Plzeň na čele ligy utíká konkurenci, Bohemians podlehli Ústí

17:08aktualizováno  20:16
JABLONEC - Plzeň i nadále vévodí první fotbalové lize. Dnes získala tři body za výhru 3:0 na hřišti doposud neporažených Českých Budějovic. Za vítěze se dvakrát trefil Daniel Kolář. V dalším utkání Boleslav přehrála Liberec, Ústí porazilo Bohemians a Jablonec Slovácko.

Dynamo České Budějovice - Viktoria Plzeň (Pavel Mezlík, dole, Roman Lengyel, vpravo, a David Limberský z Plzně) foto: ČTK

Plzeň nachystala Českých Budějovicích první porážku
České Budějovice nastoupily v základní sestavě i s Romanem Lengyelem, který do klubu v týdnu přestoupil z Rostova na Donu. Jedenatřicetiletý odchovanec jihočeského fotbalu se však neobjevil ve středu obrany, jak by se očekávalo. Českobudějovický trenér Jaroslav Šilhavý mu našel místo ve středu zálohy, kde vytvořil defenzivní dvojici s Peterem Černákem.

Domácí se hned ve 3. minutě dostávali do slibné příležitosti. Mezlík postupoval z úhlu na Pavlíka, ale místo přihrávky lépe postavenému spoluhráči se rozhodl pro střelu. Vůbec však netrefil branku. Jihočeši i potom pokračovali v nesmělých ofenzivních manévrech. Ze série několika nadějných centrů od Otepky, Černáka nebo Laštovky ale nic nevzešlo. Nikdo z domácích hráčů je totiž nedokázal v pokutovém území využít.

Plzeň, která nastoupila se stejnou sestavu, v níž v minulém kole zvítězila na Spartě, se zpočátku moc neprosazovala. Až zhruba po půl hodině vystřelil Petržela, ale mířil nad břevno Kučerovy branky. Českobudějovický gólman, jenž svými zákroky v této sezoně několikrát zachránil Jihočechům výsledek, udělal ve 35. minutě menší chybu. Kučera kontroloval míč, který pomalu mířil do zámezí, ale balon mu vypíchl Petržela. Českobudějovický brankář jej fauloval, ale z následné standardní situace Horváth nic nebezpečného nevymyslel.

Pozápasové ohlasy

Musím uznat, že především v prvním poločase se domácím dařilo zhustit střed a komplikovat rozehrávku. Všechno zlomil až ten náš první gól. Ve druhé půli jsme byli v přechodové fázi rychlejší a především jsme proměňovali šance, což rozhodlo," řekl kouč Plzně Pavel Vrba.

"Po přestávce nás tu Plzeň už školila. V produktivitě, v jednoduchosti, ve fotbalovosti," řekl českobudějovický trenér Jaroslav Šilhavý. "Pro nás je to krutý výsledek, ale Plzeň si to vítězství za dnešní výkon zaslouží," dodal.

Hned v úvodu druhého poločasu už ale Plzeň udeřila. V 50. minutě se po pravé straně prohnal s míčem Rajtoral, poslal přihrávku před Kučeru a před ním dostal míč do branky nabíhající Kolář. Po 324 minutách tak ukončil českobudějovickou domácí neprůstřelnost.

A o chvíli později se Plzeň prosadila v koncovce podruhé. České Budějovice zahrávaly roh, po něm však míč získali hosté. Horváth vymyslel hezkou přihrávku na rozběhnutého Koláře, ten pak ještě prostrčil balon středem na rozběhnutého Rezka, jenž překonal Kučeru. Plzeňský útočník se svou šestou brankou v sezoně opět dotáhl na olomouckého Michala Hubníka, s nímž se zatím dělí o první místo mezi ligovými kanonýry.

Českobudějovický trenér Šilhavý se snažil výsledek zvrátit tím, že v 66. minutě poslal do zápasu dva útočníky z lavičky - Sedláčka a Pecku. Ovšem tenhle tah k úspěchu nevedl. Naopak Plzeň přidala z další rychlé akce třetí gól, když se podruhé v utkání trefil Kolář. Tříbodový zisk hostů tak potom mohli ohrozit asi pouze jejich vlastní fanoušci. Ti po třetím gólu naházeli na hřiště dělobuchy a rozhodčí musel na chvíli utkání přerušit.

I minimální šance Jihočechů definitivně padli v 78. minutě, kdy rozhodčí ukázal Ondráškovi za pád v pokutovém území druhou žlutou kartu. Plzeň si potom proti oslabenému soupeři už výhru pohodlně uhlídala.

7. kolo první fotbalové ligy

SK Dynamo České Budějovice - FC Viktoria Plzeň 0:3 (0:0)
Branky: 50. a 72. Kolář, 57. Rezek.

Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Lakomý. ŽK: Černák, Kučera, Lengyel, Ondrášek - Pavlík, Bystroň. ČK: 78. Ondrášek (Budějovice). Diváci: 4082.

České Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Lencevič, Žižka - Mezlík (66. Sedláček), Černák (66. Pecka), Otepka, Lengyel, Hudson (90. Rakovan) - Ondrášek. Trenér: Šilhavý.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela (89. Střihavka), Kolář (83. Bakoš), Rada, Horváth, Jiráček (80. Ďuriš) - Rezek. Trenér: Vrba.

Boleslav s Libercem využila přesilovku a znovu je třetí
Fotbalisté Mladé Boleslavi v duelu 7. kola první ligy porazily Liberec 3:1, když dokázali využít téměř 70 minut trvající přesilovku po vyloučení hostujícího obránce Keliče.

Všechny branky padly až po červené kartě, na první gól domácího Chramosty ještě krátce po poločase odpověděl hostující Štajner, ale další trefy boleslavkých hráčů Procházky a Kuliče zajistily, že se tým z města automobilů v lize vrací na třetí místo před Teplice. Naopak Liberec, který má po sedmi zápasech jedinou výhru, zůstává jedenáctý.

"Jakmile jsme ve druhé půli vlezli na hřiště, inkasovali jsme, ale bylo pro nás moc dobře, že jsme hned vstřelili druhý gól. Po třetím už bylo o naší výhře rozhodnuto. Ale Liberec zaslouží uznání za to, že i v deseti hráčích pořád hrál ofenzivně a měl snahu skórovat. To se cení," uvedl kouč Mladé Boleslavi Karel Stanner.

"Červená karta byla první důležitý zlom v zápase, rozhodně utkání ovlivnila. Domácí pak hráli přesilovku chytře, počkali si na brejky a dokázali nás trestat. Góly jsme ale zase dostali po velkých chybách, které si musíme rozebrat a analyzovat," uvedl Josef Petřík, trenér Liberce.

Souboje Mladé Boleslavi s Libercem jsou zárukou ofenzivního festivalu a gólových hodů, protože při minulých setkání nedaleko vzdálených klubů v průměru padly téměř čtyři branky na zápas. Historii jako by oba rivalové chtěli respektovat i dnes, od prvních minut se diváci bavili atraktivním soubojem, v němž domácím chvíli trvalo, než navázali na minulé povedené vystoupení s Ostravou.

Liberec nejprve zahrozil šancemi Štajnera a Papouška, ale od 23. minuty se vystavil do složité pozice. Lacinou ztrátu zálohy Slovanu ve středu pole Boleslav potrestala rychlým kontrem a útočníka Chramostu musel těsně před pokutovým územím jen za cenu vyloučení zastavit obránce Kelič. Domácí přesilovku využili už za pět minut.

Chramosta, který pro svůj tým zařídil početní výhodu, si naběhl mezi nově složenou libereckou stoperskou dvojici, Kalinův centr zakončil hlavou a bouřlivě slavil svůj premiérový letošní gól. Boleslav se dál tlačila do nesehrané obrany soupeře, jasnou šanci zahodil Procházka a kvůli těsnému ofsajdu neplatila branka Buluta.

O to větším šokem pro Středočechy začal druhý poločas. Hosté si nic nedělali z průtrže mračen, která se přehnala nad mladoboleslavským stadionem, dravý útočník Kerič si naběhl na pas z hloubi pole, chytře počkal na nabíhajícího Štajnera a český reprezentant prudkou ranou srovnal.

Libereckou euforii z vyrovnání ale Boleslav utnula za další tři minuty a divoký průběh zápasu nechal vzpomenout na předchozí přestřelky. Liknavým hostům se vymstilo, že nechali až příliš mnoho prostoru střídajícímu Kuličovi, jehož ostrou střelu z hranice pokutového území brankář Bičík vyrazil jen před sebe a záložník Procházka zblízka míč doklepl do branky.

Oslabený Liberec se ani pak nevzdal, za pouhé dvě minuty měl na kopačce vyrovnání středopolař Bosančič, jehož další pokus z 64. minuty také domácí hodně vystrašil. Boleslav se také nehodlala spokojit s těsným vedením, a kdyby se proti střele Procházky nevytasil skvělým zákrokem liberecký Bičík, mohl být závěr duelu pro Liberec už těžko řešitelným rébusem.

Ten pro hosty nastal až dvanáct minut před koncem. V době, kdy už hosté zkoušeli hrát na plné riziko s otevřenou obranou, je Boleslav potrestala dalším rychlým brejkem. Autor první domácí branky Chramosta ještě na Bičíka nevyzrál, ale Kulič přibíhající z druhé vlny už míč do opuštěné branky dopravil spolehlivě. Boleslav si tak v poklidu došla pro druhé domácí vítězství za sebou a před vlastními fanoušky letos uhrála ze čtyř zápasů už deset bodů.

