Plzeň nakročila do Ligy mistrů, přehrála Maribor 3:1

20:30aktualizováno  22:48
PLZEŇ/PRAHA - Liga mistrů je blízko. Plzeňští fotbalisté v úvodním utkání play-off doma porazili Maribor 3:1, což je nadějný výsledek. Vedli dva nula díky Čišovskému a Daridovi, ale hosté po hodině hry snížili. V poslední minutě po akci náhradníků však dala Plzeň třetí gól.

Plzeň - Maribor. Domácí slaví gól. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Nebyl to zrovna strhující zápas, ale výsledek je v této fázi kvalifikaci mnohem důležitější než hra. Plzeň mu podřídila hodně, vedla 2:0, ale utěšená rána Mejače hodně změnila. Už se spíš dohrávalo, když čerstvý Rajtoral utekl po pravém křídle a do jeho prudkého centru vložil nohu další náhradník Ďuriš.

ON-LINE REPORTÁŽ - ZDE.

Plzni ve středu 28. srpna v Mariboru stačí k postupu jakákoli i porážka o gól. Slovinský tým potřebuje vítězství 2:0 či o tři branky.

Vítěz získá pohádkové bonusy od Evropské fotbalové unie UEFA, minimálně to dělá 200 milionů korun. A také by si zahrála šest zápasů proti skvělým soupeřům, což také není k zahození.

Slibnému náskoku vděčí Plzeňští náporu v úvodu zápasu, vydařené rychlé akci krátce po přestávce. Dva nula vypadalo už hodně slibně.

Slibný byl i domácí nástup do zápasu. Během sedmi zahrávali čtyři rohy a ten poslední využili.

Přetažený centr volný Darida napálil z voleje, ale z nepovedené rány byl skákavý centr, který prošel až na zadní tyč k Čišovskému. Ten zblízka ve skluzu dal svůj čtvrtý gól v letošní kvalifikaci a je nejlepším střelcem Plzně.

1:0! Takhle se Čišovský otevřel skóre.

Hosty to zaskočilo, zvlášť když nastoupili sebevědomě a po minutě si připravili slušnou příležitost, ale Cvijanovič střílel z hranice vápna jen tam, kde stál Kozáčik.

Pak hru ovládli Plzeňští, hrozili díky standardkám. Nejistý brankář Handanovič při centrech svému týmu nepomáhal, střely ze střední vzdálenosti vyrážel.

Domácí však po gólu nespustili ofenzivní smršť jako to často dělají v domácí soutěži či v předchozích zápasech kvalifikace. Vědomi si, že jde o mnoho, se spíš soustředili na defenzívu. Mohli si to dovolit.

Hosté totiž předváděli naivní fotbal, jako kdyby soupeře vůbec neznali. Postupnou kombinací se blížili k pokutovému území, ale ještě než mohli pořádně ohrozit bránu, chytali se do defenzivních pastí. Na to domácí čekali, aby mohli využít svou silnou zbraň - bleskový přechod a rychlé brejky. Ale ty jim nevycházely, k vidění byla spousta odkopů na nikoho.

Nebylo výjimečné, že všech deset domácích hráčů v poli bylo hluboko na své polovině a čekalo, až soupeř ztratí míč. Párkrát se však i hosté dostali na dostřel či k ožehavým centrům, ale příležitost neměli. Naopak v samém závěru půle se k centru z levé strany dostal Petržela, ale branku překopl.

V prvním poločase trvalo Plzni osm minut, než dala gól. Ve druhém to bylo třináct. Horváth vysunul Kovaříka, který z levé strany poslal na malé vápno ostrý centr a dobíhající Darida měl lehkou práci.

Hosté zůstávali u své rozvážné kombinace, drželi míč, spousta přihrávek dozadu a do stran. Ale jelikož domácí byli pasivní, pomalu se přibližovali k pokutovému území. Šanci si však ne a ne vypracovat. A tak to Mejač zkusil z více než dvaceti metrů. Jeho povedené rána přeplachtila Kozáčika a zapadla ke vzdálenější tyči.

Stadion na chvíli utichl, ve zbývajících minutách mohli hosté vyrovnat, ale zrovna tak po rohu byl blízko gólu Hořava. Nakonec vyšla až poslední akce, průnik Rajtorala a střela Ďuriše.

Viktoria Plzeň - NK Maribor 3:1 (1:0)

Branky: 8. Čišovský, 58. Darida, 90. Ďuriš - 66. Mejač. Rozhodčí: Benquerenca - Ricardo Santos, Joao Santos (všichni Portug.). ŽK: Hořava, Ďuriš - Cvijanovič. Diváci: 11 158.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela (77. Rajtoral), Darida (86. Tecl), Kovařík - Wágner (62. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Maribor: Handanovič - Milec (84. Derviševič), Rajčevič, Potokar, Viler - Mejač, Mertejl - Bohar, Cvijanovič, Ibraimi (88. Mendy) - Tavares. Trenér: Čačič.

Další úvodní zápasy 4. předkola Ligy mistrů

Šachťor Karaganda (Kaz.) - Celtic Glasgow 2:0 (1:0) Branky: 12. Finončenko, 77. Chižničenko.

Nemistrovská část: Olympique Lyon - San Sebastian 0:2 (0:1) Branky: 17. Griezmann, 50. Seferovic. ČK: 75. Biševac (Lyon).

Pacos Ferreira - Zenit Petrohrad 1:4 (0:1) Branky: 58. André Leao - 27., 60. a 90. Širokov, 85. vlastní Degra.

PSV Eindhoven - AC Milán 1:1 (0:1) Branky: 60. Matavš - 15. El Shaarawy.