V NHL slavili gól Plekanec, Hertl a Frolík, na farmě zářil Kaberle

7:29aktualizováno  9:16
NEW YORK/PRAHA - Hokejový útočník Tomáš Plekanec se v NHL podílel gólem a asistencí na vítězství Montrealu 4:1 v Detroitu. Český reprezentant se tak zapsal do statistik počtvrté z posledních pěti zápasů, v nichž zaznamenal dohromady dva góly a čtyři asistence.

Plekanec dal vítězný gól Montrealu, Devils podeváté neskórovali foto: Reuters

Canadiens vyhráli pošesté za sebou, z toho potřetí během posledních čtyř dnů a s 29 body vévodí celkovému pořadí zámořské soutěže. Základ k úspěchu položili dvěma góly ve druhé třetině. Ve 42. minutě pak Plekanec zvýšil na 3:0, když při akci dva na jednoho pohodlně dorazil do odkryté branky střelu Brendana Gallaghera. Byl to jeho sedmý zásah v sezoně.

„Hráli jsme čtvrtý zápas během šesti dnů, navíc druhý den po sobě a proti Detroitu, velmi kvalitnímu soupeři, jenž hraje disciplinovaně. Našlo by se spoustu výmluv, kdybychom tento duel nezvládli. Ale hráči žádné výmluvy nehledali a já je musím za jejich výkon pochválit,“ prohlásil trenér Michel Therrien.

Kaberle byl na farmě druhou hvězdou

Obránce Tomáš Kaberle v neděli podruhé nastoupil v nižší AHL za Hartford, při domácí porážce farmářského týmu New York Rangers s Manchesterem 3:4 v prodloužení si připsal dvě asistence a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Zkušební kontrakt šestatřicetiletého kladenského odchovance s Wolf Pack v neděli skončil, vedení Rangers své záměry s Kaberlem po více než týdenním testu zatím nezveřejnilo.

Po šestizápasové odmlce se znovu střelecky prosadil Tomáš Hertl, který byl autorem vítězného gólu San Jose při výhře 2:0 na ledě Caroliny.

Hertl v 19. minutě čtvrtou trefou v sezoně otevřel skóre zápasu. Při protiútoku dva na jednoho zblokoval jeho přihrávku na najíždějícího spoluhráče obránce Andrej Sekera, čerstvě jednadvacetiletý český útočník se tak znovu dostal k puku a nadvakrát jej protlačil za záda brankáře Antona Chudobina. Druhý gól pak přidal až osm sekund před koncem třetí třetiny do prázdné branky při power play domácích Joe Thornton.

Hlavním hrdinou utkání se stal brankář „Žraloků“ Troy Grosenick, který při debutu v NHL zlikvidoval všech 45 střel a hned vychytal čisté konto. Pětadvacetiletý americký gólman nebyl nikdy draftován, přestože v juniorském věku patřil mezi velké talenty, a dosud působil jen v nižších soutěžích. Letos na farmě ve Worcesteru vychytal sedm výher v deseti utkáních, a tak mu před pár dny přišla pozvánka do prvního týmu Sharks.

A přes noc se stal hvězdou San Jose. „Neuvěřitelné,“ kroutil hlavou střelec druhého gólu Thornton, který v NHL během devatenácti sezon už leccos zažil. „Ten kluk je v NHL tři dny i s cestou, chytal první zápas a hned je z toho nula. Co dodat? Jsme kvůli němu moc rádi,“ uvedl Thornton.

Domácí Hurricanes zasypali nezkušeného gólmana sprškou střel, ani jedna však neprošla za jeho záda. „Je dobře, že jsem byl v takovém zápřahu. Aspoň jsem neměl čas moc přemýšlet,“ vyprávěl Grosenick zámořským reportérům, zatímco se v kabině hlasitě ozývaly rozverné poznámky spoluhráčů na jeho adresu. „Necítím to tak, že to byl nějak těžký zápas. Měl jsem pocit, že všechny střely vidím, dokonce i když se soupeř snažil před brankou clonit,“ dodal Grosenick.

