Plzeň zvítězila brankou v nastaveném čase, Olomouc posunulo vítězství na druhé místo

18:57
Fotbalisté Plzně ve 4. ligovém kole zvítězili v Jihlavě 2:1. Vysočinu poslal nejrychlejším gólem sezony po 27 sekundách do vedení Lotyš Davis Ikaunieks, ale v 64. minutě vyrovnal Slovák Patrik Hrošovský a v druhé minutě nastavení rozhodl střídající Marek Bakoš. Viktoria stále neztratila ani bod a vede tabulku o tři body před Olomoucí. Západočeši se výhrou naladili na čtvrteční odvetu 4. předkola Evropské ligy v Larnace.

Pavel Vrba, staronový kouč Plzně. foto: ČTK

Plzeňský trenér Vrba poprvé nasadil do základní sestavy posilu ze Sparty záložníka Čermáka a v brance se premiérově v novém ročníku představil uzdravený Kozáčik.

4. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)

Branky: 1. Ikaunieks - 64. Hrošovský, 90.+2 Bakoš. Rozhodčí: Julínek - Pospíšil, Antoníček. ŽK: Zoubele, Vaculík - Hájek, Řezník. Diváci: 4013.

Sestavy:

Jihlava: Rakovan - Nový, Tlustý, Krejčí, Keresteš - Vaculík - Hronek, Zoubele (89. Štěpánek), Ikaunieks, Novotný (66. Popovič) - Klíma (73. Dvořák). Trenér: Kopecký.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Limberský - Hrošovský, Živulič (38. Bakoš) - Kopic (87. Řezníček), Čermák (80. Hořava), Zeman - Krmenčík. Trenér: Vrba.

FK Jablonec - Dukla Praha 2:2 (2:1)

Branky: 15. Tecl, 30. Mehanovič - 32. Schranz, 78. Holenda. Rozhodčí: Houdek - Kubr, Koval. ŽK: Masopust - Podaný, Ostojič. Diváci: 2812.

Sestavy:

Jablonec: Hrubý - Masopust, Pernica, Hübschman, Hanousek - Tecl, Kubista, Trávník, Mihálik (88. Diviš) - Mehanovič (70. Zelený), Doležal (60. Jovovič). Trenér: Klucký.

Dukla: Rada - Kušnír, Ostojič, Jiránek, Podaný - Bezpalec, Miloševič (88. Bílovský), Tetour - Koval (79. Djuranovič), Holenda, Schranz (67. Mustedanagič). Trenér: Hynek.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 3:0 (3:0)

Branky: 9. a 14. Texl, 11. Houska. Rozhodčí: Jílek - Moláček, Mokrusch. ŽK: Jovanovič, Pilík, Šural (všichni Brno). Diváci: 4815.

Sestavy:

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (68. Moulis), Houska, Texl (74. Plšek), Kalvach, Falta - Chorý (84. Romero). Trenér: Jílek.

Brno: Melichárek - Vraštil, Pavlík, Jovanovič, Šural - Polák - Pilík, Škoda (51. Krejčí) - Fortes (64. Přichystal), Koné, Lutonský (76. Ashiru). Trenér: Habanec.

Jihlava jako jediná nedala v úvodních třech kolech gól, ale proti vicemistrovi střelecké trápení nečekaně rychle utnula. Hned v první minutě se po dlouhém nákopu domácích v souboji s Hronkem srazili Limberský a Hájek, Ikaunieks se díky tomu dostal do sóla a už po 27 sekundách překonal Kozáčika. Za nejrychlejší trefou v historii soutěže zaostal o 16 sekund. Viktoria inkasovala první branku v ligové sezoně.

Ve 12. minutě mohl srovnat Krmenčík, ale gólman Rakovan jeho střelu po Kopicově centru s pomocí brankové konstrukce vyrazil na roh. Domácí brankář si poté poradil i s Řezníkovou střelou.

Viktoria dělala chyby v obraně a Jihlava toho využívala k nebezpečným brejkům, které jí přinesly tři dobré šance. Hronek v 16. minutě vypálil z úhlu nad, Ikauniekse vychytal Kozáčik a následná Klímova dorážka mířila jen do boční sítě. Ve 38. minutě šel Ikaunieks ze strany sám na branku, ale těsně minul.

Vrba zareagoval na nepříznivý vývoj a hned poté poslal místo Živuliče na trávník Bakoše, který dvěma góly ve čtvrtek přispěl k výhře 3:1 v úvodním duelu 4. předkola Evropské ligy s Larnakou. Hosté před pauzou soupeře zatlačili, ale Krmenčíkovi chyběly na zadní tyči k míči centimetry.

I po pauze domácí hrozili z brejků a ve 48. minutě se marně dožadoval penalty Novotný. Plzeň postupně zvyšovala tlak a v 64. minutě se dočkala vyrovnání. Odražený míč druhým dotykem napálil za vápnem Hrošovský a přízemní střela zapadla k zadní tyči.

Viktoria měla dál herní převahu, ale k šancím se dostávala těžce. Naopak gól znovu mohla dát Jihlava, kdyby hlavičku střídajícího Dvořáka v 77. minutě nechytil Kozáčik. Vzápětí se domácí hodně zlobili, že rozhodčí Julínek udělil Hájkovi za faul na unikajícího Dvořáka jen žlutou kartu. Už se zdálo, že Vysočina cennou remízu udrží, ale v nastavení rozehrál Zeman roh a Bakoš zblízka překonal Rakovana.

Tři branky za pět minut rozhodly o výhře Olomouce

Zbrojovka rozhodně neprožívá ideální vstup do sezony, což mohla zlomit už po čtyřech minutách Fortese vychytal domácí gólman. Místo toho přišla smršť na druhé straně a brněnská defenziva měla obrovské problémy. V 9. minutě se olomouckému útočníkovi Chorému nevyšla přihrávka, míč však blokoval hostující kapitán Pavlík a to tak nešťastně, že nabil do tutovky Texlovi, který skóroval poprvé v lize.

Už za dvě minuty nedokázali Brňané zastavit individuální akci Housky, který prostřelil Melichárka podruhé. A hororovou pětiminutovku pro Zbrojovku uzavřela akce, při které si Kalvach stáhl šikovně míč a jeho zakončení dorazil do branky opět Texl. Otřesené Brno přečkalo ještě tři další velké šance a probralo se až po půlhodině hry, kdy zahrozil po rohovém kopu Jovanovič.

Krátce po přestávce se hostující kouč Habanec pokusil oživit tým vystřídáním Škody za mladíka Krejčího, dál však byla nebezpečnější olomoucká Sigma. Brněnskou snahu o zdramatizovaní brzdila řada nepřesností, nadějné příležitosti z protiútoků ale nevycházely také Hanákům. Ti se zatáhli více do defenzivy a jasné vítězství se jim podařilo s čistým kontem uhájit. Z dosavadních čtyř zápasů tak ztratili body jen s vedoucí Plzní.