Plekanec v NHL sestřelil dvěma góly Devils, Hertl posbíral tři body

7:58aktualizováno  10:49
NEW YORK - Tomáš Plekanec se podílel dvěma góly na vysokém vítězství hokejistů Montrealu nad New Jersey 6:2. První z jeho tref navíc ve statistikách figuruje jako vítězná a kladenský odchovanec byl i díky tomu vyhlášen druhou hvězdou večera. Dvakrát se v sobotu v NHL trefil také Tomáš Hertl, navíc přidal asistenci, ale jeho San Jose prohrálo s Carolinou 4:5.

Montreal Canadiens slaví jeden ze šesti gólů nad New Jersey. Čech Tomáš Plekanec byl za svou trefu vyhlášen druhou hvězdou večera. foto: Reuters

Devils vyšli poprvé po šesti zápasech bodově naprázdno. Do utkání v Bell Center přitom vstoupili skvěle. Už po 93 sekundách vedli 1:0, když Jaromír Jágr vybojoval puk v útočném pásmu a následnou střelu obránce Petera Harrolda usměrnil do branky Mike Cammalleri. Jenže ve druhé třetině už Canadiens zúročili velkou střeleckou převahu a třemi góly v přesilových hrách skóre otočili.

Domácí nejprve v polovině zápasu beze zbytku potrestali čtyřminutové vyloučení Dainiuse Zubruse za faul vysokou hokejkou. Nejdříve vyrovnal Andrej Markov, za dalších 59 sekund dostal Montreal do vedení Lars Eller. Deset sekund před druhou sirénou pak zvýšil na 3:1 Plekanec tvrdou ranou z prostoru mezi kruhy. V tu chvíli seděl na trestné lavici Peter Harrold.

Na začátku třetího dějství sice Jacob Josefson vstřelil kontaktní gól, drama se ale nekonalo. V 53. minutě totiž Plekanec po dorážce do odkryté branky zaznamenal 15. gól v sezoně a vrátil domácím dvoubrankový náskok, který o pouhých 30 sekund později navýšil Dale Weise. Stejný hráč v 56. minutě ukončil střelecký účet večera.

U všech tří přesilovkých gólů ve druhé třetině asistoval obránce P. K. Subban, jemuž předtím Zubrus způsobil hokejkou krvavé zranění v obličeji. Obešlo se to ale bez šití. „Myslím, že to vypadalo vážněji, než to ve skutečnosti bylo. Šlo o nezaviněný zásah holí. Samozřejmě je to nepříjemné, ale budu v pořádku,“ uvedl Subban, jenž byl zvolen nejlepším hráčem utkání.

Montreal tak po dvou porážkách, které vystřídaly sérii šesti vítězství, znovu uspěl. „Vyžadovali jsme po hráčích, aby přidali na důrazu, také jsme při tréninku zapracovali na střelbě. Je vidět, že si na obojím dnes dali záležet,“ řekl trenér Michel Therrien.

Hertl v duelu s Carolinou odehrál díky třem bodům nejproduktivnější zápas v sezoně a stejně jako Plekanec byl vyhlášen druhou hvězdou.

Český mladík dvakrát umazával ztrátu San Jose, ve 29. minutě z 0:2 na 1:2 a ve 43. minutě z 1:3 na 2:3. „Žraloci“ pak dokázali i vyrovnat, jenže v 56. minutě vrátil Hurricanes vedení Andrej Sekera, které pojistil trefou do prázdné branky Victor Rask. Domácí sice vzápětí ještě snížili, vyrovnat už ale nestihli.

Výstavním gólem, svým druhým v NHL, se na vítězství Caroliny podílel Andrej Nestrašil. Třiadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, jehož Hurricanes v listopadu získali poté, co jej Detroit zařadil na listinu nechráněných hráčů, se ve 26. minutě protáhl v útočném pásmu mezi dvěma hráči soupeře a pohotovou střelou zvýšil na 2:0. „Hrajeme letos hrozně nestabilně,“ postěžoval si útočník Sharks Logan Couture, jehož tým o dva dny dříve vyhrál 5:1 ve Vancouveru.

Radim Vrbata režíroval dvěma přihrávkami výhru Vancouveru 5:0 nad Pittsburghem a po utkání kynul fanouškům jako první hvězda večera. Úvodní gól zařídil v 8. minutě, když jeho ránu v přesilové hře jemně tečoval Alexandre Burrows, a Vrbata si tak připsal jubilejní 500. bod v NHL. Ve 36. minutě pak vyslal do úniku Shawna Matthiase, který zvyšoval už na 3:0.

Canucks jednak ukončili trápení v přesilových hrách, když předtím neskórovali ve 14 početních výhodách v řadě, a zároveň připravili soupeře o neprůstřelnost poté, co Penguins neinkasovali v minulých dvou zápasech.

Obě čistá konta vychytal Marc-Andre Fleury, kanonádu Vancouveru, na níž se podílely všechny čtyři formace, ale odnesl jeho německý náhradník Thomas Greiss. Jeho protějšek Ryan Miller přispěl k vítězství 31 zákroky a má šesté čisté konto v sezoně.

