Posledními osmifinalisty LM jsou Schalke a City. Messi opět skóroval

22:19aktualizováno  11. prosince 0:50
PRAHA - Fotbalisté Manchesteru City v závěrečném šestém kole základní části Ligy mistrů zvítězili na půdě AS Řím 2:0 a postoupili do osmifinále. Poslední místo v jarním play off obsadilo Schalke díky výhře 1:0 v Mariboru.

Barcelonští útočníci Lionel Messi a Luis Suárez slaví první gól do sítě PSG. foto: ČTK/AP

Německému týmu na dálku pomohla i Chelsea, která porazila 3:1 Sporting Lisabon. „Blues“ v Londýně vedl jako kapitán reprezentační brankář Petr Čech. Barcelona ve šlágru o první místo ve skupině F zdolala doma Paris St. Germain 3:1.

Manchesteru v Římě chyběli nejlepší střelec Agüero, Touré i kapitán Kompany a absence opor byla znát hlavně v úvodu, kdy měli víc šancí domácí. City ale postupně vyrovnali hru a po hodině hry otevřeli skóre, když se umístěnou ranou o tyč prosadil Nasri.

Jonathan Silva střílí gól do sítě Chelsea ve středečním utkání Ligy mistrů.

Francouzský záložník pak v 86. minutě ještě připravil pojišťovací zásah pro Zabaletu. Anglický mistr na pátý pokus vyhrál pohárový zápas v Itálii.

Ve druhém utkání skupiny E Bayern Mnichov porazil CSKA Moskva hladce 3:0. V Allianz Areně se nejprve trefil v 18. minutě Müller z penalty a v závěrečné desetiminutovce přidali další branky Rode s Götzem.

Schalke potřebovalo k postupu zvítězit a doufat, že Sporting neporazí jistého vítěze skupiny G Chelsea. Týmu z Gelsenkirchenu nakonec v Mariboru stačil jediný gól, který zařídil v 62. minutě pohotovou dorážkou devatenáctiletý Meyer.

Cesc Fábregas z Chelsea proměňuje penaltu ve středečním utkání Ligy mistrů...

Čech zasáhl teprve do šestého soutěžního duelu Chelsea v této sezoně a v Lize mistrů chytal potřetí. Vedle českého gólmana dostali od trenéra Josého Mourinha šanci i další obvyklí náhradníci Mikel, Zouma nebo Salah.

Domácí si na stadionu Stamford Bridge vypracovali dvogólový náskok už v úvodních 16 minutách, kdy skórovali Fábregas z penalty a Schürrle. Po přestávce sice snížil Silva, ale Mikel vzápětí vrátil Chelsea dvoubrankové vedení.

PSG na Nou Campu poslal do vedení v 15. minutě bývalý útočník Barcelony Ibrahimovic, ale už za čtyři minuty odpověděl Messi. Nejlepší kanonýr Ligy mistrů zaznamenal svou 75. branku v soutěži. Argentinský útočník také dotáhl španělskou legendu Raúla v počtu branek ve všech evropských soutěžích. Oba jich dali 76.

Luis Suarez z Barcelony se snaží obejít obránce PSG Davida Luize.

Krátce před pauzou otočil skóre Neymar krásnou střelou k tyči a v 77. minutě uzavřel skóre Suárez. Barcelona tak vyhrála osmý soutěžní duel za sebou a vrátila francouzskému šampionovi úvodní porážku 2:3.

Borisov prohrál v Bilbau 0:2 a s 24 inkasovanými góly stanovil nový negativní rekord základních skupin LM. Athletic si pojistil třetí místo a postup do jarní fáze Evropské ligy.

Osmifinále „milionářské“ soutěže si zahrají Atlético Madrid, Arsenal, Barcelona, Basilej, Bayern Mnichov, Chelsea, Dortmund, Juventus Turín, Leverkusen, Manchester City, Monako, Paris St. Germain, Porto, obhájce Real Madrid, Schalke a Šachtar Doněck. Losovat se bude v pondělí od 12:00 v Nyonu.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

AS Řím - Manchester City 0:2 (0:1)

Branky: 60. Nasri, 86. Zabaleta. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.).

Bayern Mnichov - CSKA Moskva 3:0 (1:0)

Branky: 17. Müller z pen., 84. Rode, 90. Götze. Rozhodčí: Benquerenca - Santos, Tavares (všichni Portug.).

Konečná tabulka: 1. Bayern Mnichov 6 5 0 1 16:4 15 2. Manchester City 6 2 2 2 9:8 8 3. AS Řím 6 1 2 3 8:14 5 4. CSKA Moskva 6 1 2 3 6:13 5

Skupina F

FC Barcelona - Paris St. Germain 3:1 (2:1)

Branky: 19. Messi, 42. Neymar, 77. Suárez - 15. Ibrahimovic. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Cann (všichni Angl.).

Ajax Amsterodam - APOEL Nikósie 4:0 (1:0)

Branky: 45.+1 z pen. a 50. Schöne, 53. Klaassen, 74. Milik. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste (všichni Šp.).

Konečná tabulka: 1. FC Barcelona 6 5 0 1 15:5 15 2. Paris St. Germain 6 4 1 1 10:7 13 3. Ajax Amsterodam 6 1 2 3 8:10 5 4. APOEL Nikósie 6 0 1 5 1:12 1

Skupina G:

Chelsea FC - Sporting Lisabon 3:1 (2:0)

Branky: 8. Fábregas z pen., 16. Schürrle, 56. Mikel - 50. Silva. Rozhodčí: Oddvar Moen - Haglund, Andas (všichni Nor.).

NK Maribor - Schalke 04 0:1 (0:0)

Branka: 62. Meyer. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Rostkowski (všichni Pol.).

Konečná tabulka: 1. Chelsea 6 4 2 0 17:3 14 2. Schalke 6 2 2 2 9:14 8 3. Sporting Lisabon 6 2 1 3 12:12 7 4. Maribor 6 0 3 3 4:13 3

Skupina H:

FC Porto - Šachtar Doněck 1:1 (0:0)

Branky: 87. Aboubakar - 50. Stěpaněnko. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore (všichni Fr.).

Athletic Bilbao - BATE Borisov 2:0 (0:0)

Branky: 47. San José, 88. Susaeta. Rozhodčí: Orsato - Faverani, Stefani (všichni It.).

Konečná tabulka: 1. FC Porto 6 4 2 0 16:4 14 2. Šachtar Doněck 6 2 3 1 15:4 9 3. Bilbao 6 2 1 3 5:6 7 4. BATE Borisov 6 1 0 5 2:24 3