NHL začala. Plekanec dal dva góly, prosadili se i Hudler s Vrbatou

7:28aktualizováno  10:39
NEW YORK - Hokejový útočník Tomáš Plekanec rozhodl v úvodním hracím dnu nového ročníku NHL dvěma brankami o výhře Montrealu 4:3 v Torontu. Při své premiéře v novém působišti skóroval i Radim Vrbata, který se podepsal rozdílovou trefou na vítězném startu Vancouveru 4:2 v Calgary. V dresu poražených si připsal jeden gól Jiří Hudler.

Tomáš Plekanec (uprostřed) z týmu Montreal Canadiens oslavuje svůj rozhodující gól se spoluhráči: Andrejem Markovem (vlevo) a Alexem Galchenyukem, ke konci třetí třetiny úvodní hry NHL (proti Toronto Maple Leaves v Torontu). foto: ČTK/AP

Plekanec se stal první hvězdou zápasu a svým gólovým příspěvkem zpříjemnil debut v NHL svému krajanovi Jiřímu Sekáčovi. Kladenský odchovanec se nejdříve prosadil ze sólového úniku, který zakončil bekhendovým blafákem a vyrovnal na 2:2. V poslední minutě zápasu pak zlomil nerozhodný stav 3:3, když si jeho nahození z rohu kluziště srazil do vlastní sítě bruslí obránce Stuart Percy.

„Nikdo z nás nebyl spokojen s tím, co jsme předváděli první třetině (prohráli ji 1:2). Byli jsme pomalí, neplnili jsme si věci, o kterých jsme se před utkáním bavili. Až od druhé části jsme se dostali do rytmu, hráli soustředěněji a vstřelili góly, který vyplývaly z naší lepší hry v útočném pásmu,“ zhodnotil utkání Plekanec.

Sestřih z utkání Toronto - Montreal

Vrbatovu branku na 3:1 původně rozhodčí kvůli vysoké holi neuznal a udivený český útočník sudímu vysvětloval, že puk zahrál baseballovým způsobem středem hokejky. Několikaminutové zkoumání videozáznamu dalo posile Vancouveru za pravdu a předchozí verdikt byl přehodnocen.

„Věděl jsem, že jsem měl čepel hokejky pravděpodobně nad břevnem, ale puk jsem zasáhl nástavcem. Říkali mi, že to bylo těsné, ale já jsem si byl jistý, že to byl gól. A jsem rád, že nám nakonec pomohl i ke dvěma bodům,“ radoval se Vrbata, jenž nastupoval v elitním útoku s dvojčaty Sedinovými a už v přípravě potvrdil svůj střelecký um třemi góly.

Za dvě minuty po jeho trefě sice snížil Hudler, ale i přes závěrečný nápor už Calgary nesrovnalo a naopak inkasovalo při závěrečné power play.

Sestřih z utkání Calgary - Vancouver

Obhájce Stanleyova poháru Los Angeles podlehlo doma jednoznačně San Jose 0:4. Hosté svému rivalovi zkazili nejen slavnostní večer, během kterého šel ke stropu halu transparent připomínající červnový triumf Kings, ale částečně se též pomstili za vyřazení v play off. Brankář Antti Niemi je prvním gólmanem, jenž v začínající sezoně vychytal čisté konto. Potřeboval k němu 34 zákroků.

V závěru utkání strhl výhru na svou stranu podobně jako Montreal i Boston, který bez zraněného Davida Krejčího zdolal Philadelphii 2:1 gólem z 59. minuty. U jediné branky Flyers asistoval Jakub Voráček, po jehož pěkné přihrávce vyrovnal v úvodní třetí třetiny Sean Couturier.

Výsledky NHL

Toronto - Montreal 3:4 (2:1, 0:1, 1:2)

Branky: 9. Kadri, 20. Bozak, 58. Rielly - 25. a 60. Plekanec, 5. Pacioretty, 49. Subban. Střely na branku: 27:32. Diváci: 19.745. Hvězdy zápasu: 1. Plekanec, 2. Jemelin (oba Montreal), 3. Rielly (Toronto).

Boston - Philadelphia 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 11. R. Smith, 59. Kelly - 45. Couturier (Voráček). Střely na branku: 33:20. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Kelly, 2. Bergeron (oba Boston), 3. Couturier (Philadelphia).

Los Angeles - San Jose 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)

Branky: 6. a 36. Wingels, 24. Marleau, 37. Nieto. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18.514. Hvězdy zápasu: 1. Wingels, 2. Burns, 3. Niemi (všichni San Jose).

Calgary - Vancouver 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branky: 25. Byron, 34. Hudler - 12. Burrows, 26. Kassian, 32. Vrbata, 59. H. Sedin. Střely na branku: 25:33. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin (Vancouver), 2. Giordano (Calgary), 3. H. Sedin (Vancouver).