Čtvrté zlato pro Česko ukořistil biker Kulhavý

13:47aktualizováno  16:47
LONDÝN - Biker Jaroslav Kulhavý vyhrál olympijský závod v cross country. Na hrách v Londýně tak získal čtvrté zlato a celkově desátou medaili pro Českou republiku. Pro samostatné Česko jde o první cyklistickou olympijskou medaili. Druhý dojel Švýcar Nino Schurter, třetí byl Marco Aurelio Fontana z Itálie. Jan Škarnitzl dojel dvanáctý, Ondřej Cink čtrnáctý.

Jaroslav Kulhavý foto: Reuters

Sedmadvacetiletý Kulhavý, rodák z Ústí nad Orlicí, jenž zcela ovládl minulou sezonu mezi bikery, olympijský závod na 34 kilometrů po celou dobu kontroloval. Od začátku se usadil v čele s vítězem letošního Světového poháru Schurterem, který vyrazil na zteč ihned po startu. Společně s nimi se držel Fontana a vedoucí trio se začalo soupeřům pozvolna vzdalovat.

Po dokončení druhého ze sedmi okruhů už měla vedoucí trojice k dobru na pronásledovatele Barryho Standera z Jihoafrické republiky a Španěla Josého Antonia Hermidu deset vteřin. Nedlouho poté skončily naděje na obhajobu prvenství pro Juliena Absalona. Držitel zlata z Pekingu i z Atén 2004 se od začátku trápil a ze závodu odstoupil.

Před koncem třetího kola Stander s Hermidou uprchlíky dojeli, ale v pátém okruhu je trojice znovu setřásla. V posledním sedmém kole měl obrovskou smůlu Fontana, který kromě bezprostředního kontaktu s vedoucí dvojicí Kulhavý - Schurter ztratil i sedlo.

Druhému nejlepšímu sportovci České republiky loňského roku se v závěru před cílovou rovinkou podařilo dostat jako prvnímu do poslední zatáčky a Schurter již neměl sílu na odpověď.

Kulhavý zvládl trať v čase 1:29:07 při rychlostním průměru téměř 23 kilometrů v hodině. Fontana nakonec dokázal uhájit bronz o čtyři vteřiny před dotírajícím Hermidou.