Plzeň dotahuje Litvínov, Balaštík vstoupil do Klubu střelců

0:16
PRAHA - Hokejisté Plzně přiživili v extralize naději na účast ve vyřazovacích bojích v této sezoně, přestože během ní přišli po disciplinárním trestu o 19 bodů. Po výhře nad druhým Třincem (3:0) v 38. kole a současně porážce Litvínova 3:6 v severočeském derby na ledě Liberce ztrácejí Západočeši na desátou příčku už jen šest bodů. Další pronásledovatel Sparta naopak nadále klopýtá, prohrála ve Vítkovicích.

Radost Köhlera a Balaštíka ze Zlína. foto: ČTK

Z jednotlivých hráčů si v tomto kole vysloužil největší pozornost zlínský útočník Jaroslav Balaštík, jenž přispěl k výhře Beranů na ledě obhájce titulu Pardubic dvěma góly a svou druhou trefou pokořil metu 250 nastřílených branek. V extralize nasbíral jednatřicetiletý kanonýr 234 zásahů a dalších 16 přidal v dresu české reprezentace.

Plzeň zdolala zraněními a nemocemi zdecimovaný Třinec díky třem gólům, které rovnoměrně rozložila do každé z třetin. Už na konci druhé minuty zajistil Indiánům v přesilovce vedení nejproduktivnější hráče soutěže Tomáš Vlasák, další dvě trefy přidali Radek Duda a Nick Johnson. Čisté konto vychytal ze Znojma zapůjčený Luboš Horčička,který by měl v klubu setrvat až do konce sezony.

9. Jan Kovář (Plzeň) 38/33 (15+18),
10. D. Hruška (Karlovy Vary) 34/32 (19+13).

Na libereckém ledě řádil navrátilec Milan Bartovič. Slovenský forvard, který odešel po minulé sezoně zkusit štěstí do ruského Atlantu Mytišči, gólově orámoval úvodní třetinu a zajistil tak Bílým Tygrům vedení 2:1, neboť mezi jeho trefy se úspěšně vtěsnal i hostující Vojtěch Kubinčák.

Díky dvěma gólům v druhé části však domácí získali nad zápasem kontrolu. Třemi body se připomněl i nejproduktivnější hráč Liberce Petr Nedvěd. Kapitán týmu si připsal gól a dvě asistence.

Sparta si cestu za případným bodovým ziskem na ledě Vítkovic značně zkomplikovala špatným výkonem v první třetině. Tu prohrála vysoko 0:3 a i přes závěrečnou stíhací jízdu a snahu o vyrovnání vyšla potřetí za sebou bodově naprázdno.

V Pardubicích slavil vstup do Klubu hokejových střelců deníku Sport Balaštík, jenž otevřel skóre zápasu v 23. minutě a v 54. přidal pojistku na 4:1. V závěru už pouze snížil domácí Jan Starý.

"Tušil jsem, že ten dnešní scénář je ideální. Když jsem ve druhé třetině dal první branku, tak už to bylo na dostřel. A jsem rád, že se to čekání neoddalovalo a přišel i ten jubilejní dvousetpadesátý gól," řekl spokojeně Balaštík po utkání novinářům.

Kometě Brno nepomohla ani rošáda na trenérských postech. Pod vedením bývalého asistenta a současného hlavního kouče Ladislava Lubiny podlehli Jihomoravané předposlednímu Kladnu 1:3, o čemž v závěru rozhodly branky Jiřího Kuchlera a Pavla Patery. Kladno tak zvýšilo svůj náskok na poslední Mladou Boleslav na deset bodů.

Výsledky 38. kola hokejové extraligy

HC Plzeň 1929 - HC Oceláři Třinec 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Vlasák (Duda, Straka), 39. Duda (Jiří Hanzlík), 43.  Johnson (Lammers, M. Heřman).

Rozhodčí: Souček, Turčan - Bejček, Charvát. Vyloučení: 10:10, navíc Krajíček (Třinec) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 4238.

Bílí Tygři Liberec - HC Benzina Litvínov 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 2. Bartovič (Pavlů), 20. Bartovič (Dušek, Podkonický), 22. Klimenta (M. Hořava, Vak), 29. Čakajík (Nedvěd, Kudrna), 50. Dušek (Kudrna, Nedvěd), 55. Nedvěd (Trončinský) - 9. Kubinčák (Kracík), 49. Jánský (V. Hübl), 58. Gerhát (Stříteský).

Rozhodčí: Hradil, Husička - Bryška, Novák. Vyloučení: 3:5, navíc Výtisk (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5421.

HC Eaton Pardubice - PSG Zlín 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 42. Bartek (Somík), 57. Starý (Kolář I) - 23. Balaštík (Leška), 44. Rachůnek (Důras), 45. Kubiš (T. Sýkora, Grof), 54. Balaštík (Linhart).

Rozhodčí: Hribik, Pešina - Kalivoda, Svoboda. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 8544.

HC Vítkovice Steel - HC Sparta Praha 4:3 (3:0, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 12. Burger (Barinka, Punčochář), 18. Huna (Burger, Punčochář), 20. Klimek (Ujčík, Pohl), 28. Burger (Huna, Malík) - 23. Ton, 49. Bartánus (Kratěna, Vykoukal), 58. D. Výborný (Bartánus).

Rozhodčí: Polák, Trombík - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:1. Diváci: 7023.

HC Kometa Brno - HC Vagnerplast Kladno 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Bičánek (R. Hruška, Kvapil) - 34. Bílek (Kalla, S. Treille), 59. Kuchler (Bicek), 60. Patera (Kuchler, Drtina).

Rozhodčí: Minář, Mikula - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Předehráno ve čtvrtek 6. ledna:
HC Slavia Praha - BK Mladá Boleslav 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
HC Energie Karlovy Vary - HC Mountfield České Budějovice 2:3 po sam.nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)