Plzeň zvládla i druhý domácí zápas, Slavia srovnala

21:07
PLZEŇ - Hokejisté Plzně mají po dnešku nejblíže ze všech čtvrtfinalistů k postupu mezi nejlepší kvarteto extraligy.

Plzeň 1929 - Bílí Tygři Liberec . foto: ČTK

Západočeši jako jediní zvládli na svém ledě vyhrát oba úvodní zápasy série, když v druhém duelu porazili i díky dvěma trefám během 51 vteřin v polovině první třetiny Liberec 4:1 a v sérii vedou 2:0. Série se nyní stěhuje na sever Čech, kde se hraje v pondělí od 18:10 třetí utkání.

Dvě rychlé branky v rozmezí pouhých 44 sekund úvodní třetiny zajistily hokejistům Slavie Praha v druhém čtvrtfinále extraligy vítězství 2:0 ve Zlíně. Před dvěma zápasy v Praze je tak stav série nerozhodný 1:1.

Čtvrtfinále

Plzeň 1929 - Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:0, 0:1, 2:0) Branky a nahrávky: 11. Bomersback (Jiří Hanzlík, Vlasák), 12. Vampola (Adamský), 48. Jan Kovář (Tvrdík), 60. I. Padělek (Hvila, Vampola) - 28. Klimenta (Jareš, Nedvěd). Rozhodčí: Minář, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7, navíc Matějovský (Liberec) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 8055. Stav série: 2:0.

PSG Zlín - Slavia Praha 0:2 (0:2, 0:0, 0:0) Branky a nahrávky: 7. M. Čermák (Kadlec, V. Růžička ml.), 8. Kůrka (Červenka). Rozhodčí: Šindel, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:8, navíc Červenka (Slavia) 10 min. Bez využití. Diváci: 6142. Stav série: 1:1.

Indiáni míří za triumfem
Plzeň se musela v druhém pokračování série obejít bez kanadského forvarda Scofielda, ale v úvodním dějství jí to zjevně nijak nelimitovalo. První velkou šanci si sice vypracovali v třetí minutě Liberečtí, ale Nedorost zblízka bekhendem přestřelil a poté převzala iniciativu Plzeň. V šesté minutě se při první přesilovce zápasu zastavilo tečované Hanzlíkovo nahození na levé tyčce za Leinonenovými zády.

V 11. minutě však branková konstrukce pomohla i domácímu brankáři Pöpperlemu, když Ondřej bombou z mezikruží orazítkoval horní tyč. Sám ale vzápětí fauloval a na trestné lavici pobyl pouze 20 vteřin. Hanzlík vypálil od modré čáry, Bomersback puk na hranici brankoviště tečoval a Plzeň vedla.

O 51 sekund později předvedli parádní souhru ve dvojičce Vampola s Adamským a Vampola zakončil po rychlé výměně puku do prázdné branky.

Pro libereckou lavičku to byl signál k oddechovému času, po němž Leinonena vystřídal v brance Pinc. V 17. minutě publikum ztichlo, protože Jareš bombou sestřelil obětavě, ale nešťastně padajícího Benáka. Plzeňský bek se však po chvilce zvedl a po svých zamířil do kabin. Krátce nato mohl snížit Klimenta, který jel za strany sám na Pöpperleho, ale ten ho vychytal.

Druhou třetinu začali hosté o poznání aktivněji, v několika pasážích uzavřeli Plzeň v jejím obranném pásmu a dočkali se také svého prvního gólu v sérii, i když ne zásluhou svého tlaku, ale po rychlém kontru. Díky zblokování střely od modré čáry mohl vyrazit vpřed obránce Jareš, tomu do tandemu v přečíslení dvou na jednoho najížděl Klimenta a dočkal se od Jareše naprosto ideální přihrávky, takže střílel do prázdné branky.

Přestože Západočeši poté opět přidali, na Bílých Tygrech bylo znát, že vycítili šanci. V 34. minutě nebyl od vyrovnání daleko Bartovič, s jeho bekhendem si však Pöpperle poradil. Právě slovenský forvard se o několik okamžiků později dostal do skvělé střelecké pozice, jenže při snaze o rychlé zakončení zlomil hůl. Vytouženého srovnání stavu se tak hosté do druhé přestávky nedočkali.

