V předkolech je srovnáno. Plzeň zachránili Američané, uspěly i Pardubice

19:58aktualizováno  21:52
PLZEŇ - Po včerejších úvodních střetnutích pokračovalo předkolo extraligového play off odvetami ve stejných městech. Plzni se povedlo srovnat stav série s Mladou Boleslaví na 1:1. Pardubice zase přerušily nelichotivou šňůru devíti proher a přehrály Vítkovice 4:2. Obě série pokračují třetími duely v sobotu.

Plzeňský Ryan Hollweg (vlevo) v souboji před boleslavskou brankou. foto: Martin Polívka, MAFRA

O své výhře rozhodli Západočeši góly svých amerických legionářů Ryana Holwega a Nicholase Johnsona v první třetině. Hosté se postupně v utkání zlepšovali, ale stačili v závěrečné části pouze snížit zásluhou Martina Látala. Série hraná na tři vítězné duely bude pokračovat v sobotu a v neděli na ledě Mladé Boleslavi.

V zápase v Plzni se získali hosté již v úvodní minutě výhodu čtyřminutové přesilovky při vyloučení Jeřábka. Paradoxně ovšem do brejku dva na jednoho ujeli Bližňák s Hollwegem a americký útočník vstřelil svůj teprve třetí gól v probíhající sezoně.

Pardubičtí hráči se radují z vítězství.
Petr Čáslava z Pardubic (vlevo) a Rostislav Olesz z Vítkovic.

Domácí oproti středečnímu prvnímu utkání zlepšili pohyb a v 10. minutě je poslal při přesilovce do vedení 2:0 Johnson, když se s pomocí horní tyče prosadil z bezprostřední blízkosti.

Záblesk ve prospěch Mladé Boleslavi se odehrál v polovině poslední třetiny. Z rychlého protiútoku v 50. minutě sice napálil Lev jen Růžičkův pravý beton, ale naopak o dvě minuty později překvapil Machovského ve vlastním oslabení zpoza branky Látal. Následně hosté dostali Indiány pod drtivý tlak, ale do šancí se nedostávali. Necelé dvě minuty před koncem hostující trenér František Výborný odvolal brankáře, hráči Plzně však power play odolali.

Pardubice se otřepaly z debaklu

Pardubice oplatily v druhém utkání předkola Vítkovicím vysokou středeční porážku 2:8 a výhrou 4:2 v odvetě v Porubě vyrovnali sérii. Vítězství hostům svým premiérovým extraligovým gólem vystřelil Matouš Venkrbec. Série hraná na tři vítězná utkání pokračuje o víkendu dvěma zápasy na východě Čech.

Začátek druhého utkání byl opatrnější, přesto se zopakovala středeční historie. Pardubice se ale k dvougólovému vedení dobraly za jiných okolností.

Zápas byl na deset minut přerušen hromadnou bitkou, která byla reakcí na Hlinkovo strčení Zohorny na pardubického gólmana. Hosté však díky tomu hráli přesilovku, která otupila vítkovický tlak a 90 sekund před koncem Radil do prázdné branky přidal pojistku v podobě čtvrté trefy.

Předkolo play off hokejové extraligy - 2. zápas:

• HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
    Branky a nahrávky: 2. Hollweg (Bližňák), 10. Johnson (J. Sýkora, Jeřábek) - 52. M. Látal. Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Špůr, Ondráček. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 4253. Stav série: 1:1.
  • HC Vítkovice Steel - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
    Branky a nahrávky: 28. Stehlík (Olesz, M. Hlinka), 52. Roman (Štencel) - 13. Moučka (Cetkovský, Havlík), 15. Starý (Radil, Benák), 24. Venkrbec (P. Sýkora, T. Zohorna), 59. Radil (Tybor). Rozhodčí: Hejduk, Hribik - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 13:14. Využití: 1:0. Diváci: 4723. Stav série: 1:1.