Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V těžkých podmínkách nezávodíme. Cyklisté chtějí pravidlo o počasí

Sport

  9:00
SAN BENEDETTO - V Ománu měli jet v plus 49 stupních a písečné bouři. O tři týdny později jeli v minus dvou a sněhové vánici. To už je příliš, volají cyklisté. A chtějí nové pravidlo.

Momentka z etapového závodu Tirreno–Adriatico. foto: ČTK/AP

Návrh se jmenuje „Pravidla pro extrémní počasí“ a leží u komise UCI pro pravidla a bezpečnost. Možná bude letos přijat. Nicméně není samospasitelný.

„Osobně jeho přijetí nefandím,“ tvrdí mezinárodní rozhodčí UCI Miroslav Janout. „Kdy a jak chtějí měřit teplotu? A v jaké výšce? Každý závod je specifický. Mělo by být nadále ponecháno na verdiktu pořadatelů ve spolupráci s rozhodčími na místě, kdy mohou zastavit závod, protože podmínky už ohrožují zdraví cyklistů.“

Když byl Janout rozhodčím Vuelty, bylo denně v Andalusii 45 stupňů. „Přesto jezdili průměrem 45km/h a nikdo nevzdal,“ říká. Letos v Ománu při teplotě 49 stupňů peloton zastavil pod mostem a jezdci oznámili: Závodit dál je nebezpečné. Organizátoři jejich požadavek akceptovali.

Peter Sagan (vlevo) vyhrál šestou etapu závodu Tirreno–Adriatico.

Při nedělní královské etapě Tirreno–Adriatico se cyklisté drápali do cíle na vrchol Terminillo (1675 m) za husté chumelenice. Lídři šlapali poslední dva kilometry v hlubokém sněhu.

Pomocníci, dojíždějící o 20 minut později, chytli chumelenici na závěrečných šesti kilometrech. Ani se nemohli zvedat ze sedel, kola jim na sněhu podkluzovala.

Leopold König pak svůj tým Sky přejmenoval na Ski. A Roman Kreuziger líčil: „Byl jsem dobře oblečen, ale stejně jsem totálně zmrznul.“

Jen vítěz si nestěžoval. Nairo Quintana ovládl etapu podobně jako loňskou sněhovou epopej Gira, vedoucí přes průsmyk Stelvio, a vykládal: „V Kolumbii žiju skoro ve 3000 metrech, někdy tam ráno máme čtyři stupně, jindy i nulu. Jsem na zimu zvyklý. Nebyly to nebezpečné podmínky. Dojezd byl na vrcholu, jezdci rychle naskákali do týmových autobusů a zahřáli se. Bylo to O. K. Aspoň jsme pobavili diváky.“

Přesto i on podporuje schválení Pravidel pro extrémní počasí. „Nezapomínejte, jsme lidské bytosti.“

Exmistr světa Fabian Cancellara, mluvčí velké skupiny cyklistů, byl mnohem tvrdší: „Tohle už nebylo zábavné. Věděli na 90 procent, že bude sněžit. Měli posunout cíl níž. Silnice byla bílá, celá pokrytá sněhem. Italové tomu říkají ciclismo storico – ale já nemíním psát historii jako Coppi a Bartali ve 40. letech. Je rok 2015. Jestli chtějí legendární etapy, tak ať jezdíme s jediným převodem, sjedním bidonem na celý závod a bez týmových vozů. Ale všechno by mělo mít své limity.“

Závod těch, kdo jsou zdraví

Švýcar slibuje, že do dvou let dojde k velkým změnám. Chce být jejich hybatelem a zasadit se o přijetí „teplotního pravidla“. Uspěje? Aby toho nebylo málo, o den později po sněhové etapě přišel hustý déšť. „Strašně chladný den, při sjezdech jsme šíleně promrzli,“ postěžoval si Zdeněk Štybar.

O víkendu mnohé z nich čeká klasika Milán – San Remo, první z pěti „monumentů“. Může to být i závod těch, kteří zůstali zdraví.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...