Poslední Teplice se zmobilizovaly, smetly mistry

17:17aktualizováno  17:24
TEPLICE - Fotbalisté Teplic zdolali ve 14. ligovém kole mistrovský Liberec 3:0 a odlepili se ode dna ligové tabulky. Zápas plný šancí a pohledných akcí strhl na jejich stranu už po 21 vteřinách Mahmutovič, další góly přidali Lüftner a Jarolím.

Teplice foto: ČTK

Obhájce titulu po čtvrté prohře z posledních pěti venkovních duelů ztrácí kontakt s čelem soutěže a navíc prodloužil svou smolnou sérii na Stínadlech, kde dal v lize gól naposledy před 805 minutami hry v květnu 2005. Za celých 16 let v první fotbalové lize Teplice nikdy nespadly na poslední příčku ligové tabulky. Před zápasem s Libercem ale na samé dno dosedly a vedení klubu začalo vymýšlet, jak ze svízelné situace ještě před příchodem zimy ven. Mělo pomoct i volné vstupné, v deštivém a studeném odpoledni ale dorazily jen tři tisíce diváků. Od první minuty se jim na poměry podzimního teplického trápení dostávalo výborného fotbalu.

Trenér 1. ligy

Tipovací soutěž Trenér 1. ligy

Časomíra odpočítala jen 21 sekund a domácí vedli. Mahmutovičovi se vyplatilo napadat libereckou rozehrávku, po níž se dostal k míči, utekl soupeřům a jeho střela ze strany zapadla přesně k tyči. Nejrychlejší gól v historii ligy to ale nebyl, sparťan Lustrinelli se v roce 2006 trefil ještě o 10 sekund dřív. Liberec mohl rychle odpovědět, jenže Delarge po závaru ve čtvrté minutě trefil před brankou jen bránícího Vondráška.

Na mokrém terénu se hrál běhavý fotbal a oba týmy se dostávaly hodně rychle přes střed hřiště. Ve 23. minutě se protlačil na malém vápně ke sražené střele Kerič a těsně minul bližší tyč, na druhé straně vzápětí položil do střely po rohovém kopu Blažek a těsně přestřelil.

Teplice byly na pohled o nebezpečnější a ještě do pauzy daly i druhý gól. Jarolímovu ránu z 25 metrů k tyči brankář Bičík ještě vyrazil, jenže týž hráč kopnul parádně i roh, na který si na bližší tyči naskočil teprve osmnáctiletý stoper Lüftner a usměrnil ho do sítě. Hráč, kterého si trenéři vytáhli z dorostu, se trefil už ve čtvrtém ligovém zápase.

Liberec dal v Teplicích poslední gól v lize 21. května 2005 a od té doby odváží jen samé prohry. Nezlepšilo se to ani tentokrát, i když okolo pauzy jeho hráči přitvrdili v soubojích a začali domácí tlačit před vápno. Tam ale většinou jejich akce pohořely a co prošlo, zneškodnil Grigar. V 55. minutě vychytal Bosančiče, pak i střídajícího Mustaphu. Hostům citelně chyběl Štajner, kterého před zápasem vyřadily svalové problémy.

Nebezpečné byly i brejky domácích. Mahmutovič nejprve neuspěl, ale jeho další sprint v 76. minutě už marný nebyl. Míč ještě posunul doprava na Jarolíma, který se trefil přesně nad Bičíkovo rameno.

Nedělní výsledky 14. ligového kola

FK Teplice - Slovan Liberec 3:0 (2:0)
Branky: 1. Mahmutovič, 35. Lüftner, 76. Jarolím. Rozhodčí: Příhoda - Kovařík, Pospíšil. ŽK: Rosa, Mahmutovič, Ljevakovič - Kušnír, Bosančič, Kelič. Diváci: 3015.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Rosa, Podaný - Ljevakovič, Jursa (89. Vachoušek) - Kerič (79. Dolejš), Jarolím, Chovanec - Mahmutovič (88. Melunovič).
Liberec: Bičík - Kušnír, Karišik, Kelič, Fleišman - Šural, Janů, Vácha, Bosančič - Delarge (46. Hadaščok), Blažek (68. Mustapha).

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 3:0 (2:0)
Branky: 11. Kolář, 38. Darida, 71. Hora. Rozhodčí: Jech - Pelikán, Hájek. ŽK: Zeman (Plzeň). Diváci: 10.238.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Ďuriš, Kolář (67. Hora), Zeman (82. Malakjan) - Bakoš (89. Hejda).
Olomouc: Zlámal - Rossi, Dreksa (78. Šindelář), Škerle, Vepřek - Hořava, Pospíšil - Petr (88. Schulmeister), Ordoš, Navrátil - Klesnil (61. Doležal).

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)
Branky: 50. a 90. Kweuke. Rozhodčí: Kocourek - Jiřík, Peřina. ŽK: Matějovský, Kweuke - Glaser, Škoda, Pašek, Fall. Diváci: 6752.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Kadeřábek (90. Hybš), Přikryl (72. Skalák), Matějovský, Krejčí (85. Holek) - Kweuke.
Brno: Petr - Pašek, Kaufman, Pernica, Lutonský (80. Traore) - Šoljič (70. Fall) - Glaser (58. Přerovský), Mezlík, Zavadil, Buchta - Škoda.