Mistr selhal, Olomouc rozdrtila Plzeň 4:0

17:02aktualizováno  18:35
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně utrpěli ve 20. kole první ligy nejtěžší porážku za poslední dva roky, když doma podlehli o záchranu hrající Olomouci vysoko 0:4. Hosté rozhodli po přestávce, kdy se trefili Navrátil, Schulmeister, Varadi a Podaný. Vedoucí Sparta se Plzni znovu vzdálila na devět bodů, Olomouc má odstup dvou bodů od sestupových příček.

Plzeň - Olomouc (Pavel Vrba) foto: ČTK

Plzeň - Olomouc 0:4

Branky: 53. Navrátil, 60. Schulmeister, 73. Varadi, 89. Podaný. Rozhodčí: Bílek - Pospíšil, Košec. ŽK: Ďuriš, Wágner - Vepřek, Škerle, Ordoš, Varadi. Diváci: 7566.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida (63. Wágner) - Petržela (83. Hora), Ďuriš (60. Berger), Pilař - Bakoš. Trenér: Vrba.
Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Pospíšil, Rossi, Navrátil (73. Heinz) - Schulmeister, Ordoš (90. Jirouš), Varadi (88. Podaný). Trenér: Uličný.

Plzeň naposledy prohrála o čtyři góly v březnu 2010 v Mladé Boleslavi, doma stejným rozdílem padla naposledy v březnu 2008 s Ostravou. Horší porážku pak zaznamenala naposledy v dubnu 2006 rovněž s Ostravou.

Viktoria začala aktivně a vytvořila si hned tři nadějné šance, ale Pilař, Ďuriš ani Darida neuspěli. Až ve 22. minutě se poprvé směrem dopředu předvedla Olomouc, když po zaváhání domácí defenzivy málem překvapil Pavlíka z těžkého úhlu Ordoš, hrající 150. ligové utkání.

Domácí před přestávkou viditelně znervózněli a začali kazit přihrávky. Zlámala vylekal jen Daridův přízemní pokus z 16 metrů, mířící těsně vedle pravé tyče.

Po změně stran šli překvapivě do vedení hosté. V 53. minutě totiž laxní bránění Plzně potrestal po šikovném přistrčení Varadiho technickou střelou do pravého horního rohu Navrátil.

Domácí poté vrhli všechny síly dopředu a po Pilařově přihrávce pod sebe nikým neatakovaný Petržela z malého vápna nepochopitelně překopl branku.

Ohlasy trenérů

Vrba (Plzeň): "Nezasloužili jsme si ani bod, protože Olomouc byla jasně lepší. Hlavně ve druhém poločase jsme jí lehce dovolili o výsledku rozhodnout. Přitom v první půli jsme byli aktivnější a hlavně dvě zahozené příležitosti Ďuriše mě mrzely."

Uličný (Olomouc): "V žádném případě jsem něco takového nečekal. Před zápasem by pro nás byl i bod úspěchem. Především za výkon ve druhém poločase je náše vítězství zasloužené. V Plzni jsem hrál i trénoval a jsem teď z toho trochu naměkko."

Hosté ale více než v první půli využívali okénka v obraně Viktorie k nebezpečným protiútokům.

Po centru Varadiho z levé strany hlavičkoval v 57. minutě Ordoš ve stoprocentní šanci jen do padajícího Pavlíka. Vzápětí na druhé straně prostrčil Petržela balon šikovně za obranu nabíhajícímu Rajtoralovi, ten však neprostřelil vybíhajícího Zlámala.

Nejrušnější pasáž zápasu ozdobil v 60. minutě po přečíslení tří na dva krásnou střelou z pravého rohu šestnáctky Schulmeister a trefou na 2:0 oslavil dnešní šestadvacáté narozeniny.

Plzeň se i přes nepříznivý vývoj nadále tlačila dopředu, brzdila ji ovšem nepřesná zakončení. Navíc ji definitivně srazil na kolena v 73. minutě třetí inkasovaný gól, který zaznamenal přesnou střelou pod břevno aktivní Varadi.

Zmar domácích ilustroval deset minut před koncem Petržela, jenž zblízka zahodil další obrovskou příležitost, a v 89. minutě dokonal plzeňský debakl povedenou trefou k levé tyči střídající Podaný.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Další nedělní výsledky fotbalové Gambrinus ligy

Slavia Praha - Baumit Jablonec 0:0
Rozhodčí: Královec - Kordula, Hájek. ŽK: Hubáček, L. Jarolím, Milutinovič - M. Jarolím. Diváci: 4867.

FC Hradec Králové - Dukla Praha 0:2 (0:0)
Branka: 62. Švejdík, 64. Malý. Rozhodčí: Nenadál - Kocián, Nádvorník. ŽK: Černý, Plašil, Poděbradský - Švejdík. Diváci: 3799.