Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Plekanec přihrál na vítězný gól, Vrbata pečetil výhru Vancouveru

7:23aktualizováno  11:37
NEW YORK - Hokejisté Montrealu porazili v druhém utkání 1. kola play off NHL Ottawu 3:2 v prodloužení a vedou v sérii 2:0 na zápasy. Asistenci u vítězného gólu si připsal český útočník Tomáš Plekanec. Svůj první gól v letošních bojích o Stanley Cup vstřelil Radim Vrbata, jenž trefou do prázdné branky zpečetil výhru Vancouveru 4:1 nad Calgary, díky níž Canucks srovnali sérii na 1:1.

Tomáš Plekanec. foto: Reuters

Canadiens prohrávali s Ottawou po první třetině 0:1, ve druhém dějství ale dvěma góly otočili skóre ve svůj prospěch. Senators se však nevzdali a šest a půl minuty před koncem třetí třetiny vyrovnali na 2:2.

Prodloužení pak trvalo jen necelé čtyři minuty. Plekanec v útočném pásmu zachytil rozehrávku soupeře, kotouč se dostal k Alexi Galchenyukovi a ten ranou z otočky rozhodl.

Nejlepším hráčem utkání byl ale vyhlášen obránce P. K. Subban, který ve druhé třetině vstřelil druhý gól domácích. Uvedl se tak v lepším světle než v prvním duelu, který pro něho skončil ve druhé třetině poté, co ostře sekl nejproduktivnějšího hráče soupeře Marka Stonea.

„Myslím, že jsem nedal spoluhráčům dobrý příklad jak na to. Chtěl jsem dnes podat mnohem lepší výkon. Musel jsem,“ uvedl Subban.

Zadáka tmavé pleti potěšilo, že mu vyjádřila podporu vdova po nedávno zesnulé legendě Elise Beliveauová, která na utkání č. 2 oblékla Subbanův dres s číslem 76.

„Je to jedna z nejúžasnějších věcí, co jsem kdy viděl. Je skvělé vědět, že má člověk takové zastání. Už po vyloučení v prvním zápase mi řekla, ať si z toho nic nedělám, že ve druhém utkání to bude lepší,“ prozradil rozradostněný Subban.

Naopak v kabině Ottawy zavládlo zklamání. Senators vstupovali do play off jako černý kůň, když vyhráli 22 z posledních 30 zápasů základní části. „Bohužel, realita je taková, že prohráváme 0:2 a musíme zase najít cestu k vítězství,“ konstatoval kouč Dave Cameron.

„Během úspěšné série jsme taky nekoukali na to, jak daleko je postup do play off. Prostě jsme šli za vítězstvím. Teď se musíme soustředit na to samé,“ dodal.

Sestřih utkání Montreal - Ottawa

Vancouver, který v prvním duelu podlehl Calgary 1:2, když obě branky inkasoval ve třetí třetině, tentokrát neponechal nic náhodě. Na rozdíl od úvodního klání se domácí dokázali prosadit v první třetině, v níž přestříleli soupeře v poměru 13:3 a po osmi minutách vedli už 2:0.

V prostřední části branka nepadla, hned na začátku třetí dvacetiminutovky ale navýšil náskok domácích Ronalds Kenins.

Brankář Eddie Läck, který vychytal první výhru v play off v kariéře, přišel o čisté konto až v 57. minutě, kdy jej ranou od modré čáry překonal v přesilové hře Kris Russell. Hosté pak zkusili hru bez brankáře, ale Vrbata 121 sekund před závěrečnou sirénou jejich snahu o vyrovnání utnul.

Na svůj první bod v sérii naopak stále čeká Jiří Hudler, osmý nejproduktivnější hráč základní části NHL, v jejímž závěru bodoval v devíti z jedenácti posledních zápasů.

Canucks ukončili sérii sedmi porážek v play off na domácím ledě, která se táhla od finále Stanley Cupu v roce 2011. „Opět jsme měli povedený vstup do utkání, stejně jako minule. Rozdíl byl v tom, že jsme tentokrát dali góly. Proto jsme vyhráli,“ konstatoval kapitán Henrik Sedin.

V předposlední minutě zápas okořenila hromadná bitka, při níž rozhodčí rozdali celkem 132 trestných minut.

„Věděli jsme, že na nás něco chystají. Už to zkoušeli předtím. Jsem si jistý, že se to bude opakovat. To je součást play off,“ podotkl Sedin.

Sestřih z utkání Vancouver - Calgary

Na hořkou porážku z úvodního zápasu, v němž ztratili tříbrankový náskok, dali zapomenout hokejisté Nashvillu, kteří rozstříleli Chicago 6:2.

Predators strhli vítězství na svou stranu ve druhé polovině zápasu, v níž vstřelili čtyři góly, z toho tři ve třetí třetině. To už v jejich sestavě chyběl kapitán Shea Weber, který v polovině druhé třetiny odstoupil ze hry po střetu s útočníkem soupeře Brandonem Saadem.

Sérii srovnal na 1:1 také Washington, jenž otočil duel s New York Islanders z 1:3 na 4:3. Obrat nastartoval kontaktním gólem ve 37. minutě Alexander Ovečkin, ve 44. minutě vyrovnal v přesilové hře Nicklas Bäckström a vítěznou trefu obstaral ve 48. minutě Jason Chimera.

Capitals tak poprvé od roku 2008 vyhráli zápas play off v základní hrací době, když prohrávali o dvě branky.

„Během sezony jsme nikdy nepodléhali panice. To je jedna z věcí, kterou jsme se už naučili - prostě bojovat až do konce. Neměl jsem o tomhle týmu pochybnosti, že by se nedokázal oklepat z prohry v prvním zápase. Máme dostatek sebevědomí, a to i když třeba prohráváme,“ zdůraznil Chimera.

Statistika - 1. kolo play off NHL

Východní konference - 2. zápasy

Montreal - Ottawa 3:2p (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 28. Pacioretty, 37. Subban, 64. Galchenyuk (Plekanec) - 19. MacArthur, 54. Wiercioch. Střely na branku: 42:31. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Subban, 2. Pacioretty (oba Montreal), 3. Hammond (Ottawa). Stav série: 2:0.

Washington - New York Islanders 4:3 (0:1, 2:2, 2:0)

Branky: 32. Alzner, 37. Ovečkin, 44. Bäckström, 48. Chimera - 6. Clutterbuck, 24. Strome, 35. Okposo. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Bäckström, 2. Chimera, 3. Niskanen (všichni Washington). Stav série: 1:1.

Západní konference - 2. zápasy

Nashville - Chicago 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)

Branky: 35. a 55. C. Smith, 3. Wilson, 20. Josi, 53. Forsberg, 56. Santorelli - 17. Sharp, 31. P. Kane. Střely na branku: 35:26. Diváci: 17.208. Hvězdy utkání: 1. Smith, 2. Ribeiro, 3. Wilson (všichni Nashville). Stav série: 1:1.

Vancouver - Calgary 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Branky: 3. D. Sedin, 8. Higgins, 43. Kenins, 58. Vrbata - 57. Russell. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.870. Hvězdy utkání: 1. Läck, 2. D. Sedin, 3. Edler (všichni Vancouver). Stav série: 1:1.