Po dramatickém zápasu se Chicago drží ve hře o Stanley Cup

7:12aktualizováno  10:15
NEW YORK - Hokejisté Chicaga mají stále šanci na obhajobu Stanleyova poháru. V pátém utkání finále Západní konference porazili Los Angeles 5:4 ve druhém prodloužení a snížili stav série na 2:3. Rozhodující gól vstřelil v 83. minutě slovenský útočník Michal Handzuš.

Slovenský útočník Michal Handzuš pomohl týmu Chicago Blackhawks k výhře nad Los Angeles foto: Reuters

Blackhawks, v jejichž dresu odehrál skoro 25 minut obránce Michal Rozsíval, vedli po necelých čtyřech minutách zápasu už 2:0, pak ještě 3:1, Kings však ve druhé třetině dokázali otočit skóre na 3:4. O vyrovnání se postaral v úvodu třetí třetiny Ben Smith a pak střelecké dostihy na více než 40 minut ustaly.

Čekání na další branku ukončil k radosti 21 tisíc fanoušků v United Center až ve třetí minutě druhého prodloužení Handzuš. Sedmatřicetiletý rodák z Banské Bystrice si najel před branku, dostal přihrávku od Brandona Saada a gólmana Jonathana Quicka překonal rychlou střelou bekhendem pod horní tyč.

Handzuš přitom v play off dosud nijak nezářil a na ledě nedostával tolik prostoru. "Jsem lepší hráč, než jsem zatím ukázal. Budu se to snažit opět potvrdit v dalším zápase," prohlásil zkušený centr, který v 17 zápasech play off vstřelil teprve druhý gól.

Na začátku rozhodující akce stál Patrick Kane, jenž v utkání zaznamenal čtyři asistence a byl vyhlášen první hvězdou večera.

"V téhle části roku a v prodloužení bývá Kane prostě nejlepší," poznamenal s úsměvem obránce Johnny Oduya, autor druhého gólu. "Dneska jsme hráli tak, jak by to mělo vypadat. Když budeme takové výkony podávat v každém zápase, budeme vyhrávat," věřil.

Dalším strůjcem vítězství byl brankář Corey Crawford, který sice čtyřikrát kapituloval, ale na druhé straně zneškodnil 40 střel a neinkasoval v posledních 49 minutách zápasu.

"Je jedním z hlavních důvodů, proč jsme vyhráli. Má to prostě v hlavě srovnané, a když se mu něco nepovede, dokáže se z toho rychle oklepat," poznamenal Saad.

V dramatickém prodloužení mohl padnout gól na obou stranách. Fanoušci viděli dohromady 20 střel, přičemž mírně aktivnější byli hostující Kings (11:9). "Možná to bylo nejlepší prodloužení, které jsem kdy viděl," prohlásil trenér Chicaga Joel Quenneville.

Jeho tým ale ještě zdaleka nemá vyhráno. V pátek bude mít soupeř další šanci zajistit si postup do finále Stanley Cupu, navíc na domácím ledě v losangeleském Staples Center, kde Chicago prohrálo oba dosavadní duely.

"Blackhawks dnes byli na začátku hladovější po vítězství a asi proto nakonec vyhráli. Teď je ale řada na nás," burcoval mužstvo Kings obránce Jake Muzzin.