Z českých hokejistů se v neděli střelecky prosadil ještě Michael Frolík, jehož Winnipeg získal bod za prohru 3:4 v prodloužení v Minnesotě. Pro Jets to byl vzhledem k průběhu utkání cenný zisk, už po první třetině totiž prohrávali 0:3 a brankář Ondřej Pavelec, který inkasoval třikrát z jedenácti střel, zůstal po úvodní přestávce na střídačce.

Kanadské bodování NHL:

1. Voráček (Philadelphia) 16 26 (7+19)

2. Crosby (Pittsburgh) 16 25 (7+18)

3. Seguin (Dallas) 18 22 (12+10)

4. Kessel (Toronto) 18 22 (11+11)

5. Tarasenko (St. Louis) 17 21 (10+11)

Hosté pak stáhli manko v první polovině třetí třetiny, kdy se trefili třikrát během pěti minut. Stíhací jízdu začal ve 46. minutě Frolík, který si připsal třetí přesný zásah v sezoně, o necelé tři minuty později snížil Evander Kane a o vyrovnání se postaral za další dvě minuty Andrew Ladd.

O vítězství domácích Wild pak rozhodl po 61 sekundách prodloužení Marco Scandella, který kvůli nemoci nehrál poslední dva zápasy. Dvěma góly přispěl k výhře Minnesoty Zach Parise, jenž se vrátil do sestavy poté, co vynechal uplynulých pět utkání kvůli otřesu mozku. „Naskočili nám zpátky dva klíčoví hráči a oba měli na naší hru obrovský vliv. Marco už předtím podával výborné výkony a dnešní gól je jen třešnička na dortu,“ uvedl trenér Minnesoty Mike Yeo.

Poprvé v sezoně se zapsal do statistik obránce Michal Rozsíval, jenž v Chicagu plní roli náhradníka a v neděli nastoupil teprve k pátému utkání. Zkušený bek jednou asistencí pomohl Blackhawks k výhře 6:2 nad Dallasem, kterou si domácí zajistili čtyřmi góly ve třetí třetině.

Výsledky NHL:

• Carolina - San Jose 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
    Branky: 19. Hertl, 60. J. Thornton. Střely na branku: 45:19. Diváci: 12.784. Hvězdy zápasu: 1. Grosenick (San Jose), 2. Gerbe, 3. Faulk (oba Carolina).

Minnesota - Winnipeg 4:3

• p (3:0, 0:0, 0:3 - 1:0)
    Branky: 5. a 19. Parise, 3. Niederreiter, 62. Scandella - 46. Frolík, 49. E. Kane, 51. Ladd. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 20 minut, z 11 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 72,7 procenta. Střely na branku: 27:25. Diváci: 18.808. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Spurgeon, 3. Scandella (všichni Minnesota).

Edmonton - Arizona 1:2 (0:1, 0:0, 1:1) Branky: 55. Hall - 15. Gormley, 53. Boedker. Střely na branku: 34:28. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk (Arizona), 2. Hall (Edmonton), 3. Gormley (Arizona).

Chicago - Dallas 6:2 (2:2, 0:0, 4:0) Branky: 2. Keith, 12. Seabrook, 45. P. Kane, 53. Toews, 55. Versteeg (Rozsíval), 56. Saad - 5. McKenzie, 6. Horcoff. Střely na branku: 47:24. Diváci: 21.671. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Keith, 3. B. Richards (všichni Chicago).

Anaheim - Florida 2:6 (1:1, 0:4, 1:1)
Branky: 13. Lindholm, 59. Cogliano - 22. a 38. Boyes, 25. a 45. Bjugstad, 5. Trocheck, 31. Huberdeau. Střely na branku: 35:29. Diváci: 16.128. Hvězdy zápasu: 1. Bjugstad, 2. Boyes (oba Florida), 3. Lindholm (Anaheim).

Detroit - Montreal 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky: 45. Sheahan - 24. Prust, 29. Subban, 42. Plekanec, 49. Gallagher (Plekanec). Střely na branku: 29:19. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Tokarski, 2. Subban (oba Montreal), 3. Dekeyser (Detroit).