Plzeň se po výhře nad Duklou dostala do čela, Boleslav v souboji o Evropu vyhrála ve Zlíně

19:15aktualizováno  22:15
PLZEŇ/ZLÍN - Fotbalisté Plzně porazili ve 26. kole Duklu 2:0 a minimálně do neděle se posunuli na první místo tabulky o bod před Slavii, jenž má však duel s Jabloncem k dobru. Mladá Boleslav zdolala po obratu Zlín 2:1 a upevnila si čtvrtou příčku, která jako poslední zajišťuje start v kvalifikaci Evropské ligy.

Fotbalisté Plzně už jsou zase v čele tabulky. foto: ČTK

V boji o záchranu přituhuje: Jihlava porazila Brno 3:0, Příbram padla se Spartou

Zápas v Plzni měl pietní předehru, protože Viktoria se rozhodla uctít památku bývalého hráče Františka Rajtorala, který minulý týden spáchal v Turecku sebevraždu.

Utkání proto předcházelo vzpomínkové video a potlesk místo tradiční minuty ticha, ke kterému se vedle fanoušků připojili všichni hráči i rozhodčí.

Fanoušci rozprostřeli portrét Františka Rajtorala v hledišti během zápasu s...
Fanoušci zapalovali svíčky na pietním místě pro Františka Rajtorala.

Za vítězstvím nasměroval Plzeň ve 21. minutě Milan Petržela a chvíli nato přidal druhý gól z penalty Marek Bakoš. Oba hráči při oslavě vstřelených branek vzpomněli zvednutými prsty k nebi na zesnulého Rajtorala.

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli po obratu ve Zlíně 2:1 a čtyři kola před koncem první ligy si upevnili čtvrté místo, které jako poslední zaručuje start v pohárech.

Výsledky 26. kola:

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 2:0 (2:0)
Branky:
21. Petržela, 25. Bakoš z pen. Rozhodčí: Franěk - Myška, Arnošt. ŽK: Bakoš, Hájek - Olayinka, Kušnír. Diváci: 10.329.
Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Hájek, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (66. Pilař), Ivanschitz (86. Poznar), Kopic - Bakoš (76. Krmenčík).
Dukla: Rada - Kušnír, Štetina, Šimůnek, Podaný - Hanousek, Tetour, Mustedanagič (76. Juroška) - Miloševič (81. Bezpalec), Holenda, Olayinka.

Fastav Zlín - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:0)
Branky: 59. Hnaníček - 76. Magera, 82. Da Silva. Rozhodčí: Marek - Kubr, Pochylý. ŽK: Bartolomeu (Zlín). Diváci: 3718.
Zlín: Švenger - Pazdera, Jugas, Gajič, Matejov - Traoré, Hnaníček (78. Chwaszcz) - Kopečný, Holík, Štípek (73. Bartolomeu) - Fantiš (51. V. Vukadinovič).
M. Boleslav: Vejmola - Kysela (87. Čmovš), Da Silva, Stronati, Fleišman - Takács - M. Vukadinovič (56. Jánoš), Ljovin, Železník, Přikryl - Mebrahtu (63. Magera).

Od pátých Teplic, jenž mají o zápas méně, dělí Středočechy pět bodu, jejich soupeř už na šesté příčce zaostává o sedm bodů.

Všechny góly padly po změně stran. Zlín posunul do vedení v 59. minutě Josef Hnaníček. Boleslav však v závěru utkání otočila v rozmezí šesti minut skóre brankami Lukáše Magery a Douglase Da Silvy.

Zlín tak potvrdil, že se mu na domácím trávníku nedaří, když tam z posledních jedenácti zápasů porazil pouze Brno.

Oba soupeři zasáhli v týdnu do semifinále domácího poháru. Trenér Zlína Páník sáhl k jediné změně a na postup brankáře místo Dostála nastoupil Švenger, v poli dal důvěru stejné sestavě, která porazila Slavii a prošla do finále.

Boleslavský kouč Svědík oproti prohranému semifinále s druholigovou Opavou vyměnil v základu šest hráčů.

Po změně stran pozvedlo výkon Zlína příchod Vukadinoviče, který v 59. minutě po průniku mezi obránci soupeře našel na levé straně Štípka, po jehož centru Hnaníček přesnou střelou k tyči vstřelil úvodní gól.

Boleslav zúročila nápor v 76. minutě, kdy si na centr Ljovina za domácí stopery naběhl Magera, jenž hlavou vyrovnal. O šest minut později po další chybě domácích zadáků otočil výsledek Da Silva.