Poslední kvalifikaci F1 vyhrál Hamilton, Vettel porazil Alonsa

18:36aktualizováno  20:48
SAO PAULO - Kvalifikaci na poslední Grand Prix sezony formule 1 vyhrál v Brazílii britský pilot Lewis Hamilton z McLarenu. Lídr šampionátu Sebastian Vettel byl čtvrtý, jeho jediný rival v boji o titul Fernando Alonso sedmý. Hamilton, jenž se na okruhu Interlagos v Sao Paulu stal v roce 2008 mistrem světa, získal pole position pro svůj poslední závod za McLaren před přestupem do Mercedesu.

Vítězové kvalifikace Velké ceny Brazílie formule 1, zleva Mark Webber, Lewis Hamilton a Jenson Button foto: Reuters

V neděli se vedle něj na start postaví jeho týmový kolega a krajan Jenson Button. Druhá řada bude patřit Red Bullu. Třetí čas zajel Australan Mark Webber a porazil tak vedoucího muže průběžného pořadí Vettela. Německý pilot má však stále velmi dobrou výchozí pozici pro to, aby se v neděli stal potřetí za sebou mistrem světa.

Před závěrečnou Velkou cenou vede před Alonsem o 13 bodů a k zisku titulu mu stačí čtvrté místo. S tím však úřadující šampion kalkulovat nechce. "Je dostatek příkladů, že i ze čtvrtého místa se dá vyhrát závod. Jsme v docela dobré pozici, takže uvidíme, co s tím zítra uděláme," řekl Němec.

Alonso odstartuje ze sedmé pozice. Dnes španělský pilot Ferrari prohrál například i se svým týmovým kolegou Felipem Massou, jenž zajel před domácí Grand Prix pátý čas. Alonso byl původně osmý, nicméně šestý Pastor Maldonado byl přeřazen o deset míst dozadu kvůli tomu, že svůj williams neodstavil na váze.

"Byl jsem už devátý v USA, takže jsem tohle umístění trochu očekával," uvedl Alonso, jenž se musí prodrat na stupně vítězů, aby měl alespoň teoretickou šanci na titul. "Budu se snažit dostat na pódium, jako se mi to z těchto pozic povedlo v Abú Zabí a Austinu," dodal Španěl.

Sedminásobný mistr světa Michael Schumacher nepostoupil v poslední kvalifikaci své úspěšné kariéry do třetí fáze a na roštu mu bude patřit až třináctá pozice.

Výsledky kvalifikace na VC Brazílie

1. Hamilton 1:12,458, 2. Button (oba Brit./McLaren) 1:12,513, 3. Webber (Austr./Red Bull) 1:12,581, 4. Vettel (Něm./Red Bull) 1:12,760, 5. Massa (Braz./Ferrari) 1:12,987, 6. Maldonado (Venez./Williams) 1:13,174, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) 1:13,206, 8. Alonso (Šp./Ferrari) 1:13,253, 9. Räikkönen (Fin./Lotus) 1:13,298, 10. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:13,489.