Plzeň zastavila Spartu a stáhla její náskok

20:19aktualizováno  20:46
PLZEŇ - V dohrávce 27. kola hokejové extraligy Plzeň porazila pražskou Spartu 5:2 a přiblížila se vedoucímu týmu tabulky na rozdíl čtyř bodů. Západočeši si celé utkání udržovali vedení, které zařídil třemi brankami v úvodních dvou třetinách třetí útok. Sparta poznala porážku po sérii pěti výher.

Plzeň - Sparta. foto: ČTK

Souboj prvního s druhým zahájil šancí Ton, z prostoru mezi kruhy však vypálil těsně vedle. Z protiútoku udeřili domácí, když rychlou akci zakončil zblízka Andrašovský. Plzeň vedoucí gól nabudil a za chvíli musel Strakovu bombu ramenem vyrazit pozorný gólman Pöpperle. Během přesilové hry v 5. minutě mohli zvýšit vedení Vostřák s Pletkou. O minutu později pronikl do útočného pásma Andrašovský, po jehož přesné přihrávce se premiérově v nejvyšší soutěži trefil Havlíček.

Plzeň - Sparta 5:2

Branky a nahrávky: 2. Andrašovský (Havlíček), 6. Havlíček (Andrašovský, Dvořák), 33. Dvořák, 43. Johnson (Pitule, Stránský), 59. Jiří Hanzlík (Marušák, Duda) - 15. Philipp (Pacovský), 40. Tenkrát (Broš, Milam). Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8, navíc Philipp (Sparta) do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 5832.

Tlak Indiánů vrcholil ve 13. minutě, kdy po kombinaci celého prvního útoku Straka z bezprostřední blízkosti nepřekonal Pöpperleho. Dvě minuty nato se probrala do té doby nevýrazná Sparta. V početní výhodě snížil Philipp nahozením od modré čáry.

Těsně před koncem první třetiny jen skvělý zákrok gólmana Svobody proti střele Ivana Rachůnka uchránil domácí od další inkasované branky.

Na začátku prostřední části tečoval Pletka kotouč vedle sparťanské branky.

Hosté ale zpevnili obranu a šance domácích přicházely jen v přesilových hrách. Dvě si zahráli i hosté a ve 25. minutě během té první ujížděl do sóla Ton, ovšem na poslední chvíli mu uskočil puk.

V oboustranně bezstarostné pasáži druhé třetiny se potřetí během utkání prosadil nově složený třetí plzeňský útok, když se tvrdou ranou z otočky trefil Dvořák. Zlepšující se hosté ale ve 39. minutě získali možnost dvojnásobné početní výhody trvající více než půl druhé minuty a 16 sekund před druhou sirénou ji po ideální Brošově přihrávce využil Tenkrát.

Plzeň byla aktivnější

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupila aktivněji Plzeň, Pöpperle ale stačil vyrazit střelu nekrytého Kováře. Na druhé straně se po levém křídle protlačil až před Svobodu rychlý Tenkrát, bekhendem však zakončil slabě. Ve 43. minutě našel Pitule přihrávkou při přečíslení dvou na jednoho Johnsona, ten se povedenou kličkou zbavil vyjíždějícího Pöpperleho a do prázdné branky zvýšil na 4:2.

Hosté ve snaze o snížení otevřeli hru a z dalšího přečíslení mohl rozhodnout Vostřák, po ideální přihrávce od Straky ale bombou orazítkoval pouze tyčku.

Závěrečnou pětiminutovku si sparťané zkomplikovali nedisciplinovaností a definitivní podobu výsledku dal ranou od modré čáry během přesilovky pět na tři Jiří Hanzlík. Podtrhl tak první letošní výhru Plzně nad Spartou.

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 14. Kůrka (Vondrka, Alinč), 60. Vondrka (Micka, Kadlec) - 5. Pech (Gründling), 46. Gřegořek (Mocek, Dej), 54. Košťál (Kumstát), 60. Kumstát. Rozhodčí: Hribik, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 2629.