FK Mladá Boleslav - FC Slovan Liberec 3:1 (1:0)
Branky: 28. Chramosta, 50. Procházka, 78. Kulič - 47. Štajner.

Rozhodčí: Mikel - Slavík, Handlíř. ČK: 23. Kelič (Liberec). ŽK: Dimitrovski, Opiela, Řezníček - Gebre Selassie, Vácha. Diváci: 4723.

Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Dimitrovski, Fabián - Mendy, Opiela, Procházka, Táborský (78. Sedláček) - Bulut (46. Kulič), Chramosta (90. Řezníček). Trenér: Stanner.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Dejmek, Fleišman - Papoušek (82. Nezmar), Vácha, Gecov, Bosančič (75. Vulin) - Štajner, Kerič. Trenér: Petřík.

Slovácko venku dál tápe, v Jablonci prohrálo 0:3
Jablonec chtěl napravit porážku v Hradci Králové, která jako by symbolizovala rozpačitý vstup do sezony. Situaci mu proti Slovácku hodně usnadnila poměrně laciná a rychlá vedoucí branka. Po deseti minutách napřáhl z levé strany Jablonský a tečovaná přízemní střela zapadla za bezmocného Filipka.

Domácí mladík se radoval z premiérové ligové trefy. Slovácko i bez tří chybějících opor Švancary, Fujerika a Jiřího Valenty nepřijelo do Jablonce bránit a viditelně toužilo zlomit žalostnou bilanci na hřištích soupeřů, kde před dnešním duelem dvanáctkrát po sobě nevyhrálo.

"Opět jsme venku prohráli a znovu o tři branky. Chtěli jsme zlepšit naše výkony venku, být Jablonci důstojným soupeřem, dostat se do šancí a nějaké proměnit. Bohužel zůstalo možná jen u snahy a ne úplně ode všech hráčů," litoval kouč Slovácka Miroslav Soukup.

"Ke spokojenosti mám daleko. Věděli jsme, že tenhle zápas je hodně důležitý, abychom si udrželi kontakt s mužstvy, která budou hrát o horní polovinu tabulky. Čeká nás zápas na Spartě a nechtěli jsme doma za žádnou cenu ztratit. Na hráčích byla vidět nervozita, hráli jsme nepřesně, bez nápadu, bez pořádného pohybu," hledal chyby na hře Jablonce jeho trenér František Komňacký.

Ve třinácté minutě měl na noze vyrovnání Nestorovski, který postupoval sám na Špita, ale propálit ho nedokázal. Domácím dělaly kolmé a přímočaré hostující akce značné problémy. Po čtvrthodině se řítil z úhlu na branku Ondřejka, trefil však pouze boční síť. Prostor k útokům se otevíral i před Severočechy. V 19. minutě mohl zvýšit Pekhart. Po Jarolímově hlavičce se ocitl sám před Filipkem a technický oblouček se snesl na břevno.

O devět minut později se zatřásla branková konstrukce za hostujícím gólmanem podruhé. Jarolímův přímý kop ze strany proskákal vápnem a narazil do spojnice. Otevřený fotbal pokračoval. Na opačné straně se držel za hlavu Ondřejka, který po Kunclově centru hlavičkoval mimo. Volný prostor v defenzivě Slovácka svědčil rychlonohému Lafatovi. Reprezentační útočník nejprve v 35. minutě po Pekhartově vysunutí mířil v úniku vedle, vzápětí z podobného místo pálil přesně, ale Filipko míč vyškrábl. Lafata neuspěl ani do třetice, když po změně stran přestřelil.

Slovácko doplácelo na neproměňování šancí. V 52. minutě zahodil na malém vápně tutovku Nestorovski a domácí o deset minut později trestali. Rychlou akci Jablonského zakončil nekompromisně pod břevno Haurdič. Chvíli poté se obrázek opakoval. Hlůpik při zakončení selhal a místo toho se znovu měnilo skóre na druhé straně. Po Lafatově hlavičce doklepl v 69. minutě lehkou tečí balon za Filipka střídající Eliáš. Čtvrtou ránu mohl psychicky zdecimovanému Slovácku zasadit Pekhart, ale sám před Filipkem nedal.

FK Baumit Jablonec - 1. FC Slovácko 3:0 (1:0)
Branky: 10. Jablonský, 62. Haurdič, 69. Eliáš.

Rozhodčí: Paták - Filípek, Peřina. ŽK: Košút, Svízela (oba Slovácko). Diváci: 3111.

