Plzeňské vystřízlivění. Po výhře nad lídrem zaspala třetinu v Třinci

20:28
TŘINEC - Díky čtyřem gólům ve druhé třetině porazili hokejisté Třince v utkání 43. kola extraligy mistrovskou Plzeň 5:1. Škoda ve druhém dějství doplatila na chyby v obraně, dva góly jí dal Martin Adamský a s osmnácti brankami se znovu osamostatnil v čele třinecké tabulky střelců. Oceláři si drží úspěšnou sérii - v posledních deseti zápasech uhráli 23 bodů.

Radost hokejistů Třince foto: ČTK

Plzeň pod Javorovým rychle vystřízlivěla z euforie po vítězství nad suverénní Spartou. Asi by mnohé bylo jinak, kdyby Kašpařík ve druhé minutě ze sóla netrefil jen brankáře. Hrubec však domácí podržel, v třetí minutě se naopak na opačné straně do odraženého puku bekhendem opřel Matuš a překonal Mensatora. "Měli jsme už od začátku po celé utkání dobrý pohyb, navíc jsme se prosadili i střelecky, to rozhodlo," řekl třinecký útočník Martin Růžička.

Ohlasy trenérů

Václav Varaďa (Třinec): "Zápas jsme chytili za pačesy hned od začátku. Soupeři nezbylo nic, než dělat fauly, i když my jsme v úvodu z přesilovek branku nevytěžili. Ve druhé třetině jsme ale zápas přelomili na naší stranu. Dali jsme trochu šťastnější góly a pak jsme hru kontrolovali."

Michal Straka (Plzeň): "Domácí měli daleko větší chuť po vítězství. Z naší strany byla první třetina špatná. Měli jsme tam špatný pohyb a z toho pramenily fauly, hráli jsme šest minut v oslabení. Do druhé třetiny jsme zamíchali sestavou a myslím, že prvních osm minut jsme hráli slušný hokej. Ale nedali jsme šance a byli jsme potrestáni z přesilovky druhým gólem. Po špatné rozehrávce jsme dostali na 0:3 a po dvou třetinách bylo po zápase. Domácí vyhráli zaslouženě."

Třinec pak měl více ze hry. Květoň s Rákosem v 15. minutě už zvedali ruce nad hlavu, ale jejich společné úsilí zhatil Slovák, který puk vyhodil z brankové čáry. Indiáni sice netvořili hru, jejich brejky však zaváněly nebezpečím. Ještě za stavu 0:1 byl dvakrát sám před brankou Pletka, ale vyrovnat nedokázal.

Kromě nepřesné koncovky se Západočechům vymstila i mnohdy zbytečná vyloučení. Domácí v nich nezářili, ale ze čtvrté přesilovky soupeře srazili zřejmě rozhodujícím gólem Adamského. Plzeň do půlky utkání hrála v oslabení šestkrát po sobě.

"Tolik vyloučení je strašně moc. Nehráli jsme ale celkově dobře, oproti zápasu se Spartou to bylo jako den a noc. Dneska jsme si nezasloužili vyhrát," přiznal plzeňský obránce Vojtěch Mozík.

Obrana, která v minulém kole vynulovala nejlepší extraligovou ofenzívu, se pak začala měnit v ementál. Mensator řadu nepříjemností dokázal pořešit, ale na biliárovou spolupráci Polanského s Adamským byl krátký. "Už jsem se začínal trápit, proč mi to tam v poslední době nepadá. Za oba góly jsme proto obrovsky rád a akce, která předcházela tomu druhému, to už byla jen taková třešnička," řekl Adamský.

Po dvou slepených gólech během 94 sekund už Plzeň nedokázal zvednout ani oddechový čas a lepila se na ni další smůla. Bonk poslal puk na teč před hostující bránu a Mozík si střelu srazil do vlastní branky.

Třinec si za jasného vedení už mohl dovolit hrát na krásu. Další lahůdkovou souhru první řady zmařil Polanskému Mensator, ale domácí vzápětí znovu snadno pronikli středním pásmem a Polák nekompromisním příklepem přidal pátý gól. "Poslední zápasy hrajeme výborně. I dneska rozhodlo spíše to, že jsem předvedli kompaktní výkon. To je ten koncept, který musíme hrát a který přináší ovoce," řekl Adamský.

Hosté se i v závěru s hrozivě vypadajícím skóre snažili něco udělat a povedlo se jim alespoň snížit, když v přesilovce skóroval ranou bez přípravy Kratěna. "Třinec se chystal na soupeře s aktuálně výbornou formou, ale ten dneska do Třince nepřijel," prohodil ironicky plzeňský trenér Michal Straka.

43. kolo hokejové extraligy

• HC Energie Karlovy Vary - PSG Zlín 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
    Branky a nahrávky: 34. Micka (Roman Vlach, Hovorka), 60. Roman Vlach (Gulaši, Hovorka) - 37. Köhler. Rozhodčí: Pešina, Wagner - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:5. Využití: 2:1. Diváci: 2517.
  • HC Verva Litvínov - Piráti Chomutov 2:1 sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
    Branky a nahrávky: 57. Piroš (Trávníček), rozhodující sam. nájezd Ručinský - 39. D. Hruška (Stehlík). Rozhodčí: Hodek, A. Jeřábek - Frodl, Charvát. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 4544.
  • HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 5:1 (1:0, 4:0, 0:1)
    Branky a nahrávky: 3. Matuš (Martin Růžička), 29. Adamský (Martin Růžička, D. Nosek), 30. Adamský (Polanský), 36. Bonk (Orsava), 39. Polák (Peterek, Linhart) - 44. Kratěna (Martin Straka, Lev). Rozhodčí: Hradil, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 3362.
  • Mountfield Hradec Králové - HC Slavia Praha 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
    Branky a nahrávky: 6. Dej, 46. Kudrna (Ptáček), 48. Šimánek (Mertl, Kudrna) - 59. Langhammer (P. Jelínek). Rozhodčí: Husička, Pavlovič - Bryška, Lučan. Vyloučení: 4:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4132.

Rytíři Kladno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 sn (0:1, 0:2, 3:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 49. Rudovský (Patera, Kuchler), 54. Kuchler (Tenkrát), 56. Doudera (Bajaruns), rozhodující sam. nájezd Dragoun - 4. Cetkovský (Kolář, P. Sýkora), 27. Kolář (T. Zohorna, Tybor), 30. Tybor (Kolář, V. Kočí). Rozhodčí: Šír, Minář - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 2165.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Buchtele (Přibyl, Pech), 30. P. Ton z trest. střílení, 33. J. Hlinka (P. Ton, Pilař) - 53. Filippi (Vitásek, J. Vlach). Rozhodčí: R. Čech, Horák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 5:5, navíc Vampola (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 12.350.