Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Asie

Špinavé sázky i v první lize. Policie ukončila vyšetřování fotbalové kauzy

Ilustrační foto foto: Reuters

PRAHA - Policie uzavřela vyšetřování sázkařské kauzy v českém fotbale, která vypukla před dvěma lety. Celkem obvinila dvaadvacet lidí, kteří měli podle kriminalistů ovlivňovat i zápasy první a druhé ligy.
  11:12aktualizováno  11:27

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality informoval o ukončení vyšetřování v tiskové zprávě.

Dvaadvacet obviněných je stíháno pro trestné činy podplacení a přijetí úplatku. Jeden člověk je navíc obviněný z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.

„V období od listopadu 2012 do září 2013 mělo docházet ke kontaktům různých lidí s některými hráči fotbalových klubů či s rozhodčími. Měly jim být nabízeny peníze od desítek tisíc korun po částky vyšší než jeden milion korun za to, že svým výkonem na hřišti ovlivní průběh utkání dle daných instrukcí,“ uvedla policie.

A zpráva pokračuje: „Ovlivnění mělo spočívat zejména v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasů či v počtu vstřelených branek jedním mužstvem ve stanoveném časovém rozmezí. Někteří hráči měli tyto nabídky akceptovat, někteří je měli odmítnout. V několika případech z uzavřené dohody sešlo, neboť na utkání nebyl vypsán sázkový kurz nebo byl vypsaný sázkový kurz nevýhodný.“

Spis už dostalo Okresní státní zastupitelství ve Strakonicích, které případ dozoruje.

Podle kriminalistů se ovlivňování týká třech zápasů první ligy, sedmi zápasů druhé ligy, osmi zápasů třetí ligy, deseti zápasů juniorské ligy, dvou zápasů domácího poháru a jednoho zápasu ligy staršího dorostu.

Sázkařský skandál v českém fotbale propukl v září 2013. Počet obviněných postupně rostl až na aktuálních dvaadvacet lidí.

Plus další na Slovensku. Sázkařský gang z Asie totiž přes zprostředkovatele ovlivňoval zápasy v českém a slovenském fotbale.

V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení. Konkrétní trestní sazba za oba trestné činy se však odvíjí mimo jiné od výše prospěchu, který pachatel zamýšlel získat. Pachatele lze potrestat také zákazem činnosti, propadnutím majetku nebo pokutou.

Trestat může také disciplinární komise fotbalové asociace, která za účast v aféře vynesla zatím jeden trest. Fotbalista David Placák, jenž působil v královéhradeckém krajském přeboru, dostal za ovlivňování dvou zápasů třetí ligy pětiletý zákaz činnosti ve fotbale a pokutu padesát tisíc korun.

Na Slovensku padly za korupci mnohem vyšší tresty. Šestice fotbalistů, mezi které patří i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a český obránce Tomáš Huber, byla za ovlivňování výsledků ve slovenské lize kvůli sázkám potrestána zákazem činnosti na 14 až 25 let. Hodúr navíc letos v březnu dostal v Pezinku za ovlivňování utkání od soudu tříletý podmínečný trest.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!