Jablonec: Špit - Krajčík, Zábojník, Pavlík, Jablonský - Haurdič (85. Piták), Jarolím (55. Eliáš), Loučka, Kovařík - Pekhart, Lafata (74. Vošahlík). Trenér: Komňacký.

Slovácko: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút, Kubáň - V. Valenta (46. Svízela), Kordula, Volešák, Urbánek (82. Perůtka) - Ondřejka, Nestorovski (60. Hlůpik). Trenér: Soukup.

Ústí zdolalo Bohemians 1:0 a vyhrabalo se ze dna tabulky
Fotbalisté Ústí nad Labem si připsali první výhru v teplickém exilu. V utkání 7. ligového kola zdolali Bohemians 1905 1:0 a velebit mohli hlavně střelce vítězného gólu Zdeňka Volka, který rozhodl urputný zápas parádní střelou z pětadvaceti metrů. Bohemians sice měli v zádech početný kotel fanoušků, na zvrat se už ale nezmohli, a tak se v tabulce propadli s šesti body až za Ústí na 14. místo; Ústečané mají o dva body víc.

"Byli jsme kombinačně jaloví. Hráči, kteří mají přidat nadstavbu, ji nepřidali," řekl trenér Bohemians Pavel Hoftych. "Před zápasem jsme hráčům říkali, o co jde a v jaké situaci budeme, když tu neuspějeme. Poslední zápasy jsme se prostě nějak zadrhli," dodal kouč.

"Spadl nám kámen ze srdce. Za druhý poločas jsme si zasloužili vyhrát, i když byl první poločas takový utrápený, nijaký. Osm bodů ze sedmi zápasů bylo moje tajné přání," přiznal trenér Ústí Svatopluk Habanec.

Bohemians měli v Teplicích možná víc fanoušků než domácí a jejich hlučné chorály dodávaly zápasu solidní atmosféru, předváděná hra za ní ovšem daleko zaostávala. Už v první minutě sice zprava odcentroval Doležal a na zadní tyči z voleje přestřelil Volek, hned poté ovšem zábava skončila.

Ústečané se sice snažili, ale jejich ofenziva se topila v kostrbatých řešeních, a velmi podobně se vedlo i "klokanům". Náznaky gólových příležitostí přišly za celý první poločas už jenom dvě. Na té první měla hlavní podíl nová posila Ústí, šestatřicetiletý levý bek Tomáš Janů, který přišel v pátek na půlroční hostování z Liberce. Ve 33.

minutě našel na levém rohu malého vápna přesným centrem Jindráčka, ten ale bližší tyč těsně minul. Deset minut nato se blýsklo na druhé straně; Doležal ztratil čitelnou kličkou míč, Hartig si narazil s Moravcem a před prázdnou brankou mu chyběly k míči centimetry.

O poločase se ovšem věci změnily. Pohodové slunečné počasí vystřídal ostrý vítr a prudký déšť a stejně tak se změnil i fotbal. Hlavně Ústečané totiž přidali na důrazu a aktivitě a před brankářem Sňozíkem začala bouřka. Ve 49. minutě prostrčil Doležal na Krauta, který trefil jen boční síť, vzápětí po závaru dvakrát neuspěli Džuban s dorážejícím Janů. V 54. minutě už byli ale hosté bezmocní. Středem hřiště prošel Volek, který se dobrých deset metrů před vápnem opřel do míče a za pár sekund se mohl radovat z parádního gólu, míč totiž trefil přesně levý horní roh Sňozíkovy branky.

Ústečané mohli soupeře rychle dorazit, to by ovšem nesměl za další tři minuty Kraut minout ze čtyř kroků prázdnou branku. Další nebezpečné střely už stihli na poslední chvíli zblokovat hostující obránci, ale žádný hon za vyrovnáním se nekonal. Pražané totiž až do konce tahali v poli za kratší konec a nakonec byli rádi, že ještě jednou neinkasovali. Nejblíže gólu byl v 78. minutě znovu Volek, který po rychlé kombinaci měl ve vápně hodně místa na zakončení, ale Sňozík mu střelu vyrazil.

FK Ústí nad Labem - Bohemians 1905 1:0 (0:0)
Branka: 54. Volek.

Rozhodčí: K. Hrubeš - Zlámal, Jiřík. ŽK: Benčík, Novák - Nikl, Hartig. Diváci: 2558.

Ústí n.L.: Novák - Polák, Džuban, Valenta, Janů - Doležal (72. Franc), Martykán, Zachariáš, Volek (79. Benčík) - Kraut (81. Krbeček), Jindráček. Trenér: Habanec.

Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Nikl, Rychlík - Moravec, Štohanzl, Kaufman (82. Cissé), Trubila (53. Držík) - Hartig, Nešpor (75. Škoda). Trenér: Hoftych.