Rozhodla půlminuta. Plzeň se v semifinále se Slavií ujala vedení

20:33aktualizováno  21:21
PLZEŇ - Hokejisté Plzně porazili ve třetím semifinálovém utkání extraligy pražskou Slavii 4:2 a ujali se v sérii vedení 2:1. Dvěma góly se na výhře podílel Ondřej Kratěna, který po snížení Slavie z 0:3 na 2:3 potvrdil výsledek v power play. Pražané až v osmém zápase letošního play off inkasovali více než jednu branku. Další zápas se hraje v pátek od 19:00 opět v Plzni.

Plzeň. Zleva Kovář a Kratěna. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Domácí Indiáni nastoupili už s obráncem Hanzlíkem a útočníky Kratěnou a Pletkou. Úvod utkání nabídl bojovný hokej bez šancí, až při vyloučení plzeňského Sýkory mohl otevřít skóre Skokan, ale po Kadlecově přihrávce u pravé tyče minul odkrytou branku. V oslabení pak málem udeřil Dvořák, který sebral puk Kubošovi, ale slávistický bek mu pak při blafáku stihl zvednout hokejku.

Plzeň - Slavia 4:2

Branky a nahrávky: 20. Vlasák (Martin Straka, Vampola), 20. Kratěna (Jan Kovář), 27. Martin Straka (Jan Kovář, Vampola), 60. Kratěna - 50. Tomica (P. Jelínek), 59. Kadlec (Kuboš). Rozhodčí: A. Jeřábek, Mikula - Ondráček, Horinek. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 7526. Stav série: 2:1.

Sestavy: Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, L. Poživil, J. Jeřábek, Mozík, St. Pierre - Johnson, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, Vampola, Pletka - Schleiss, Kašpařík, Vlasák - Dvořák (21. Petruška), T. Sýkora, Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kuboš, Holub, Kolařík, Kempný, Koma, Dresler - Micka, P. Jelínek, Tomica - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Alinč, Krenželok - Vrdlovec, Skokan, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Hosté se ubránili při Kolaříkově trestu. Plzeň přebírala iniciativu, ale teče Kováře a Vlasáka ke změně skóre nevedly. V 18. minutě prostřelil Johnson Furcha, který ale stihl puk hokejkou pohotově odpálit dříve, než se dostal za brankovou čáru.

Plzeň se dočkala 26 vteřin před koncem úvodní části, když při Žejdlově vyloučení po Strakově přihrávce zamířil z levého kruhu přesně Vlasák a radoval se z první trefy v letošním play off.

Ještě do pauzy Indiáni zvýšili. První závar Furch vyřešil, ale vteřinu před sirénou inkasoval, když o levou tyč poslal puk do branky volný Kratěna.

Hned po přestávce Plzeň už bez zraněného útočníka Dvořáka pokračovala v aktivitě. Furch kryl Johnsonův pokus, Poživilovu ránu při signalizované výhodě a s koncem přesilovky Kratěnovu střelu po Kovářově akci. Další početní výhodu po faulu Kučného už domácí v 27. minutě využili, když Kovář uvolnil z levého kruhu na pravý Straku, který nedal pohotovou ránou slávistickému brankáři šanci.

Snížit mohli při Mozíkově trestu Skokan a Hertl, ale Mazanec držel čistý štít. Přes snahu Pražanů si domácí bez problémů hlídali náskok a podnikali nebezpečné brejky.

V úvodu závěrečného dějství mohli zkorigovat stav Vladimír Růžička a Kadlec, ale Mazanec, který v pondělí v Praze udržel čisté konto, zůstával neprůstřelný. Slávisté zahrozili i při vlastním oslabení, ale Alinč také neuspěl. Čisté konto pokazil Mazancovi až v 50. minutě tečí Jelínkovy střely Tomica.

Furcha pak prověřil Johnson. Pět minut před koncem mohl po chybě hostů definitivně pojistit výhru Kratěna, ale po Vampolově přihrávce před prázdnou brankou zvolil zakončení otočkou a neuspěl.

Při Jeřábkově vyloučení zdramatizoval závěr trefou od modré čáry 108 sekund před koncem Kadlec, ale při power play rozhodl střelou do prázdné branky Kratěna.

Ohlasy trenérů:

• Michal Straka (Plzeň): "Chtěli jsme být aktivní, mít dobrý pohyb, neztrácet puky ve středním pásmu a nikde nepropadnout. Chtěli jsme si vynutit přesilovky a dát z nich nějaké góly. To se nám dneska povedlo, dali jsme z nich dva a vedli jsme 3:0. Bohužel třetí třetina byla z naší strany špatná. Přestali jsme hrát a báli jsme se o výsledek. Bylo to drama až do konce. To už se nám nesmí stát. Myslím, že zranění Michala Dvořáka není nic vážného, a věřím, že ještě zasáhne do hry."
  • Ondřej Weissmann (Slavia): "Utkání se rozhodlo v jedné minutě na konci první třetiny. Udělali jsme zbytečný faul a inkasovali jsme. Vzápětí šest vteřin do konce jsme odehráli špatně buly a dostali jsme druhý gól. Plzeň se dostala do obrovské pohody. Bruslila, hrála agresivně, dobře bránila a my jsme měli velké problémy se dostat vůbec k nim před branku. Když jsme si nějakou šanci vypracovali, tak jsme ji nedokázali proměnit. Jsem rád, že jsme hráli až do konce a v závěru jsme to alespoň trošku zdramatizovali."