Poels ovládl v Lutychu poslední klasiku jara, Kreuziger skončil sedmý

18:30
Wout Poels z týmu Sky je vítězem poslední velké jarní klasiky, nizozemský cyklista spurtoval jako první do cíle klání Lutych-Bastogne-Lutych. V závodě, který je jedním z pěti klasických „monumentů“, se opět vešel do elitní desítky také Roman Kreuziger. Český lídr týmu Tinkoff skončil sedmý.

Stupně vítězů Lutych-Bastogne-Lutych, zleva: Costa, Poels, Albasini. foto: Twitter

Kreuziger se tak při své sedmé účasti v Lutychu už počtvrté v kariéře probojoval na tomto závodě do Top Ten. Loni zde skončil pátý, předloni rovněž sedmý, v roce 2011 čtvrtý. Dlouho před cílem přitom přišel po pádu o svého klíčového pomocníka Rafala Majku.

Osmadvacetiletý Poels měl nejvíce sil ve spurtu čtyřčlenné skupinky, která unikla velkým favoritům na posledních třech kilometrech, a jel si pro životní triumf. Marně se jej snažil přespurtovat Michael Albasini z Oriky. Třetí příčku vybojoval bývalý mistr světa Rui Costa z Lampre, čtvrtý byl Samuel Sánchez z týmu BMC.

Lutych-Bastogne-Lutych (WorldTour) - 253 km

1. Poels (Niz./Sky) 6:24:29, 2. Albasini (Švýc./Orica), 3. Costa (Portug./Lampre) oba stejný čas, 4. Sánchez (Šp./BMC Racing) -4, 5. Zakarin (Rus./Kaťuša) -9, 6. Barguil (Fr./Giant) -11, 7. Kreuziger (ČR/Tinkoff), 8. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 9. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 10. Rosa (It./Astana) všichni -12, ...Vakoč (ČR/Etixx-Quick Step) nedokončil.

Za cílem hned objímal Poelse také Dave Brailsford, manažer jeho stáje. Tým Sky oslavoval své první vítězství v historii v některém z pěti monumentů.

„Stále tomu nemohu uvěřit. Byl to velmi těžký den, v některých momentech na trati i sněžilo, pak pršelo, bylo to vážně extrémně obtížné,“ svěřoval se Poels. „Ale jako tým jsme se v důležitých momentech drželi vepředu. Necítil jsem se nejlépe v závěru, ale všichni už byli unavení. Posledních 200 metrů jsem nastoupil jako do spurtu.“

Roman Kreuziger přivedl na 7. místě se ztrátou 12 vteřin do cíle skupinku, ve které jeli také Valverde, Alaphilippe, Rodríguez či Gasparotto.

Alejandro Valverde, podle bookmakerů největší favorit, se musel spokojit s patnáctým místem.

Jak se vše odehrálo

Petr Vakoč pracoval na špici pelotonu pro své dva lídry z Etixxu v dřívější fázi závodu, potom jeho roli převzali další týmoví kolegové, ale neměl to být den, kdy Etixx bude slavit.

Roman Kreuziger se naopak ve finální části závodu neustále pohyboval v popředí, hlídal si možné nástupy. Až ten rozhodující posléze uhlídat nedokázal.

Pětatřicet kilometrů před cílem byli poslední z původních uprchlíků sjeti a začínalo se nanovo. Na trať padaly sníh a déšť, potom na chvíli vysvitlo slunce a znovu se rozpršelo.

Do útoku vyrazil Grivko z Astany, potom trio Kwiatkowski, Betancour a znovu Grivko, ale to byla jen předzvěst nejdůležitějších ataků.

Na Cote de Saint Nicolas zaútočil 7,5 kilometru před cílem podruhé Betancur z Movistaru, opět však šlo jen o chvilkový pokus. Další nástup patřil Rosovi z Astany, naopak z přední skupiny odpadal jeho týmový kolega Nibali, ale také favorizovaný Gerrans z Oriky.

Rosy se chytl Rus Zakarin z Kaťuše, jenže po kilometru je soupeři sjeli. Pospolu zůstávaly necelé tři desítky jezdců.

Následovalo nové stoupání v itineráři závodu, desetiprocentní Rue Nanlot, navíc 600 metrů i po kostkách. Pole přiváděl k vrcholu kopce Albasini a vzápětí sám zaútočil. Za ním se vydali Costa, Samuel Sánchez a Poels, zatímco Kreuziger táhl druhou skupinu.

Při vjezdu na poslední kilometr mělo kvarteto stále pět vteřin k dobru, marně se k nim pokoušeli sólově dotáhnout Zakarin a Francouz Barguil. Náskok narůstal.

V závěrečné zatáčce vpřed Wout Poels a už nikoho před sebe nepustil. Sto druhý ročník závodu Lutych-Bastogne-Lutych poznal svého (překvapivého) vítěze. Po 28 letech čekání jsme viděli v cíli nejstaršího klasického monumentu opět nizozemského šampiona.

Tím posledním byl v roce 1988 slavný Adri van der Poel, jeden z nejlepších cyklokrosařů světa.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.