Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Plzeň vede ligu, s Olomoucí si poradila 3:0

20:49aktualizováno  22:06
PRAHA - Fotbalisté Plzně ve šlágru 14. kola první ligy doma porazili dosavadního lídra tabulky Olomouc 3:0 a dostali se na první místo. O bod zpět je Sparta, Sigma klesla na třetí místo s dvoubodovou ztrátou na vedoucí Viktorii. Západočeši byli v souboji dvou nejofenzivněji hrajících týmů soutěže od začátku aktivnější, což v góly přetavili Kolář, Darida a po přestávce Hora.

Plzeň (Darida) foto: ČTK

Plzeň tak vyhrála páté soutěžní utkání za sebou a počtvrté za sebou neinkasovala, celkem 431 minut. Zároveň Olomouci oplatila jarní domácí porážku 0:4.

Do utkání od začátku nastoupilo hned devět hráčů, kteří mohou ve středu vyběhnout na trávník v přípravném reprezentačním utkání mezi Českem a Slovenskem. Šest z nich bylo na straně Plzně a trojici reprezentantů ze Sigmy výrazně zastínili.

Plzeň navázala na výkon ze čtvrtečního duelu Evropské ligy s Hapoelem Tel Aviv (4:0) a od začátku bavila fanoušky atraktivním fotbalem. Sigmě se nedařilo v předfinální fázi, ztrácela míče a pouštěla tak Plzeň do brejků.

Trenér 1. ligy

Tipovací soutěž Trenér 1. ligy

Už ve třetí minutě vybojovala Viktoria přímý kop, z něhož centroval Horváth a Bakoš na zadní tyči jen těsně nedosáhl na míč. V jedenácté minutě už udeřilo. Při brejku Plzně se dostal na levé straně k míči Limberský a svým oblíbeným "bekhendem" poslal před branku parádní centr. Na něj si naskočil Kolář a zaznamenal svůj třetí gól hlavou během tří dnů.

O chvíli později Limberský místo centru zvolil zasekávačku, uvolnil se do středu a tvrdou střelou vyzkoušel brankáře Zlámala, který míč vyrazil jen před sebe, kde však nebyl nikdo z plzeňských hráčů na dorážku.

Po půlhodině se zastřeloval Darida, ovšem chvíli slávy si nechal až na 38. minutu. To mu po Zemanově centru přistrčil míč Ďuriš, Darida zachoval chladnou hlavu a umístěnou střelou k tyči zvýšil na 2:0.

Olomouc se k ohrožení domácí branky dostávala sporadicky. Dlouho to byla jen hlavička Ordoše po přímém kopu, která však šla přesně na Kozáčika, který neměl problém míč chytnout. Jinak se Sigma do zakončení nedostávala a větší tlak si nedokázala vytvořit ani po změně stran. Plzeň v klidu kontrolovala hru a přecházela do rychlých protiútoků.

Po jednom z nich se dostal ke střele Ďuriš, ale Zlámal jeho střelu reflexivně vyrazil. V 71. minutě se Ďuriš změnil v nahrávače, na malém vápně našel osamoceného Horu, který po dvou minutách na trávníku rozvlnil hlavou síť potřetí. Sigma se nakonec mohla dočkat alespoň snížení, když Kozáčik chyboval v rozehrávce a nejlepší střelec ligy Ordoš se před ním ocitl zcela sám, jenže vysoko přestřelil.

Další nedělní zápasy 14. kola ligy

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 3:0 (2:0)
Branky: 11. Kolář, 38. Darida, 71. Hora. Rozhodčí: Jech - Pelikán, Hájek. ŽK: Zeman (Plzeň). Diváci: 10.238.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Ďuriš, Kolář (67. Hora), Zeman (82. Malakjan) - Bakoš (89. Hejda).
Olomouc: Zlámal - Rossi, Dreksa (78. Šindelář), Škerle, Vepřek - Hořava, Pospíšil - Petr (88. Schulmeister), Ordoš, Navrátil - Klesnil (61. Doležal).

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)
Branky: 50. a 90. Kweuke. Rozhodčí: Kocourek - Jiřík, Peřina. ŽK: Matějovský, Kweuke - Glaser, Škoda, Pašek, Fall. Diváci: 6752.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Kadeřábek (90. Hybš), Přikryl (72. Skalák), Matějovský, Krejčí (85. Holek) - Kweuke.
Brno: Petr - Pašek, Kaufman, Pernica, Lutonský (80. Traore) - Šoljič (70. Fall) - Glaser (58. Přerovský), Mezlík, Zavadil, Buchta - Škoda.

FK Teplice - Slovan Liberec 3:0 (2:0)
Branky: 1. Mahmutovič, 35. Lüftner, 76. Jarolím. Rozhodčí: Příhoda - Kovařík, Pospíšil. ŽK: Rosa, Mahmutovič, Ljevakovič - Kušnír, Bosančič, Kelič. Diváci: 3015.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Rosa, Podaný - Ljevakovič, Jursa (89. Vachoušek) - Kerič (79. Dolejš), Jarolím, Chovanec - Mahmutovič (88. Melunovič).
Liberec: Bičík - Kušnír, Karišik, Kelič, Fleišman - Šural, Janů, Vácha, Bosančič - Delarge (46. Hadaščok), Blažek (68. Mustapha).