Plekanec hvězdou pohnutého večera, Jágr s Havlátem neproměnili nájezd

7:38aktualizováno  9:41
NEW YORK - Český útočník Tomáš Plekanec v úterním utkání NHL nasměroval Montreal gólem v závěru k výhře 3:1 nad Vancouverem a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Podruhé v sezoně zaznamenal během jednoho zápasu dva body Michael Frolík, který se gólem a asistencí podílel na vítězství Winnipegu 5:2 v Dallasu.

Český útočník Tomáš Plekanec nasměroval Montreal v úterním utkání NHL gólem ze závěru zápasu k výhře 3:1 nad Vancouverem. foto: Reuters

Plekanec zlomil nerozhodný stav 1:1 v čase 55:44, když podpořil rychlý průnik Svena Andrighetta, jehož přihrávku uklidil pod horní tyčku branky Ryana Millera. Kladenský odchovanec puk, se kterým skóroval, předal fyzioterapeutovi Davidu Mulderovi, aby ho předal Elise Beliveauová, manželce klubové ikony Jeana. Pro celý Montreal mělo totiž utkání speciální náboj, neboť šlo o první domácí zápas po jeho úmrtí v minulém týdnu.

„Bylo to od Tomáše skvělé gesto,“ řekl trenér Canadiens Michel Therrien. Utkání předcházel slavnostní ceremoniál s několikaminutovým průřezem nejslavnějších momentů hokejové kariéry elitního kanadského hráče.

Tomáš Hertl ze San Jose tečuje puk před brankářem Edmontonu Benem Scrivensem.
Útočník New Jersey Devils Martin Havlát.
Český útočník Tomáš Plekanec nasměroval Montreal v úterním utkání NHL gólem ze...
Jágr zaznamenal gól a asistenci, pomohl týmu k výhře a sobě k posunu na páté...

Jeho památku diváci uctili minutou ticha a dlouhým potleskem. Sedadlo, odkud zvykl Beliveau sledovat zápasy, bylo navlečeno do jeho dresu s číslem čtyři a zůstalo prázdné. Vedle seděla jeho manželka s dcerou a vnučkami.

„Byl to neuvěřitelný večer, nejemotivnější ze všech, jaké jsem v Montrealu zažil. Po celých deset minut, kdy probíhal ceremoniál, jsem měl husí kůži,“ popsal Plekanec.

Sestřih utkání Montreal - Vancouver

Asistenci si u jeho trefy připsal i Jiří Sekáč a výhru Canadiens zpečetil Max Pacioretty v závěrečné sekundě při hře bez brankáře. „Bojovali jsme celý zápas, bylo to vyrovnané. Ale zasloužili jsme si vyhrát,“ podotkl kouč Montrealu.

Jets, za něž chytal náhradník Ondřeje Pavelce Michael Hutchinson, rozhodli třemi góly v prostřední části, v níž mezi 28. až 40. minutou odskočili z 2:2 na 5:2. Na vítěznou branku přihrál Frolík, druhá hvězda zápasu, který později stanovil v oslabení gólem ze samostatného úniku konečné skóre. V dresu poražených se podruhé za sebou nedostal do základní sestavy Aleš Hemský.

Winnipegu se v poslední době více daří, když mají v brance Hutchinsona. S ním naposledy vyšli naprázdno před dvěma měsíci a od toho okamžiku získali 14 ze 16 možných bodů. „Zatím je úžasný. Tvrdě dře v tréninku a v zápasech je to vidět. Častokrát nás podržel a dnes opět odchytal velmi dobrý zápas,“ pochválil spoluhráče Frolík.

Češi při nájezdu nic nevymýšleli

Hokejisté New Jersey podlehli na vlastním ledě Chicagu 2:3 po nájezdech i z toho důvodu, že v penaltovém rozstřelu neuspěli čeští útočníci Martin Havlát a Jaromír Jágr. Oba při svých pokusech nic extra nevymýšleli, ale gólman Scott Darling jejich střely kryl. Havlát měl smůlu i v základní hrací době, kdy ve třetí třetině za stavu 2:1 pro Devils trefil tyčku. „Cítil jsem, že bychom mohli vyhrát. Byli jsem blízko,“ litoval Jágr.

Hostující Blackhawks podruhé srovnali v 57. minutě a v nájezdech se prosadil jak Jonathan Toews, tak Patrick Kane. Přestože brankář Keith Kinkaid v penaltové loterii nic nechytil, je hlavně jeho zásluha, že získali Devils alespoň bod. Pětadvacetiletý gólman, jenž poprvé chytal v NHL od úvodní minuty, podržel tým 37 zákroky. „V dnešní době jsou i náhradní gólmani velmi kvalitní. Snaží se vám ztížit zápas, jak nejvíce mohou,“ prohlásil Toews.

