 9. května keňský běžec Eliud Kiptanui v traťovém rekordu 2:05:37. foto: Michal Doležal, ČTK

Traťový rekord padl za slunečného počasí i v ženské kategorii, v níž potvrdila roli největší favoritky Helena Kiropová. Keňská běžkyně zvítězila v čase 2:25:29 a devět let staré maximum vylepšila o více než minutu.

Celkový vítěz Kiptanui porazil o půldruhé minuty druhého Yemany Tsegaye z Etiopie, třetí o dalších 12 sekund zpět byl Keňan Nicholas Kipruto Koech. Ivuti, jenž loni zvítězil v rekordním čase 2:07:48, tentokrát doběhl devatenáctý.

Šestadvacetiletý Kiptanui běžel teprve druhý maraton v životě a osobní rekord si zlepšil skoro o sedm minut. Letos je v tabulkách šestým nejrychlejším maratoncem. "Vynikající. Ani mi nevadilo, že tempo bylo ze začátku tak rychlé. Dokázal jsem ho udržet," řekl vítěz. "Jsem nadšený, je to úžasný čas a skvělý závod," radoval se. V Praze si díky bonusům vydělal 75 000 euro (skoro dva miliony korun).

Kiptanui o svém vítězství

"Neplánoval jsem to, neměl jsem takové ambice. Viděl jsem velmi silnou konkurenci, byli kolem mě tahouni a říkal jsem si, když se jich budu držet, tak uvidíme. A výhra 75 tisíc euro je jako rozpočet hlavního města Keni."

V dramatickém souboji o český mistrovský titul uspěl Petr Pechek, jenž několik stovek metrů před cílem setřásl loňského šampiona Mulugetu Serbessu, s nímž většinu závodu spolupracoval. Sedmadvacetiletý Pechek, jenž obsadil 21. místo, si časem 2:22:18 výrazně vylepšil osobní rekord, ale za limitem na ME v Barceloně zaostal o více než pět minut. Nejlepší Češkou byla Radka Churáňová, jež doběhla na 21. příčce v čase 2:59:24.

"S časem jsem maximálně spokojen," radoval se Pechek. Ze začátku závodu měl přitom dojem, že se mu moc dobře neběží, a proto se raději držel ve skupině. Až po 35. kilometru, kdy tempo kleslo, se uvolnil. "Pak už to bylo dobré. Zkusil jsem nastoupit kilometr před cílem a šlo to překvapivě lehce." V rámci firemní štafety se na trati objevili olympijští medailisté, rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžec na lyžích Lukáš Bauer. Oba běželi první úsek na deset kilometrů a užili si fanoušky u trati. "Byli úžasní," shodli se Sáblíková i Bauer v cíli.

Výsledky Pražského mezinárodního maratonu

Muži: 1. Kiptanui (Keňa) 2:05:39, 2. Tsegay (Et.) 2:07:11, 3. Koech (Keňa) 2:07:23, 4. Feleke (Et.) 2:08:04, 5. Kiprop 2:09:09, 6. Ndiso (oba Keňa) 2:10:51, ...21. Pechek 2:22:18, 22. Serbessa 2:22:47, 26. Novák 2:25:38, 29. Orálek 2:27:49, 30. Štefko (všichni ČR) 2:28:53.

Ženy: 1. Kiropová (Keňa) 2:25:29, 2. Ivanovová (Rus.) 2:27:36, 3. Kasimová (Et.) 2:29:54, 4. Rubanová (Ukr.) 2:31:13, 5. Chepsoiová (Keňa) 2:32,18, 6. Zjuzková (Rus.) 2:32:55, ...21. Churáňová 2:59:24, 25. Dimitriadu 3:02:08, 28. Martincová 3:03:23, 30. Koščová (všechny ČR) 3:01:15.