Třetí třetina začala vyloučením Bomersbacka, při němž přišly velké chvíle gólmana Pöpperleho, který musel předvést své umění při několika šancích soupeře a vyznamenal se především při Blatného dorážce z bezprostřední blízkosti. Na konci 48. minuty se však hrálo čtyři na čtyři a tato situace lépe sedla Plzni. Kovář sice ve své první šanci ještě neuspěl, ale o pár vteřin později dostal šanci na reparát a bekhendem ukončil Pincovu neprůstřelnost v utkání.

Krátce nato si obě mužstva vyměnila názory v krátké potyčce. Pojistku mohl po chvilce přidat Adamský, jenže ani ze dvou dorážek nedal. V čase 56:39 sáhli k oddechovému času i domácí trenéři, Liberec po jeho skončení nastoupil s šesti hráči do pole a prázdnou brankou. Snahu o zvrat ale překazil vyloučením Nedvěd a následným přesilovkovým gólem uzavřel účet zápasu Padělek.

Čermák zářil
Vedoucí gól Slavie vstřelil Miloslav Čermák, druhý přidal Tomáš Kůrka. Domácí hokejisté se tentokrát střelecky trápili a ke zvratu jim nepomohla ani výrazná převaha v poslední třetině.

Do zlínské sestavy se vrátil uzdravený útočník Filip Čech, Slavia oproti čtvrtečnímu debaklu postrádala útočníka Havla a naopak se už na ledě objevil obránce Sloboda. Trenér Vladimír Růžička dal navzdory předcházejícímu nejistému výkonu opět šanci brankáři Slipčenkovi, ovšem většinou do hry hned od úvodních minut posílal pouze tři útočné řady, aby vystupňoval tempo.

Záměr mu dokonale vyšel. Slavia se představila ve zcela jiném světle než v prvním duelu, počínala si mnohem aktivněji, přesněji kombinovala, získala výraznou převahu a brankář Sedláček byl neustále pod palbou.

Zlín působil hodně bezradně, vázla mu souhra, z útlumu nedokázala tým vytáhnout ani jindy produktivní Leškova útočná řada. Domácí hokejisté se v protiútocích jen zřídka dostali až k zakončení, většina jejich akcí končila ve středním pásmu.

Drtivý tlak také Slavia zužitkovala. V 7. minutě zajel obránce Kadlec k zadnímu mantinelu a Čermák z bezprostřední blízkosti poslal kotouč do sítě.

Zlín tato sprcha srazila do kolen, a než se stačil vzpamatovat, inkasoval podruhé.

Po Červenkově přihrávce nestačil zareagovat brankář Sedláček na Kůrkovu střelu a kotouč mu nad vyrážečkou doplachtil do sítě. Navzdory bojovnosti se domácí hokejisté jen s obtížemi dostávali do tempa a jen se divili nečekanému obratu.

I když v druhé třetině zvýšili Berani bojovnost, na výraznější odpor se vzmohli pouze při přesilovkách. Ty ale zůstávaly daleko za úderností z předcházejícího dne. Jedinou vážnější šancí zahrozil po průniku mezi obránci soupeře útočník Důras, který ale akci zakončil střelou těsně vedle branky.

Slavia hrála i v oslabení pozorně v defenzivě, dokázala pokrýt protivníka už ve středním pásmu. Pokud se dostali domácí k zakončení, tak jejich střely s přehledem likvidoval pozorný Slipčenko.

Z výkonu domácích hráčů vyzařovala v poslední třetině snaha o zvrat, která ale postupně přecházela do zoufalé křeče. Obrátky se pokoušela zvýšit zejména Leškova řada, která si dokázala na rozdíl od zbývajících pětek alespoň vytvořit územní převahu.

Pražané však dokonale utěsnili prostor před Slipčenkem a tím soupeři nedovolili dotáhnout kombinační akce do výhodnějších pozic. K zakončení se dostávali pouze obránci, avšak jejich střely od modré čáry postrádaly účinnost.

V závěrečných deseti minutách už Slavia do útoku nepospíchala a chytrou hrou dotáhla duel k jistému vítězství. Zlínu se ještě nabídla v závěru po vyloučení Červenky poslední možnost ke zvratu, ke kterému však nevedla ani téměř minutová power play.