Plzeň je fotbalovým mistrem. Titul stvrdila výhrou, kterou načal gól z ofsajdu

19:48aktualizováno  20:08
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně jsou už dvě kola před koncem ligy jistým mistrem. Nedostižného náskoku před druhou Spartou docílili po domácí výhře nad Jihlavou 2:0. Přesvědčivé vítězství kazí jen dojem z prvního gólu, který vstřelil obránce Roman Hubník z evidentního ofsajdu. Druhý gól přidal František Rajtoral.

BUBLINKOVÁ KOUPEL. Fotbalisté Plzně slaví mistrovský titul. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň vládne českému fotbalu po roční pauze a slaví třetí titul v historii klubu.

Ziskem nejcennější domácí trofeje dostanou Západočeši možnost v létě bojovat o postup do Ligy mistrů, a to v jednodušší mistrovské části. Ve třetím, a také v případném čtvrtém, předkole budou nasazená.

Na ligovém trůnu střídá Spartu, která na ni dvě kola před koncem ztrácí šest bodů. To je sice náskok, o který ještě do konce soutěže může přijít, ale má lepší vzájemné zápasy (dvakrát 2:0), které v případě bodové shody rozhodují.

„Šampioni! Šampioni! Viktoria Plzeň!“ burácel vyprodaný stadion ve Štruncových sadech. A v nastaveném čase poprvé spustili: „Mistři! Mistři! Mistři!“

Zástupci klubu odhadovali, že by na zápas proti Jihlavě vyprodali i třikrát větší arénu (aktuální kapacita je jedenáct tisíc diváků).

Nepřesvědčivý úvod

Plzni mohla s předstihem zajistit titul jen výhra. Přitom v úvodních minutách to na ni moc nevypadalo. Svěřenci trenéra Koubka hráli zakřiknutě, chybovali a moc často se do šancí nedostávali. V průběhu končícího ročníku mnohokrát předvedli lepší výkon.

V závěru prvního poločasu však domácí přece jen rozhodli. Pár minut před přestávkou dali dva góly, po kterých už mohli hrát v klidu a bez stresu.

Běžela 39. minuta, když brankář Hanuš vyrazil Kolářovu hlavičku jen k Hubníkovi, jenž dorážel do prázdné brány. Rozhodčí Hrubeš gól uznal, přestože střelec branky stál v době Kolářovy střely v jasném ofsajdu.

DOJEMNÁ CHVÍLE. Marian Čišovský (druhý zprava), kterému v lednu lékaři objevili nevyléčitelnou nemoc, přišel s již patrnými zdravotními komplikacemi oslavit s nedávnými spoluhráči titul přímo na trávník. Tam byl již připraven banner s nápisem „Titul pro Čišu“.

O tři minuty později definitivně rozhodl Rajtoral. Ten se probil přes několik hráčů Jihlavy, kteří nebyli dostatečně důrazní. Zblízka pak dokopl míč do brány - 2:0.

Předtím však plzeňským fotbalistům bylo několikrát ouvej. Třeba první velkou šanci si připsala Jihlava. Zarputilý záložník Jánoš však po rohovém kopu na malém vápně netrefil bránu a poslal míč vedle tyče.

Pohár dostanou až za dva týdny

Jihlava, která na podzim Plzeň překvapivě porazila, byla v prvním poločase aktivní. Vyrážela do protiútoků a soupeře pouštěla do šancí jen zřídka. Ale vynucené střídání kapitána Vaculíka a dva góly před přestávkou její sebevědomí srazily.

Po pauze už si Plzeň vedení pohlídala. V klidu kombinovala a sem tam navíc zahrozila. Třeba střídajícího Mahmutoviče v 66. minutě vychytal gólman Hanuš.

Oslavy titulu si Plzeň užila před plnými tribunami.
SLAVÍ HRÁČI I PLNÉ TRIBUNY. Radost fotbalistů Plzně z gólu.

Když sudí Hrubeš zápas ukončil, vypukly na hřišti i v hledišti bujaré oslavy, které na západě Čech jen tak neskončí. Plzeň se po mistrovských letech 2011 a 2013 raduje ze třetího titulu v historii klubu. Mimochodem, oba předchozí úspěchy tým následně přetavil i v postup do Ligy mistrů.

Ale s pohárem se hráči ještě polaskat nemohli. Ten dostanou až po posledním zápase ve 30. kole, kdy doma hostí Příbram. To však jako by Horváthovi, který se dostal na hřiště za ohlušujícího potlesku na závěrečných pár minut, Limberskému, Kolářovi a spol. nevadilo.

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 2:0 (2:0)

Branky: 38. R. Hubník, 42. Rajtoral. Rozhodčí: Hrubeš - Kubr, Pochylý. ŽK: Rajtoral - Hybš, Jánoš. Diváci: 11.355.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Baránek, Limberský - Procházka, Hrošovský (87. Horváth) - Pilař (67. Petržela), D. Kolář, Kovařík - Holenda (56. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.
Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Jánoš, Demeter (46. Nerad) - Kukol, Šulek (83. Batioja), Vaculík (34. Fulnek) - Mešanovič. Trenér: Klusáček.