Po 31 letech. Švédové ovládli MS juniorů

10:03
CALGARY - Hokejisté Švédska se dočkali po 31 letech svého druhého triumfu na mistrovství světa hráčů do dvaceti let, když ve finále v Calgary zdolali Rusko 1:0 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelil v čase 70:09 útočník Mika Zibanejad a gólman Johan Gustafsson pomohl k titulu 17 úspěšnými zákroky. Smutným hrdinou byl ruský brankář Andrej Makarov, který pochytal 57 pokusů soupeře, ale nakonec prožíval se svými spoluhráči zklamání.

Švédové oslavují titul z MS dvacítek. Pohár přebral Rickard Rakell foto: ČTK

Trenér sborné Valerij Bragin vsadil právě na Makarova, který v semifinále proti Kanadě naskočil do hry v 55. minutě po ztrátě náskoku z 1:6 a 5:6 místo Vasilevského a pomohl k postupu do finále při závěrečném tlaku Javorových listů. Osmnáctiletý brankář týmu zámořské juniorské WHL Saskatoon Blades se odvděčil za důvěru skvělým výkonem.

Kanadští mladíci získali alespoň "nechtěný" bronzŠvédové měli v úvodní části velkou převahu, přestříleli soupeře v poměru 17:3, ale Makarova nepřekonali ani při Kuzněcovově vyloučení. Velká převaha Tří korunek pokračovala i ve druhé části, kdy si ruský brankář připsal 22 úspěšných zákroků, zatímco jeho protějšek Gustafsson jen jediný.

VÍCE O MS DVACÍTEK

Svou šanci nevyužil Rensfeldt, sborná se ubránila i při trestech Sergejeva a Želďakova, Švédové odolali při trestu Boyce Rotevalla. Bezbrankové skóre se však neměnilo ani po dvou šancí Rakella, který nejdříve nezamířil přesně v závěru druhé dějství a na úvod třetí třetiny neuspěl po chybě Želďakova.

Rusové ale už ve třetí dvacetiminutovce byli daleko větší hrozbou pro soupeře. Při Rensfeldtově trestu v 50. minutě trefil nejproduktivnější hráč turnaj Kuzněcov levou tyč. Švédové byli nadále nebezpečnější, ale neproměnili další přesilovku a 32 vteřin před koncem základní hrací doby je zachránil Gustafsson, když po Kuzněcovově zadovce vychytal Guseva.

Naposledy ve finále mistrovství světa dvacítek nepadl gól v základní hrací době v roce 2000 ve Švédsku, kde Češi porazili Rusko 1:0 po samostatných nájezdech. I tentokrát sborná v nastavení neuspěla, když v 71. minutě po chybě v defenzívě rozhodl Zibanejad.

MS hráčů do dvaceti let ve statistikách

Ruský útočník Jevgenij Kuzněcov vyhrál produktivitu mistrovství světa hokejistů do 20 let o dva body před Švédem Maxem Fribergem a Finem Mikaelem Granlundem. Devatenáctiletý hráč Čeljabinsku si v sedmi zápasech připsal 13 bodů za šest branek a sedm asistencí. Kuzněcovovi stačilo bodovat ve dvou zápasech. Při výhře nad Lotyšskem 14:0 si totiž připsal devět bodů za tři trefy a šest přihrávek a v semifinále proti Kanadě (6:5) zaznamenal další hattrick a asistenci.

Druhý Friberg nasbíral v šesti duelech devět branek, díky kterým ovládl tabulku střelců, a dvě přihrávky. Třetí Mikael Granlund v sedmi utkáních skóroval dvakrát a s devíti asistencemi se podělil s Rusem Nailem Jakupovem o pozici nejlepšího nahrávače.

Nejproduktivnějším obránce se stal Kanaďan Brandon Gormley, jenž si připsal v šesti zápasech šest bodů za tři trefy a stejný počet přihrávek. Nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech měl s deseti kladnými body jeho krajan Mark Stone.

Nejtrestanějším hráčem byl s 29 minutami další Kanaďan Boone Jenner. O druhé místo se podělil český útočník Petr Straka se Slovákem Matúšem Chovanem s 27 minutami.

Mezi brankáři měl nejnižší průměr 1,43 inkasované branky na zápas Kanaďan Mark Visentin. Nejvyšší úspěšností zákroků 95,31 procenta se může pochlubit Rus Andrej Vasilevskij, který dokázal na turnaji dvakrát udržet čisté konto.

Celkových 31 zápasů navštívilo 444.718 diváků, což bylo v průměru 14.345 na zápas. Turnaj v Calgary a Edmontonu tak jen těsně zaostal za MS v Ottawě z roku 2009, kdy zavítalo na stadiony 453.282 diváků, tedy v průměru 14.622 na utkání.