Pouze dva české kluby dokázaly zvrátit dvojzápas po prohře doma

14:00
ISTANBUL - Fotbalisté Plzně se v odvetě osmifinále Evropské ligy na hřišti Fenerbahce Istanbul pokusí stát teprve třetím českým klubem, který ve dvojzápase evropských pohárů dokázal postoupit poté, co prohrál úvodní zápas na domácím stadionu. Západočeši před týdnem utrpěli ve Štruncových sadech porážku 0:1 a ve čtvrtek potřebují v Turecku zvítězit.

Zleva Gökhan Gönül z týmu Fenerbahce Istanbul a Jan Kovařík z Plzně bojují o míč foto: ČTK

Zvrátit dvojzápas po prohře doma se v samostatné historii dosud povedlo jen dvěma českým klubům, které cestovaly k odvetě na hřiště soupeře stejně jako nyní Plzeň s mankem 0:1.

Jako první dokázala po domácím nezdaru otočit skóre Sparta. V sezoně 1995/96 v úvodním duelu 1. kola dřívějšího Poháru UEFA podlehli Letenští v Praze dánskému Silkeborgu 0:1, v odvetě ale po brankách Vratislava Lokvence a Josefa Němce zvítězili 2:1 a postoupili díky vyššímu počtu vstřelených gólů na hřišti soupeře.

V sezoně 2007/08 se povedl obrat Mladé Boleslavi. Středočeši doma prohráli s Palermem 0:1, v odvetě v Itálii však ve třetí minutě nastavení poslal zápas do prodloužení Tomáš Sedláček a stejný hráč následně proměnil rozhodující penaltu v rozstřelu.

Nikomu dalšímu se po prohře doma nepovedlo dvojzápas otočit. Relativně blízko k tomu bylo v pěti případech, ve kterých uhrál český tým po jednobrankové domácí prohře v odvetě remízu.

Naposledy sahala po obratu pražská Sparta: Letenští vedli v minulém kole Evropské ligy na hřišti Chelsea 1:0, v nastavení ale inkasovali vyrovnávací trefu a londýnský favorit odvrátil prodloužení. S mankem 0:1 cestoval český zástupce k venkovní odvetě desetkrát, z toho uspěl jen ve dvou případech.

Přehled dvojzápasů, ve kterých český klub prohrál úvodní zápas doma (nejsou zahrnuty zápasy v Poháru Intertoto):