Potupa hokejistů Slavie: od Sparty dostali devět gólů

17:50aktualizováno  20:14
PRAHA - jisté Sparty deklasovali v pražském derby Slavii 9:4. Utkání 44. kola extraligy rozhodli v přesilových hrách, ve kterých skórovali sedmkrát. Utkání v O2 areně sledovalo 10 152 diváků, což je nejvyšší domácí návštěva Slavie v sezoně. Čtyři kanadské body si v dresu hostů připsali Jaroslav Hlinka a Martin Réway.

Lukáš Klimek ze Sparty se raduje z gólu spoluhráče foto: ČTK

„V přesilovkách nám to tam padalo neuvěřitelně, to rozhodlo zápas,“ řekl obránce Adam Polášek, který se v početní výhodě dvakrát zapsal mezi střelce. „Sparťanům to sedlo, celkově zápas. Vyškolili nás, jak se to má hrát. I my jsme měli dost přesilovek, ale dost jsme jich nevyužili. Třikrát jsme hráli i pět na tři a nic,“ pokrčil rameny gólman Dominik Furch, který po páté inkasované brance přenechal své místo Adamu Svobodovi.

Gólovou přestřelku odstartoval v O2 areně již ve třetí minutě Čermák, který si najel za obranu Sparty a z dorážky překonal Novotného. „Je to sice první gól v sezoně, ale po takovém zápase z něj žádnou radost nemám,“ řekl Miloslav Čermák.

Lukáš Klimek ze Sparty se raduje z gólu spoluhráče
Adam Polášek ze Sparty (uprostřed)
Jiří Doležal ze Slavie
Hokejisté Sparty slaví branku

Sparta totiž duel rychle otočila a zasloužila se o to první formace. Při trestu Krejčího střílel po Hlinkově přihrávce do prázdné branky Klimek a v 11. minutě našel stejného hráče ideálně zpoza branky Réway. Sparta navíc zásluhou Emingera a Buchteleho nastřelila tyč. V 17. minutě ale využila početní výhodu i Slavia, o vyrovnání se opět po dorážce postaral Doležal.

Hned na začátku druhé třetiny ale hosté znovu vedli. Réway sám projel celé hřiště a i přes faul Krejčího překonal Furcha potřetí. Bek Slavie navíc musel na trestnou a bránící čtveřice domácích opět inkasovala. Důraz na brankovišti osvědčil Buchtele, jemuž přihrával poprvé za Spartu hrající Vondrka.

Trenéři po utkání

Josef Beránek (Slavia): "Dvě třetiny byly pro nás ještě hratelné. Zápas rozhodly přesilové hry. My jsme naopak nedali gól ani v přesilovce pět na tři, z naší strany byly (přesilovky) horší."

Josef Jandač (Sparta): "V derby většinou moc gólů nepadá a dnes to byly brankové hody. Pro diváky to bylo určitě dobré. Pro nás to bylo dobré tím, že jsme vyhráli. Zápas jsme rozhodli v přesilových hrách."

Důraz ale předvedli i hráče Slavie. Ve 30. minutě nedokázal Novotný udržet střelu Bednáře a Pletka si ve druhém zápase v dresu Slavie po příchodu z Plzně připsal premiérovou trefu. Ještě předtím se v přesilovce trefil Vlasák.

Nerozhodný stav ale nevydržel dlouho. Minutu po Pletkově trefě byl vyloučen Sklenář a Sparta se opět prosadila v přesilovce. Po Poláškově střele Furch přenechal své místo v brance Svobodovi. Ani on ale dlouho čisté konto neudržel. Sabolič ale předvedl individuální akci zakončenou gólem také v početní výhodě.

„Něco podobného vám vyjde jednou za čas. Jedna věc je, jak to daná pětka sehraje a druhá, jak se to brání. Slavii momentálně chybí někteří hráči a v obranných řadách je to znát,“ řekl trenér Sparty Josef Jandač. „Měli jsme ale řadu zbytečných faulů z toho, že nebruslíme. Přitom na tréninku jezdíme normálně,“ kroutil hlavou Čermák.

Na přelomu druhé a třetí třetiny hráli domácí 1:55 minuty přesilovku pět na tři, kterou však nevyužili a následně inkasovali po rychlém protiútoku. Tříbrankový náskok zajistil Spartě Buchtele. „Dnes nám tam spadlo všechno. Na začátku jsme využili všechny přesilovky a díky tomu jsme si pak věřili a dovolili jsme si nějaké věci navíc,“ řekl Jan Buchtele.

Až poté se Slavia poprvé v zápase ubránila v oslabení, ale dlouho z toho radost neměla. Ve 49. minutě překonal Svobodu Sabolič. Ani to však nebylo ze strany hostů vše. Ve dvojnásobné početní výhodě se trefil ještě Polášek.

Výsledky 44. kola hokejové extraligy

HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 4:9 (2:2, 2:4, 0:3)

Branky a nahrávky: 3. M. Čermák (J. Doležal, Andres), 17. J. Doležal (M. Čermák), 25. Vlasák (Šenkeřík, Sklenář), 30. Pletka (Bednář) - 5. Klimek (J. Hlinka, Réway), 11. Klimek (Réway, J. Hlinka), 21. Réway (Polášek, F. Novotný), 23. Buchtele (Vondrka, Piskáček), 32. Polášek (J. Hlinka, Pilař), 34. Sabolič (Piskáček), 43. Buchtele (Vondrka, Sabolič), 49. Sabolič (Eminger, Buchtele), 57. Polášek (Réway, J. Hlinka). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 11:11. Využití: 2:7. Diváci: 10.152.

HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Polanský (Kreps), 59. Polanský (M. Doudera, Dravecký) - 47. Šimek (Radivojevič, Vampola). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).

PSG Zlín - HC Vítkovice Steel 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 5. O. Veselý (Čajánek, J. Svoboda), 28. Říčka (Roman Vlach, Matějíček), 41. A. Holík (Matějíček, J. Svoboda), 42. Roman Vlach (Valenta, P. Holík), 44. Okál (Leška) - 33. M. Hlinka (Stehlík), 36. Roman (Dlapa, Zíb). Rozhodčí: Fraňo, Wagner - Gerát, Hynek. Vyloučení: 8:6, navíc Dlapa (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4950.

HC Olomouc - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 55. Houdek (Vyrůbalík) - 14. Kaut (Semorád), 21. M. Špaček. Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 3968.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 6:3 (1:2, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 12. M. Látal (Ovčačík, Robar), 27. Robar (Klimenta, Ovčačík), 32. Klimenta (Broš, M. Látal), 43. Mikulík (Kočí), 48. Mikulík (Lenc, Musil), 49. Pabiška (Jarůšek) - 16. Simon (Mozík), 19. Schleiss (Simon), 40. Jeřábek (Kadlec, Simon). Rozhodčí: Lacina, Polák - Frodl, Charvát. Vyloučení: 8:10, navíc Lenc - Johnson 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4080.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 18. P. Beránek, 23. Plášil (Pláněk, Šimánek), 60. Čáp - 57. Duda (Harant). Rozhodčí: Šindler, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:10, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4323.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Dočekal (Ostřížek, Hanzlík), 26. Vondráček (Burian, Koreis) - 29. Ručinský (Hübl, Kubát). Rozhodčí: Horák, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. Diváci: 7038.