Sestřih utkání New Jersey - Chicago

Philadelphia se neodrazila od minulého vítězství na hřišti obhájce Stanley Cupu a prohrála v Columbusu 2:3 v prodloužení. Flyers alespoň vybojovali bod, když v poslední minutě základní hrací doby vyrovnal Brayden Schenn, od něhož se odrazila střela Jakuba Voráčka. Ale v prodloužení inkasovali z hole Kevina Connautona a museli spolknout jedenáctou prohru z posledních 13 zápasů.

Hokejisté Minnesoty předvedli proti New Yorku Islanders skvělý obrat, když v poslední třetině otočili stav z 1:4 na 5:4. Místo radosti z vítězství ale převládala v týmu obava o spoluhráče Keitha Ballarda, který po tvrdém ataku Matta Martina opustil za pomoci doktorů hrací plochu.

Výsledky KHL

• New Jersey - Chicago 2:3 sn (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
    Branky: 16. Tootoo, 43. Gionta - 31. Bickell, 57. Keith, rozhodující sam. nájezd Toews. Střely na branku: 24:39. Diváci: 16.210. Hvězdy zápasu: 1. Keith (Chicago), 2. Kinkaid, 3. Gionta (oba New Jersey).
  • Columbus - Philadelphia 3:2 p (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
    Branky: 13. Jenner, 31. Hartnell, 62. Connauton - 18. a 60. B. Schenn (na druhou Voráček). Střely na branku: 24:21. Diváci: 14.196. Hvězdy zápasu: 1. Connauton, 2. Jenner (oba Columbus), 3. B. Schenn (Philadelphia).
  • Buffalo - Los Angeles 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
    Branka: 44. Ennis. Střely na branku: 16:34. Diváci: 18.438. Hvězdy zápasu: 1. Enroth, 2. Ennis, 3. Moulson (všichni Buffalo).
  • Toronto - Calgary 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
    Branky: 11. Holland, 23. Van Riemsdyk, 60. Kessel, 60. Santorelli - 44. Granlund. Střely na branku: 29:33. Diváci: 19.122. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Granlund (Calgary), 3. Van Riemsdyk (Toronto).
  • Montreal - Vancouver 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
    Branky: 27. Gallagher, 56. Plekanec (Sekáč), 60. Pacioretty - 32. Dorsett. Střely na branku: 25:16. Diváci: 21.286. Hvězdy zápasu: 1. Plekanec, 2. Galchenyuk (oba Montreal), 3. Miller (Vancouver).
  • Tampa Bay - Washington 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)
    Branky: 14. Boyle, 21. Stamkos, 60. Filppula - 1. a 60. Ovečkin, 15. Niskanen, 25. Laich, 51. Brouwer. Střely na branku: 36:35. Diváci: 17.109. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Hedman (Tampa Bay).
  • Minnesota - NY Islanders 5:4 (0:3, 1:1, 4:0)
    Branky: 30. Pominville, 43. Koivu, 52. Haula, 52. Vanek, 56. Niederreiter - 9. Grabner, 18. Nelson, 18. Martin, 38. Bailey. Střely na branku: 30:19. Diváci: 18.904. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Koivu, 3. Vanek (všichni Minnesota).
  • Dallas - Winnipeg 2:5 (1:2, 1:3, 0:0)
    Branky: 10. Seguin, 24. Roussel - 28. a 30. Lowry (na první Frolík), 6. Perreault, 15. Wheeler, 40. Frolík. Střely na branku: 28:32. Diváci: 15.987. Hvězdy zápasu: 1. Lowry, 2. Frolík, 3. Byfuglien (všichni Winnipeg).
  • Colorado - Nashville 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
    Branky: 3. Forsberg, 59. Bourque, 60. Neal. Střely na branku: 26:36. Diváci: 12.689. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg (Nashville), 2. Pickard (Colorado), 3. Rinne (Nashville).
  • San Jose - Edmonton 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)
    Branky: 5. a 28. Pavelski, 6. Goodrow, 27. Couture, 55. Burns - 13. Eberle, 17. Perron. Střely na branku: 24:27. Diváci: 17.007. Hvězdy zápasu: 1. Stalock, 2. Pavelski, 3. Hannan (všichni San Jose).