Plzeň vyhrála 5:2, finále se vrací do Zlína za stavu 2:2

18:10aktualizováno  22:03
PLZEŇ/PRAHA - Hokejisté Plzně porazili ve čtvrtém finálovém utkání play off extraligy Zlín 5:2 a vyrovnali stav série na 2:2. Berani dnes sice skórovali jako první, ale Západočeši třemi góly v rozmezí deseti minut vývoj duelu otočili. Vítězný gól zaznamenal Jakub Jeřábek. Pátý finálový zápas se bude hrát ve středu od 18:15 ve Zlíně.

Plzeň: zleva Slovák, Straka a Johnson. foto:  MAFRA - Ladislav Němec

Domácí trenéři museli poskládat sestavu bez Hollwega s Pletkou a výrazně tak přeskupili druhou a třetí útočnou formaci. Do branky se místo Svobody, jenž odchytal závěr třetího duelu, vrátil Mazanec. Hosté oproti sobotě postrádali kvůli zdravotní indispozici Čecha.

Indiáni začali aktivně a Strakova rána skončila na horní tyči Sedláčkovy branky. Dobrou ranou odpověděl na druhé straně Balaštík, Mazanec byl pozorný. V sedmé minutě pláchli domácí obraně Okál s Čajánkem a řítili se proti Mazancovi. Okál předkládal zlínskému kapitánovi před prázdnou branku, Čajánka však stihl v poslední možný okamžik faulovat Poživil a nedovolil mu zakončit.

On-line reportáž ZDE

Následnou početní výhodu hosté nezužitkovali, přesto šli brzy do vedení. V 10. minutě se útok Plzně zastavil na jednom z čárových sudích, hra se obrátila na druhou stranu a Linhart povedenou ranou k tyči otevřel skóre.

Přesilovku si krátce poté zkusili i Západočeši. Rovněž bez úspěchu, ale jen pár sekund nato se prosadil úspěšně dorážející Balej. Uplynulo jen 31 sekund a Straka po objetí branky překvapil z otočky Sedláčka - 2:1.

Plzeň dvě trefy hodně nabudily a i do druhé části vlétla aktivněji, což bylo podpořenou zbytkem přesilovky. Sedláček měl co dělat, aby vytěsnil ránu tísněného Johnsona. Poté se proti pravidlům provinil Köhler, od modré čáry napřáhl bek Jeřábek a zvýšil na 3:1. Plzeň pak bez újmy přežila oslabení, po jeho skončení se do úniku dostal Holík a Hanzlík musel zatáhnout skrze svou hůl za záchrannou brzdu. Nařízené trestné střílení Holík precizně provedeným blafákem do bekhendu proměnil a snížil.

Sotva si stihl vychutnat se spoluhráči kontaktní trefu, měli Berani opět dvougólové manko - uplynulo jen 19 sekund, Vlasák využil zakrytého výhledu Sedláčka, jemuž skvěle clonil Kašpařík a přidal čtvrtý gól. Sedláček na střelu ani nezareagoval.

Snížit mohl Köhler, jenže Mazanec ho dokázal vychytat a touto nevyužitou šancí jakoby se zápas definitivně zlomil ve prospěch Indiánů. Do otevřené zlínské obrany v polovině 38. minuty vlétli Petruška se Sýkorou, jenž zakončil souhru přesně na bližší tyč.

Do třetí třetiny Zlín nasadil mezi tyče Štůralu, který se v 54. minutě vytáhl proti bombě Lva. Mazanec se nenechal zahanbit při šanci Ondráčka, ale jinak byla hra rozkouskovaná častými vyloučeními a na jasné výhře domácích už se nic nezměnilo.

Ohlasy trenérů:

• Milan Razým (Plzeň): "Jak jsme včera hledali těžko slova chvály a klady, dnes je tomu naopak. Za přístup musíme kluky pochválit. Po včerejším výkonu jsme něco dlužili divákům i sami sobě, totálně jsme tam vypadli z rytmu a nedařilo se nám vůbec nic. Dnes jsme do toho šli s odhodláním vše změnit a vrátit se k naší hře, která nás dovedla do finále. Za stavu 0:1 to pro nás nebylo jednoduché, ale bylo důležité, že jsme to ještě do konce první části dokázali zvrátit v náš prospěch. Když pak ve druhé třetině hosté snížili na rozdíl jediného gólu, přidali jsme další branku a tu třetinu odehráli velmi dobře. Tam jsme rozhodli o výsledku."
  • Rostislav Vlach (Zlín): "Myslím, že to dnes rozhodly přesilovky v první třetině. My jsme sice vedli 1:0, ale vlastně díky těm přesilovkám a možná i trochu štěstí, jež jsme měli včera a dnes ho měla naopak Plzeň, nám domácí odskočili o dva góly. Pak už nebylo v našich silách to dotáhnout k nějakému příznivému stavu. I když tam byla ještě šance po snížení na 2:3, ale přišel hned kontr na 4:2. Plzeň dnes podle mého zaslouženě vyhrála."

HC Škoda Plzeň - PSG Zlín 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Balej (Petruška), 15. Martin Straka (Johnson, Jan Kovář), 25. J. Jeřábek (Kratěna, Kašpařík), 27. Vlasák (St. Pierre), 38. T. Sýkora (Petruška, Balej) - 10. Linhart (Kostourek, Balaštík), 27. Holík z tr. střílení. Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:0. Diváci: 8236 (vyprodáno). Stav série: 2:2.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, L. Poživil, Frolo, Mozík - Johnson, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Balej, T. Sýkora, Petruška - Vampola, Lev, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Zlín: J. Sedláček (41. Štůrala) - Zámorský, Urbanec, Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Řezníček - Okál, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Holík, P. Sedláček - Šlahař, Kostourek, Fořt. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.