Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Plzeň vedla nad favoritem krátce, s Doněckem doma remizovala 1:1

22:58
Start fotbalového jara v Plzni se musel líbit. V úvodním utkání vyřazovací fáze Evropské ligy domácí Viktoria remizovala se Šachtarem Doněck 1:1. Zápas nepostrádal šance, povedené akce, vzrušující okamžiky ani góly.

Český obránce ve službách Doněcku Tomáš Hübschman a plzeňský Daniel Kolář (vlevo) foto: MAFRA - Michal Šula

Výsledek 1:1 z domácího prostředí není pro odvetu příliš výhodný, Plzeňští za týden na Ukrajině musejí nutně skórovat. Do osmifinále je pošle jakákoli výhra či remíza od stavu 2:2 a výš.

Přitom Plzeň vedla. Po hodině hry po nacvičené standardce doklepl míč zblízka Tecl a nový kouč Dušan Uhrin mladší si při premiéře v novém angažmá před lavičkou radostí zapumpoval rukama. Jenže během dvou minut soupeř z bleskové akce vyrovnal.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Remíza je úspěchem spíš pro Plzeň. Kromě Teclova gólu měla už jen jedinou nadějnou možnost v úvodu zápasu. Hosté byli mnohem nebezpečnější.

Pro oba týmy to byl první soutěžní zápas v roce 2014, vyprodané hlediště mohl v 15. minutě rozjásat Hořava. Dostal zpětnou přihrávku od Petržely, jenže trefil jen před sebou stojícího Hübschmana.

Český záložník byl jedním z osmi cizinců v základní sestavu Šachtaru, jen brankář a stopeři jsou Ukrajinci. Kromě kapitána Srny, který je Chorvat, nastoupilo i šest Brazilců. Díky nim byli hosté šikovnější a o hodně nebezpečnější. Jejich akce byly nápadité.

Nejdřív to hosté zkoušeli střelami ze střední vzdálenosti, postupně si dovolili kombinace až před branku. Kozáčik měl několikrát štěstí, že neinkasoval.

Ránu stopera Rakického jen ztlumil a s vyděšeným výrazem se díval, jak se míč šourá těsně vedle tyče. Proti pokusu Taisona z dvacáté minuty byl bezmocný, ale jeden z Brazilců střílel zblízka mimo.

Pavel Horváth z Plzně dostává žlutou kartu.

Domácí fanoušci si několik oddechli, krátce před pauzou naopak aplaudovali kapitánu Horváthovi. Ten si všiml, že gólman Pjatov stojí daleko z brány a ze čtyřiceti metrů se ho snažil překvapit. Míč se snesl na horní síť.

Plzeňští dřeli, snažili se, ale zároveň byli obezřetní. Nebyla to od nich žádná totální ofenzíva. Vědomi si kvality soupeře, vycházeli spíš z obrany. Když vepředu ztratili míč, čelili velmi nebezpečným brejkům. Většinu z nich však zvládli zastavit.

Hosté byli celý zápas aktivnější, častěji drželi míč, ale v 62. minutě prohrávali. Horváth rychle rozehrál standardku, přetažený centr Čišovský vrátil hlavou před bránu a na malém vápně byl nejdůraznější Tecl - 1:0.

Se soupeřem to nezatřáslo i proto, že vzápětí vyrovnal. Stopeři Čišovský s Procházkou pozdě reagovali na dlouhý nákop přes půl hřiště, nabíhajícího Luize Adriana pak už stíhali marně. Sólo s přehledem proměnil.

Úvodní zápas 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Šachtar Doněck 1:1 (0:0)

Branky: 62. Tecl - 64. Luiz Adriano. Rozhodčí: Sidiropulos - Akrivos, Damianos (všichni Řec.). ŽK: Petržela, Horváth, Limberský, Procházka - Douglas Costa, Hübschman, Rakickij. Diváci: 11.179.