Další povedený výkon předvedl i Petr Mrázek, který dovedl Detroit k vítězství 3:1 na ledě Arizony. Dvaadvacetiletý gólman, který ve čtvrtek vychytal nulu proti Coloradu, přišel o další nulu až necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny, kdy jej překonal Oliver Ekman-Larsson. Mrázkova neprůstřelnost tak skončila po 132 minutách a 42 sekundách.

Předtím pochytal 22 střel domácích „Kojotů“. Klíčový zákrok předvedl osm minut před koncem zápasu, kdy za stavu 1:0 pro Detroit zneškodnil trestné střílení krajana Martina Erata. „Čekal jsem, že bude zakončovat střelou mezi nohy nebo na vyrážečku. Nakonec zvolil druhou možnost a já měl naštěstí vyrážečku na správném místě,“ řekl Mrázek.

Ostravský rodák vychytal osmou výhru z posledních deseti zápasů, nyní je však otázkou, zda zůstane v prvním týmu. Z marodky se totiž vrací týmová jednička Jimmy Howard, jemuž běžně kryje záda Jonas Gustavsson.

„Mrázek si zaslouží uznání. Když má třetí gólman takovou bilanci, asi nechce být třetím gólmanem. Jsme v NHL a hrát by tady měli nejlepší hráči, takže to nějak musíme vyřešit,“ naznačil Babcock.

Výsledky NHL

Nashville - NY Rangers 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky: 39. Josi, 40. Weber, 53. Ribeiro - 32. Nash, 42. McDonagh. Střely na branku: 23:32. Diváci: 17.329. Hvězdy utkání: 1. Josi, 2. Ribeiro (oba Nashville), 3. McDonagh (Rangers).

Tampa Bay - Los Angeles 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)

Branky: 21. Kučerov, 42. Hedman - 13. a 48. Justin Williams, 2. Toffoli, 20. Doughty. Střely na branku: 28:29. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Doughty, 2. Justin Williams (oba Los Angeles), 3. Kučerov (Tampa Bay).

Boston - NY Islanders 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky: 14. Bergeron, 53. Eriksson - 10. Tavares. Střely na branku: 36:40. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Rask, 2. Bergeron, 3. Eriksson (všichni Boston).

Buffalo - Dallas 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky: 19. Myers, 21. Ennis, 26. Girgensons - 36. Seguin, 50. Eakin. Střely na branku: 24:40. Diváci: 18.426. Hvězdy utkání: 1. Stewart, 2. Enroth, 3. Ennis (všichni Buffalo).

Toronto - Edmonton 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky: 29. Panik, 31. Kessel, 34. Rielly, 41. Santorelli, 50. Holland - 60. Gazdic. Střely na branku: 28:32. Diváci: 19.248. Hvězdy utkání: 1. Reimer, 2. Rielly, 3. Holland (všichni Toronto).

Ottawa - Columbus 1:4 (0:0, 0:0, 1:4)

Branky: 51. Condra - 45. Atkinson, 49. Foligno, 59. Hartnell, 60. Letestu. Střely na branku: 35:33. Diváci: 16.891. Hvězdy utkání: 1. McElhinney (Columbus), 2. Stone (Ottawa), 3. Foligno (Columbus).

Minnesota - Colorado 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka: 12. Coyle. Střely na branku: 29:18. Diváci: 19.244. Hvězdy utkání: 1. Coyle (Minnesota), 2. Varlamov (Colorado), 3. Scandella (Minnesota).

Arizona - Detroit 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky: 59. Ekman-Larsson - 29. Sheahan, 58. Tatar, 59. Helm. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 23 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95,7 procenta. Střely na branku: 23:26. Diváci: 17.125. Hvězdy utkání: 1. Tatar (Detroit), 2. Ekman-Larsson, 3. M. Smith (oba Arizona).

Montreal - New Jersey 6:2 (0:1, 3:0, 3:1)

Branky: 40. a 53. Plekanec, 53. a 56. Weise, 32. Markov, 33. Eller - 2. Cammalleri (Jágr), 44. Josefson (Židlický). Střely na branku: 44:23. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Subban, 2. Plekanec, 3. Weise (všichni Montreal).

San Jose - Carolina 4:5 (0:1, 1:2, 3:2)

Branky: 29. a 43. Hertl, 44. Couture, 60. Marleau (Hertl) - 20. E. Staal (Tlustý), 26. Nestrašil, 31. Lindholm, 56. Sekera, 59. Rask. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17.139. Hvězdy utkání: 1. Faulk (Carolina), 2. Hertl (San Jose), 3. Lindholm (Carolina).

Vancouver - Pittsburgh 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky: 8. Burrows (Vrbata), 11. Horvat, 36. Matthias (Vrbata), 38. Kassian, 43. D. Sedin. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18.870. Hvězdy utkání: 1. Vrbata, 2. Horvat, 3. Miller (všichni Vancouver).