Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Plzeň a Sparta vstoupily do ligy vydřenými výhrami, Jablonec udolal Karvinou 5:3

17:00aktualizováno  22:15
JIHLAVA/PRAHA - Obhájce titulu z Plzně vstoupil do nového ročníku první fotbalové ligy výhrou 2:1 v Jihlavě. První se sice radovali domácí zásluhou nové lotyšské posily Ikauniekse, po změně stran ale dva bývalí jihlavští hráči Kučera a Kopic zajistili hostům vítězství.

Střelec vítězného gólu Jan Kopic (vlevo) přijímá gratulace od Marka Bakoše. foto: ČTK

Liga začala triumfem trenérského novice Šmejkala. Teplice vyhrály na Dukle 1:0

Trenér úřadujícího mistra Roman Pivarník, který před lety také v Jihlavě působil, udělal proti zápasu s Karabachem čtyři změny.

Dokonce i kapitán Hubník zůstal na lavičce a další obránce Limberský jen na tribuně. Nově složená obrana však byla hodně zranitelná, což domácí v prvním poločase s chutí využívali.

Už v sedmé minutě šel zcela sám na Kozáčika Ikaunieks, ale jeho slabá střela nenadělala gólmanovi hostí žádné starosti.

Za Plzeň skórovali odchovanci Jihlavy

Lotyšský útočník při svém debutu v české lize hýřil aktivitou a ve 27. minutě po Hronkově přihrávce za obranu otevřel skóre. Hned o dvě minuty později mohl vedení zdvojnásobit, ale Kozáčik jeho střelu vyrazil.

Ještě větší šanci měl Hronek, ale sám před slovenským brankářem neuspěl. Už před přestávkou musel po úderu loktem od plzeňského Matějů střídat domácí kapitán Vaculík s podezřením na zlomeninu spánkové kosti.

Do druhého poločasu udělal Pivarník hned dvě změny. Na místo nervózně hrajícího Matějů vyslal Hubníka a krajního obránce Rajtorala nahradil útočníkem Bakošem.

Momentka ze zápasu Sparta - Steaua.
Sparťan Kehinde Fatai (vpravo) v souboji s hráčem Fenerbahce Istanbul.

Na vyrovnání stačilo hostům jen pět minut. Po tečované střele se prosadil Kučera, který byl ještě na jaře v Jihlavě doma.

V 64. minutě pak obrat dovršil další jihlavský odchovanec Kopic, který se dostal k odraženému míči a povedenou střelou ho poslal do šibenice.

Vyrovnání měl na kopačce Ikaunieks, ale Kozáčik mistra opět podržel. Na druhé straně mohl náskok ještě pojistit Ďuriš, ale ani on jasnou šanci nevyužil.

Sparta málem přišla o rychlé vedení

Fotbalisté Sparty vstoupili do ligové sezony domácí výhrou 3:2 nad Slováckem. Po deseti minutách vedli 2:0 zásluhou Dočkala, který po změně stran připravil třetí gól pro Konatého.

Zlepšený výkon Slovácka a dva góly Diviše však udržely diváky na Letné v napětí až do konce.

Ráz utkání dala chyba gólmana hostů Hečy už po 102 vteřinách hry. S rozehrávkou váhal natolik, že při odkopu trefil Dočkala a od něj míč doskákal do prázdné branky.

Spartu rychlý gól uklidnil a soupeře jasně přehrávala. Navíc v 10. minutě se po kombinaci ve středu hřiště dostal ve vápně míč k Julišovi, jehož Košút šlapákem trefil do ramene.

Sudí Zelinka musel pískat pokutový kop. Míč si vzal znovu Dočkal a tvrdou ranou navýšil vedení. Dočkal byl při chuti a neustále zaměstnával obranu soupeře i Heču, ale na hattrick nedosáhl. Neuspěl ani Šural střelou z úhlu.

V poločase udělal trenér Slovácka Levý hned dvě změny a výrazně tak oživil hru svého týmu. Aktivní byl zejména nový muž na hřišti Civič.

V 53. minutě se k němu od rozhodčího Zelinky odrazil míč, následný centr propadl až k Divišovi, který střelou k tyči zařídil snížení.

Slovácko najednou začalo Spartu přehrávat a tlačilo se za vyrovnáním, když domácí obránci museli na poslední chvíli zažehnávat nebezpečí. To se nelíbilo sparťanským fanouškům, kteří začínali pískat.

V 64. minutě ale Spartě vyšla rychlá kombinace, Juliš patičkou poslal míč do běhu Dočkalovi, ten ještě v pádu posunul na zcela volného Konatého a před ním už byla jen odkrytá branka. Střelou pod břevno ani nedal šanci Hečovi zasáhnout.

Zdálo se, že zvýšení na 3:1 znovu vrátí Spartu do sedla, jenže chvíli na to zcela propadla při bránění ve středu pole.

Daníček uvolnil Diviše a ten podruhé propálil Bičíka. Hned z následné akce mohla znovu udeřit Sparta, ale střídající Lafata v dobré pozici mířil vedle.

Diviš mohl dokonce srovnat, když se snažil přes hlavu vracet míč před branku, ale hattricku stálo v cestě břevno. Pokud by šel míč o trochu níže, brankář Bičík by byl zřejmě bez šance.

Šílený obrat Jablonce

Fotbalisté Karviné návrat do první ligy po dlouhých 17 letech výsledkově nezvládli. Nováček prohrál v úvodním kole v přestřelce na půdě favorizovaného Jablonce 3:5, přestože po poločase vedl 3:1.

Třetím nejrychlejší gólem v historii soutěže otevřel skóre už ve 12. sekundě hostující Voltr. Největší zásluhu na obratu měl Wagner, který zaznamenal hattrick.

Karviná prožila snový vstup do nejvyšší soutěže. Zelený se uvolnil na hranici pokutového území a jeho centr už po 12 sekundách poslal přesnou hlavičkou do sítě Voltr.

Postaral se o třetí nejrychlejší gól historie ligy a za dvojící rekordmanů Lokvencem a Lustrinellim zaostal jen o jednu vteřinu.

Trenérovi Karviné Weberovi naopak zhořkl návrat do Jablonce, kde dlouhá léta působil.

Zlín vstoupil do soutěže výhrou nad Příbramí

Fotbalisté Zlína vstoupili do nového ročníku domácí výhrou 2:0 nad Příbramí. Obě branky Zlína vstřelili stopeři.

Skóre otevřel v závěru poločasu Hájek a vítězství pečetil dvě minuty před koncem Jugas. Zlín úspěšnou premiérou ukončil sérii patnácti zápasu bez vítězství.