Po debaklu další trapas. Hokejisté Slovenska nestačili na Slovince

11:18
SOČI - Chtěli napravit dojem, ale spadli do ještě větší deprese. Hokejisté Slovenska na olympijském turnaji v Soči po debaklu od USA prohráli také se Slovinskem. Outsider skupiny A překvapivě zvítězil 3:1. Slováky položily dva góly během 22 sekund třetí třetiny.

Michal Handzuš v souboji se Slovincem Kranjcem foto: ČTK/AP

Slovinsko se raduje z historické výhry. Někdejší hokejový trpaslík povyrostl, při první účasti na olympiádě získal ve druhém zápase první tři body. Výhra proti stříbrnému medailistům z mistrovství světa 2012 a čtvrtého týmu posledního olympijského turnaje ve Vancouveru se počítá.

Kdežto svěřenci českého kouče Vladimíra Vůjtka dostali další tvrdou ránu. Ve dvou utkáních dali pouze dva góly, jsou bez bodu a s hrozivým skóre 2:10. Navíc se jim zranil elitní útočník Tomáš Kopecký. V základní skupině ještě narazí na domácí Rusko.

Co to pro Slováky znamená?

Vzhledem k systému turnaji to nemusí znamenat vůbec nic. Přišli o naději na čtvrtfinále, ale mohou tam postoupit z předkola play-off. Jenže tam s velkou pravděpodobností dostanou velmi silného soupeře.

Otřesený Tomáš Kopecký po tvrdém nárazu loktem od Slovinců

Vůjtek - podobně jako český kolega Hadamczik - přeházel formace. Spolu zůstala pouze obranná dvojice Meszároš, Baranka. Ale k lepšímu výsledku to nepomohlo. Ani výkonem slovenští hráči nezaujali.

Slovinci s nimi hráli od prvních minut vyrovnaně, hýřili sebevědomím. Střelu pardubického obránce Gregorce v 16. minutě brankář Halák vytlačil mimo bránu. Musel řešit také několik zmatečných situací před brankovištěm.

Slováci se museli vyrovnat nejen s nažhaveným protivníkem, ale starosti jim udělal i zákrok na útočníka Kopeckého, který vyřadil jednu ze slovenských hvězd na zbytek zápasu.

Rozhodčí navíc přehlédli, že Slovinec atakoval soupeře nedovoleně.

Také ve druhé třetině byl zápas otevřený. Mírnou převahu však pořád měli Slovinci, i když Vůjtkovo mužstvo se k tlaku dostalo díky přesilovkám v závěru. Slovinský gólman Robert Kristan, který chytá mimochodem v Nitře, si poradil a přibývaly mu na konto úspěšné zásahy.

Ve třetí třetině slovenský zmar vyvrcholil. Slovinští hráči v přesilovce mačkali slovenskou čtyřku, hvězdný Anže Kopitar mohl skórovat do odkryté brány, ale do rány mu skočil obránce Baranka a zachránil svůj tým. Na chvíli - po chybě zadních řad Slováků dal první gól Rok Tičar mezi Halákovy betony.

Definitivně rozhodla 50. minuta: nejprve kapitán Tomaž Razingar propálil slovenského gólmana a za 22 sekund předvedl krásnou individuální akci Kopitar.

Slováci byli zlomení, odevzdaní. Z gólu Tomáše Jurča už ani neměli radost. Pouze 18 sekund před koncem pokazili Kristanovi čisté konto, ale ostuda jim zůstala.

Odpoledne (13.30 českého času) nastoupí v aréně Bolšoj Ice Dome k atraktivnímu souboji adepti přímého postupu do čtvrtfinále - USA vs. Rusko.

Hokej - muži: Skupina A

Slovensko - Slovinsko 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 60. Jurčo (Záborský, Chára) - 44. Tičar (Jeglič, Sabolič), 49. Razingar (Urbas, M. Rodman), 50. Kopitar (Muršak). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Peel (USA) - Amell (Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 7438.

Sestavy: Slovensko: Halák - Chára, Starosta, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Záborský - Tatar, Kopecký (21. Miklík), Jurčo - Pánik, Surový, Bartovič - Radivojevič, Ölvecký, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek starší.

Slovinsko: Kristan - Kovačevič, Kranjc, Robar, Gregorc, Pavlin, Podlipnik, Pretnar, Tavželj - Muršak, A. Kopitar, D. Rodman - Sabolič, Tičar, Jeglič - Razingar, Urbas, M. Rodman - Pance, Goličič, Mušič. Trenér: Matjaž Kopitar.