Plzeň dobyla Letnou. Spartu porazila 3:1

18:15aktualizováno  21:44
PRAHA - Fotbalisté Plzně zvítězili ve šlágru 19. kola první ligy na hřišti vedoucí Sparty 3:1 a stáhli její náskok v čele tabulky na šest bodů. Obhájce titulu na Letné vedl v třinácté minutě brankami Bakoše a Pilaře 2:0, Pražané sice vzápětí snížili po Kweukeho trefě, v druhé půli ale zpečetil skóre svým dvanáctým gólem v sezoně opět Bakoš. Plzeňský Horváth předtím neproměnil penaltu.

Hráči Plzně oslavují branku foto: ČTK

Fanoušci, kteří se chvíli zdrželi v útrobách stadionu, neviděli první branku duelu. Čekalo se na ni totiž jen do třetí minuty. Plzeň do utkání vstoupila bez zbytečného respektu a s jasným cílem - bodovat.

Na začátku gólové akce stál Pilař, jenž v tísni poslal přihrávku na špílmachra Horvátha. Záložník hostů se dlouho nerozmýšlel a hned z první vyslal přesný centr do pokutového území. Tam si míč sice s notnými obtížemi zpracoval zcela volný Bakoš, jenže zakončoval už bez váháni.

O dalších deset minut později se Viktoria radovala podruhé. Skvělým výkopem našel gólman Pavlík na lajně rozběhnutého Daridu. Plzeňské křídlo zatáhlo míč až na hranici velkého vápna, odkud našlo nabíhajícího Pilaře - ten se nerozpakoval a hlavou rozvlnil síť za Švengerem.

Sparťanům se podařilo snížit vzápětí. Kuriózní gól si do statistik připsal střelec Kweuke. Africký kanonýr skóroval halvičkou, přestože ležel na zemi metr od brankové čáry. Míč se totiž kolem něho kutálel po nešťastném obranném zásahu Čišovského.

Sparta - Plzeň 1:3

Branky: 15. Kweuke - 3. a 59. Bakoš, 13. Pilař. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Jiřík. ŽK: Zápotočný, Matějovský, Kušnír - Kolář, Pavlík, Bakoš, Limberský, Horváth. Diváci: 17.895.

Sparta: Švenger - Kušnír, Zápotočný, Jarošík, Pamič - Přikryl, Holek, Matějovský, Krejčí - Kweuke (79. Slepička), Kerič (69. Juhar). Trenér: Hašek.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida - Petržela (87. Řezník), Kolář, Pilař (90. Berger) - Bakoš (81. Ďuriš). Trenér: Vrba.

"Rychle jsme vedli 2:0 a měli jsme tam další šanci. Potom sice Sparta měla větší kontrolu míče, ale do šancí jsme ji nepouštěli, až na ten laciný gól, při kterém jsme mohli obrannou fázi zvládnout lépe. A ve druhé půli jsme to odehráli tak, jak jsme měli. Spartu jsme do ničeho nepouštěli a hlídali jsme si vedení, navíc jsme přidali další gól. Vyhráli jsme zaslouženě," zhodnotil Vrba utkání na pozápasové tiskové konferenci.

Poté útočné tempo hry trochu upadlo, přesto oba týmy hrozily. Sparťanský brankář Švenger musel vyrazit nebezpečný rohový kop Horvátha, na druhé straně se do slibné pozice dostal Kerič, ale mířil těsně vedle.

Plzeň měla deset minut po změně stran velkou šanci navýšit vedení, když rozhodčí nařídil pokutový kop za skluz Jarošíka na Pilaře. Jenže Horvátha vychytal Švenger.

"My měli velmi špatný vstup do zápasu. Přesto jsem viděl na týmu odhodlání to otočit. Ještě o poločase jsme si říkali, že máme na tři body. Když Milan Švenger chytil penaltu, tak jsme tomu věřili ještě více," vzpomínal trenér Sparty Hašek.

Sparta to ale nedokázala využít a naopak sama krátce na to Plzni nabídla další šanci chybnou rozehrávkou. Viktoria předvedla rychlý brejk, na jehož konci byl Bakoš, který byl u míče dříve než Švenger, a hlavou přidal svůj druhý gól v zápase a dvanáctý v sezoně.

Sparta se snažila s výsledkem něco udělat, ale její útočná hra postrádala nápad, přesnost i rychlost a Plzeň se bez větších problémů bránila a podnikala nebezpečné výpady.

Hráči Plzně oslavují vítězství na Spartě. Pavel Horváth odnáší Marka Bakoše
Hráči Plzně oslavují vítězství na Spartě

Fotbalisté Plzně slavili na Letné důležité vítězství 3:1

Letenští už si nevypracovali vážnější šanci a jejich nepřesné akce doprovázel nespokojený pískot fanoušků, který s blížícím se koncem zápasu zesiloval. Mohutný pískot přišel i po závěrečném hvizdu.

Plzeň bere dnešní výsledek jako zisk čtyř bodů, jelikož se jí povedlo vyrovnat bilanci ze vzájemných zápasů (0:2 a 3:1) a v případě bodové rovnosti mezi oběma kluby na konci sezony bude rozhodovat skóre. A to má Plzeň výrazně lepší. "Proto jsme tu dnes nezískali tři, ale čtyři body," řekl Vrba.

Ztrátu šesti bodů na první místo stále považuje za výraznou, zároveň si ale myslí, že je v síle Viktorie manko smazat. "O to víc nás mrzí minulá ztráta s Duklou. Ještě je jedenáct kol a vzhledem k naší výkonnosti jsme schopní tu ztrátu dohnat," dodal kouč Plzně.