Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Incident s vlajkou? Jasná politická provokace Albánců, píší v zahraničí

Sport

  15:41
BĚLEHRAD/PRAHA - Kanadský (albánský) žertík, anebo dobře promyšlená a ještě líp namířená provokace? Jednoznačně platí možnost B. Neboť incident, k němuž došlo v úterý večer v Bělehradě při fotbalové kvalifikaci o Euro 2016 Srbsko - Albánie, za nic jiného považovat nelze. Incident, jehož začátek přišel ze strany Albánie.

Vlajka tzv. Velké Albánie, kterou dopravil nad hřiště v Bělehradě dron. foto: Reuters

Okamžik, kdy nad zaplněným stadionem bělehradského Partizanu vznášelo letadélko, vlastně drahá hračka se zavěšenou vlajkou tak zvané Velké Albánie, tedy území zahrnující i Kosovo, části Řecka, Makedonie, Černé Hory a Srbska až k Niši, jako provokace působil.

A je jedno, jestli všechno zorganizoval bratr albánského předsedy vlády Olsi Rama, který dorazil na zápas v roli člena vedení výpravy albánských fotbalistů, nebo někdo jiný. Utkání se nedohrálo a vedla k tomu jednoznačně událost s dronem čili letadélkem a vlajkou.

Srbové: Zneužili naši pohostinnost

Mimochodem, na vlajce jsou i dvě tváře. První patří Ismailu Qumalimu, který je považovaný za zakladatele moderního albánského státu v roce 1912, a druhá Isovi Boletinimu, další velké postavě albánské historie, vůdci někdejšího odporu proti Turkům, Srbům a Černohorcům.

„Byla to těžká politická provokace, předem připravená a dosud nevídaná v historii evropského fotbalu,“ citoval bělehradský list Večernje novosti Dušana Maraviče, bývalého fotbalistu CZ Bělehrad a donedávna dlouholetého funkcionáře UEFA. „Je to politická záležitost a jako taková by měla být i posuzována.“

PUBLICISTIKA K TÉMATU

Týden bojů mezi fanoušky. Válečné křivdy mění fotbal

„...Pokud se chcete dozvědět něco o evropské historii, není potřeba sahat pro učebnici, stačí si v televizi pustit fotbal. Poslední zápasy kvalifikace na Euro 2016 nabídly hned tři souboje, do kterých se výrazně promítly minulé či současné vojenské a národnostní konflikty...“

Kosovští Albánci sledují v hlavním městě Kosova Pristině souboj „jejich“...

Maravič dodal, že i srbská strana musí počítat s trestem. „Na hřiště doletělo několik světlic, vběhlo tam i několik fanoušků, kteří chtěli inzultovat hráče hostí a některým se to i podařilo, ale hlavním viníkem jsou hosté. Ti se bohužel předvedli ve svém obvyklém světle a záludně zneužili tradiční srbskou pohostinnost,“ pravil.

Na incident a předčasně ukončený zápas reagoval také předseda UEFA Michel Platini. „Fotbal by měl sbližovat národy a ne je rozdělovat, politika by se do našeho sportu neměla míchat,“ dal vědět prostřednictvím Twitteru.

Bitku vyprovokovali Albánci

Mnohem jednoznačněji se bělehradským událostem věnoval polský tisk. „Albánští fanoušci vyprovokovali bitku hráčů s pomocí modelu letadla,“ oznámila v titulku Gazeta Wyborcza. „Našli způsob, jak na sebe upozornit, i když neměli přístup na stadion.“

Polská soukromá televize TVN se incidentu věnovala na informativním kanálu TVN24. Připomněla, že Srbsko se nikdy nesmířilo se ztrátou Kosova, byť v něm žijí především Albánci, a stejně tak jsou v Albánii stále živé nacionalistické ideje o Velké Albánii.

Srbský fotbalista Nemanja Gudelj odmítá dát fotbalistům Albánie vlajku jejich...
Srbští a albánští fotbalisté se rvou kvůli stržené vlajce.
Albánský fotbalista Bekim Balaj bere Srbovi Nenadu Tomičovi vlajku tzv. Velké...
Srbští fanoušci během fotbalového utkání s Albánií.

„Takže se nejedná pouze o Kosovo, ale i o další oblasti v Srbsku, Černé Hoře, Makedonii a Řecku, tedy všude tam, kde žijí Albánci. Taková mapa se vznášela nad stadionem, na kterém bylo třicet tisíc Srbů,“ upozornila TVN 24.

Prostřednictvím Twitteru se k události s letadélkem vyjádřil také švédský ministr zahraničí Karl Bildt. „Byla to nezodpovědná provokace. Doufám, že šéfové obou států teď ještě víc spatří potřebu zlepšení diplomatických vztahů,“ vzkázal s odkazem na skutečnost, že předseda albánské vlády má 28. října přijet na oficiální návštěvu Srbska. Bylo by to poprvé po 68 letech, co by Bělehrad navštívil vedoucí albánský činitel - naposledy tam byl v roce 1946 tehdejší komunistický diktátor Enver Hodža.

UEFA měla všemu předejít

Dalo se incidentu předejít? „UEFA zakázala albánským fanouškům vstup na zápas, ale už mnohem, dřív dovolila, aby Srbsko a Albánie hrály ve stejné kvalifikační skupině. A to navzdory dlouhodobému napětí mezi oběma zeměmi, mezi nimiž je stále živý spor o Kosovo,“ připomněl britský list The Independent.

Kvůli podobnému napětí UEFA při losování kvalifikačních skupin o Euro 2016 oddělila týmy Arménie a Ázerbájdžánu nebo Španělska a Gibraltaru. „V tomto případě to měla udělat taky,“ napsal list.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.