Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Ponížili nás, pláče švédský tisk po debaklu

9:45
STOCKHOLM - Rozčarování z vysoké finálové porážky 1:6 s Finskem čiší po skončení hokejového mistrovství světa ze stránek švédského tisku. Místo devátého titulu, k němuž Švédy v neděli večer v Bratislavě přiblížil i vedoucí gól, přišel po výpadku v závěrečné třetině nečekaný debakl.

Švédsko - Finsko (švédské zklamání). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Tohle stříbro možná mělo být pro všechny velkou radostí. Jenomže teď po zápase tomu tak není," citoval deník Svenska Dagbladet obránce Davida Petraseka, jehož chyby přispěly k obratu ve vývoji finálového utkání. "Ty medaile teď vypadají úplně bezcenné, doceníme je asi až později," přidal se další zadák Staffan Kronwall.

"Chtěli jsme zlato a dlouho vše vypadalo o.k., jenomže pak přišlo pár chyb v závěru a my jsme se už nedokázali zvednout," posteskl si další švédský smolař Loui Eriksson. Svenska Dagbladet připomíná, že od svého prvního zlata z MS 1995 Finsko prohrálo čtyři finále mistrovství světa, jedno finále Světového poháru a jedno na olympijských hrách.

DÁLE K TÉMATU

Během této doby získalo Švédsko dva tituly mistrů světa a jedno olympijské zlato. Nyní však jednoznačně kraluje Finsko, které navíc právě spolu se Švédskem za rok uspořádá příští MS. Také Dagens Nyheter lituje nezdařeného švédského úsilí o devátý titul mistrů světa a připojuje, že podle předpokladů mělo být finále především duelem gólmanů Fastha a Vehanena.

V první části hry skutečně dominovala obrana a žádný z brankářů nemusel při absenci dobrých střeleckých šancí podnikat žádné zázračné zákroky. Vedoucí gól v druhé části hry dodal Tre kronor sebevědomí a zvýšení viselo ve vzduchu. Devatenáct a půl minuty byli čeští semifináloví přemožitelé lepší, jenomže pak přišel radikální obrat a z 0:1 Finové otočili na konečných 6:1.

"Tím, co rozhodlo, možná bylo už finské vyrovnání," konstatuje deník. List Aftonbladet si zvlášť všímá paradoxu, který po finále prožil brankář Viktor Fasth. Na jedné straně šest obdržených gólů v samém závěru mistrovství, na druhé tituly nejlepšího brankáře a nejplatnějšího hráče turnaje. "Viktor odvedl dobrou práci, to my jsme jej nepodrželi. Šest puků za jeho zády není jeho chyba," řekl Patrik Berglund, který byl spolu s Fasthem zvolen do All Star týmu šampionátu.

Švédsko - Finsko (Finové slaví titul mistrů světa).

Agentura TT cituje zároveň šťastného i nešťastného brankáře, podle něhož právě po způsobu, jímž Švédové s Finy prohráli, je těžké se radovat z jakékoli ceny. "Cítím jen prázdno, tolik jsme se na zápas těšili. Hráli jsme docela dobře v prvních dvou třetinách, ale při celkovém pohledu jsme dostali velkou nedostatečnou." TT v dodatku na Fasthovo téma hledí však i do budoucnosti.

Před rokem ještě zcela neznámého brankáře již v dohledné době vidí na soupisce některého z klubů NHL, třebaže Fasth má se stockholmským AIK smlouvu ještě na příští dva roky. Zástupci AIK agentuře potvrdili, že riziko, že Fasth z jejich soupisky zmizí, je velké. Sám Fasth však bezprostředně po šesti finských gólech za svými zády odmítl spekulace o budoucnosti komentovat. Třebaže, jak TT uzavřela, právě jeho stříbro může mít nakonec cenu zlata.